Ping düşürme yolları nelerdir?


21 Ekim 2019 Pazartesi 16:32
Ping düşürme yolları nelerdir?

Ping düşürme yolları ile ilgili internet üzerinde birçok makale bulabilirsiniz. Fakat bulduğunuz her makalede istediğiniz ping düşürme yöntemleri bulunmayabilir. Özellikle de aradığınız online oyunlarda ping düşürme konusu ya da ping düşürme programı ise, bulduğunuz ya da bulacağınız bazı makalelerde anlatılanlar işinize yaramayabilir.

Daha önce dediğimiz gibi, internet üzerinde birçok yöntem mevcut ama bağlantınız üzerinde ping sorununa neyin sebep olduğunu tam olarak bilmek de önemli. Bu soruna kullandığınız bağlantı tipinin yetersiz altyapısı, aynı bağlantıyı kullanan cihaz sayısı ya da daha birçok farklı durum sebep oluyor olabilir.

Bu yüzden, ping düşürme yolları nedir diye arayış içine girmeden önce ping sorununa neyin neden olduğu hakkında bir fikriniz olursa, bu sorunu çözmek için kullanacağınız ping düşürme yöntemleri de daralacaktır. Yani her bir yöntemi tek tek denemek zorunda kalmazsınız.

ping düşürme

İnternette ya da oyunlarda ping düşürme nasıl yapılır?

Ping sorununun en dertlileri kesinlikle online oyunlar oynayan kişilerdir. Bu oyunlar üzerindeki anlık kararların tüm oyunu etkileyeceği de göz önüne alınırsa, en ufak bir ping yükselmesi maalesef tüm çabaları bir an içinde ziyan edebilir.

Tabii ping sorunu sadece oyunlar için değil, aynı zamanda internet üzerinden çalışan, internet üzerinden dizi ya da film izleyen, müzik dinleyen kişiler için de sıkıntı yaratan bir durumdur diyebiliriz.

Peki, internette ya da oyunlarda ping düşürme nasıl yapılır? Yazımızın başında birçok yöntem olduğunu belirtmiştik. Bu ping düşürme yolları içinden bazıları komut sayfası, bazıları görev yöneticisi ve bazıları da farklı yöntemler izlememizi öneriyor.

Ping düşürmenin yöntemleri arasında bize çözüm üretmeye çalışan bazı öneriler ise, direkt ping sorunu için hazırlanmış olan belli bir ping düşürme programı hakkında bilgiler veriyor.

ping düşürme programı

Ping düşürme programı var mıdır? 

Ping sorunu yaşandığında ilk akla gelen şeylerden birincisinin ping düşürme programı olup olmadığından eminiz. Sorunun cevabına gelecek olursak, evet, ping düşürmeye yarayan programlar mevcut. Fakat bahsettiğimiz ping düşürme amaçlı programlar kötü modemlerden kaynaklı olan sorunları yüzde 30 – yüzde 40 oranında düşürme olasılığına sahipken, sorunun sebebi farklı ise en fazla yüzde 10 etkili olacaktır.

Yani demek istediğimiz, ping düşürme yolları arasındaki tercihlerden biri olan ping düşürmeye yarayan programlar istediğiniz mucizevi sonucu vermeyebilir. Fakat en azından sizleri bir nebze de olsa rahatlatabilir.

Yine de hatırlatmakta fayda var. Ping düşürme amaçlı programlar her kullanıcı için farklı şekilde sonuçlar verebilir. Bu yüzden aynı ping düşürme programını kullanan iki kişi, farklı sonuçlarla karşılaşabilir. Ping düşürmeye yarayan programlar genellikle belli bir ücret talep ettiklerinden yasa dışı olmalarından endişelenmenize gerek yok.

Fakat kullanmadan önce bulduğunuz ping düşürmeye yarayan programlar hakkında araştırma yapmanız yerinde olabilir.

ping düşürme rehberi

Ping düşürme yöntemleri neler?

Çok fazla sayıda ping düşürme yöntemleri var demiştik. Hatta birkaçının bilgisayar üzerinde nerelerden yapılabileceğine de değindik.

Bu sorundan kaynaklı en fazla sorun yaşayanların online oyuncular olduğuna inanıyoruz. Birazdan bahsedeceğimiz yöntemler, oyunlarda ping düşürme şansını bizlere sunuyor.

O zaman, ping düşürme yöntemleri nelerdir gelin bir bakalım.

1 – CMD ile ping düşürmek

Ping düşürme yolları içinde en çok kullanılanlardan biri CMD ile ping düşürme.

Öncelikle görev çubuğundaki mercek simgesine tıklayıp açılan yerdeki kutucuğa “CMD” yazalım. Karşımıza “Komut İstemi” şeklinde bir sonuç çıkacak ona tıklayalım.

Açılan pencere aşağıdaki gibi olacaktır:

ping düşürme nasıl yapılır

Açılan bu pencereye ilk olarak, “netsh int ip reset resetlog.txt” yazıp enter tuşuna basıyoruz. Ardından “ipconfig/flushdns” yazıp tekrar enter tuşuna basıyoruz. Komut isteminde bu işlemi de tamamladıktan sonra “netsh winsock reset” yazıp yine enter tuşuna basıyoruz.

Ping düşürmenin yolları arasında en fazla talep gören CMD ping düşürme yöntemi aslında bu kadar basit.

2 – Görev yöneticisi ile ping düşürmek

Ping düşürmenin yolları arasında en fazla tercih edilen yöntemlerden diğer bir tanesi de görev yöneticisini kullanmak. Oyunlarda ping düşürme için bu yöntemi daha önce kullananlar olabilir.

 • Öncelikle görev çubuğuna sağ tıklayıp açılan küçük pencereden görev yöneticisine tıklıyoruz.
ping düşürme rehber anlatım

– Görev yöneticisi açıldıktan sonra, pencere üzerinde hangi programın ne kadar ağ kullandığını görebilirsiniz. Ağı fazla meşgul eden ve kullanmadığınız programları kapatmak da izleyebileceğiniz ping düşürmenin yolları arasındadır.

ping düşürme görsellerle

3 – Windows otomatik güncellemelerini kapatma ile ping düşürmek

Ping düşürme yöntemleri içinde kolay sayılabilecek diğer bir yol ise güncellemeleri kapatmak olacaktır.

– İlk olarak ayarlar kısmına hızlıca girmek için “Windows+I” tuşlarına basalım. Açılan pencereden “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına tıklayalım.

ping düşürme detaylı

– Güncelleştirme ve güvenlik kısmına girdiğimizde karşımıza “Windows Update” sayfası gelecektir. Buradan sayfanın alt kısmındaki “Gelişmiş Seçenekler” seçeneğine tıklayacağız.

ping düşürme işlemi

– Açılan pencerede, yine alt kısımda bulunan “Teslim İyileştirme” seçeneğine tıklıyoruz.

ping düşürme yöntemleri

– Açılan pencere üzerinde yine “Gelişmiş Seçenekler” kısmına tıklıyoruz.

ping düşürme işlemi en detaylı anlatım

– Artık açılan pencere üzerinden indirme ve karşıya yükleme sırasında kullanacağınız bant genişliğinizi ayarlayabilirsiniz.

oyunlarda ping düşürme

4 – İnternet bağlantısını resetleme ile ping düşürmek

Ping düşürmenin yolları içerisinde yine program gerektirmeyen diğer bir yöntem ise, Windows ayarları üzerinden internet bağlantısını yenilemek.

– İlk başta yine Windows ayarlar kısmına girmemiz gerekiyor. Ardından “Ağ ve İnternet” seçeneğine tıklıyoruz.

oyunlarda ping düşürme rehberi

– Açılan pencere üzerinde, sol tarafta bulunan panelden “Durum” seçeneğine tıklıyoruz.

oyunlarda ping düşürme anlatımı

– Buradan aşağı kısımda bulunan “Ağ Sıfırlama” seçeneğine tıklıyoruz.

ping düşürme yolları anlatımı

– Açılan pencerede “Şimdi Sıfırla” seçeneğine tıklıyoruz.

ping düşürme yolları görselli anlatım

– Eğer sizden bir onay isterse tamam ya da evet seçeneğine tıklayın. Çalışmalarınızı kaydedin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

5 – Ping düşürme programı ile ping düşürmek

Ping düşürmenin yolları yazımızın başında, ping düşürme programı konusuna değinmiştik. Saydığımız yöntemler içinde son sırada biraz daha bahsetme ihtiyacı hissettik.

Bu programların, özellikle oyunlarda ping düşürmek için kullanıldığını en başta söylemek gerekiyor. Tabii bu programları kullanmak için illa oyun oynamak zorunda değilsiniz.

Oyunlarda ping düşürmek için kullanılan bu tarz programlar, oyunlarınızla paralel olarak çalışmaktadır. Oyunlarda ping düşürmek amacı ile bu programlar oyun sunucularına direkt bağlantı ya da daha hızlı bir yol sağlarlar.

Modern ping düşürme amaçlı programlar, bilgisayarınızın yolladığı paketleri en etkili şekilde yollaması için uğraşırken, yerel hizmet sağlayıcınızdan kaynaklı kayıpları en aza indirmeye çalışır. Oyunlarda ping düşürmek için kullanılan bu programlar aynı zamanda, daha sabit bir bağlantı ve daha az dalgalanma sağlanması için de işe yaramaktadır.

Aklınızda bulunsun, oyunlarda ping düşürmek için kullandığınız programların sağladığı alternatif paket yollama yolu, önceden tanımlanmış olan yoldan çok daha etkisiz olabilir ve bu sebeple de oyunlarda ping düşürmek isteğinize cevap veremeyebilirler.
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Ping düşürme yolları nelerdir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaşlar Bizim Evde Turktelekom var 4 kişi kullanıyoruz ama 300 ping normal’mi (baya kullanıyoruz bir günde interneti ona göre söylerseniz sevinirim)

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bende lol oynarken ani ping çıkışları oluyor ama başka hiçbir oyunda olmuyor anlamıyorum internetim 45 download 20 upload alıyorum ping de 6 ama bu lol de ani ping çıkmaları oluyor. Nasıl çözerim biliyormusunuz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ben bir tane denedim pingim 1 ve 8 arası oldu bir daha denedim ama işe yaramadı bir tanemi oluyor bu kod zaten pingim oyun oynatmıyo çöp internet.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  cmd ile olanı yaptım her oyuna girmeden önce mi yapmam lazım tek seferlik mi bu

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  mta oynuyorum ve pıng 200 gosteryor. ping dusurme programini nasil kullanilacagini lutfen gosterin

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  ping 20 bin lere çıkıyo napmam gerek

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Pingim 600

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  evet ama önerdiğniz bir ping düşürme programı

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Türknet için modem önerirmisini kablolu 92 mb hız alıyorum wifden 23-29 arası çok saçma pingi zaten söylemeyim leş

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  cok guzel bilgiler

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Cmd ile yaptığımızda pcye bir şey olur mu.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   olmaz yapabilirsin

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 3 gün önce yüksek ping %10 loss ile oynadığım oyun yüzden herşeyi yaptım.Pc format modem ***** sorun çok basitmiş deneyin olacağını gö***** yönetici olarak çalıştırın 🙂 evet ben böyle çözdüm. kendinize iyi bakın

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu nasıl cümle ya

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Ping kelimesinin tarihçesini yazmayı unutmuşsun Oğuzhan. Kim buldu? Neden Ping? Sana zahmet bunları da uzun uzun açıkla

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  türknet internet sağlaycısı kullanıyorum normalde 35mbps hız almam lazım kablo bilgisayarıma takılı iken bu hızı alıyorum evet ama wifi ye geçtiğimde aşırı derecede ping alıyorum ttnet alt yapısı kullanıyorum modemim asus dsl ac51 iki senedir böyle çözmek istiyorum türknet ile görüşüyorum bana kablo takılı halde hız testi yapıp bize gönderin diyor ben wifide iken yavaş olmasını istemiyorum wifi router da var evimde fakat ona rağmen yinede yavaş bu üç gündür ise aşırı derece çökmüş durumda upload hızımda çok düştü sebepsiz yere sürekli pingim 120 nedeni ne olabilir kurulum yaparken mi bir hata yapıldı yardımcı olabilirmisiniz

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   türknetin kendisi yavaş
   ancak daha güçlü bir modem alarak biraz hızlandırabilirsin
   acil operatörü deüiştir

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    senin bulunduğun bölgeyi bilmem ama benim bulunduğum bölgede en iyi değeri veren türknet gayette memnunum bence modemle alakalı yan komşumda türkneti kullanıyor ondaki modem 300tl bendeki 800tllik hız değeri olsun ping değeri olsun bariz fark var

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  anlık olarak türkiye genelinin internet kullanımında %80 den fazla bir artış oldu bunun nedeni ise yurt genelinde ev kalınması ve internetten dizi film oyun oynama sayısının artması internet hızlarını ciddi oranda düşürürken oyun oynarkende pingin artmasına neden oluyor bizim süperonline fiber net sınırsız olması rağmen oyuna girdikten 5 dk sonra ping 1024 ü görüp oyundan atıyor.

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  abi benim ping 300den aşağı düşmüyor 2000-3000 falan oluyor nasıl yapcaz
  Cevap yazarsanız sevirim saolun

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  aga ben 5mb ınt alıyorm evde tek pc de ıntolmasına ragmen 200 pıng falan oluyor neden ya

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   benimde öyle

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  iyi

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  uzatılmış yazı kaliteyi düşürüyor

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Haberlerinize uyuz oluyorum.
  1 dk da okunacak haberi ikina ikina uzatiyorsunuz.
  Amaciniz ne anlamiyorum. Ama okumayi birakiyorum

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Ps3 te nasıl yapacağız

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet ps4’te nasıl yapıcaz

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Diyelim pc kullanmıyorum yada satın alacak gücümüz yok, evde ps4 var, smart tv var, ps4’den online cod oynuyorum ama ping düsürmek istiyorum veya mac kullanıyorum oradan nasıl düsürebilirim? Elinize emeginize saglık ama tek cözüm üzerinden haber yapmak yerine daha kapsamlı daha cok insanın işine yarayacak şekilde olursa süper olur. Sadece pc’den mi düsürülüyor bu ping? Baska yolu yokmudur? Saygılar sevgiler.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   knk pc alacak gucun yoksa ps4 e nasıl oluyo qweqwe

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    kankam belki sonradan borclar falan gelmiştir olabilir boyle şeyler

" Ping düşürme yolları nelerdir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ping düşürme yolları nelerdir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ping düşürme yolları nelerdir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 2. 2 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 3. 3 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 4. 4 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 5. 5 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 6. 6 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 7. 7 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 8. 8 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 9. 9 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 10. 10 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!