Ping nedir?


07 Ekim 2019 Pazartesi 14:16
Ping nedir?

Ping nedir sorusu son yıllarda, özellikle online oyunların da gittikçe popülerleşmesi ile sıklıkla sorulan bir soru haline gelmiştir. Haliyle bu soru aynı zamanda da ping ne demek sorusunu da beraberinde getirmektedir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında ping süresi nedir ve ping neden olur gibi sorulara da kısa açıklamalar getirmeye çalışacağız. Tabii ki ideal ping süresi kaç olmalı bunu da olabildiğince aktarmaya çalışacağız.

Fakat ping nedir, ping neden olur gibi soruların cevabını vermeye çalışmadan önce ping kelimesinin nereden gelmiş olabileceğine kısa olarak değinelim.

ping ne demek

Ping kelimesinin nereden geldiği hakkında birkaç teori var. Bunlardan biri ping kelimesinin bir akronim, yani birkaç kelimenin baş harflerinden oluştuğudur. Bu kelimeler de “Packet Internet or Inter-Network Groper” Türkçe karşılığını “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” şeklinde çevirebiliriz.

Bir diğer teori ise bu ismin, denizaltılarda bulunan sonarların, bir cisim ya da başka bir aracı keşfettikleri sırada verdiği tepki sesinden geldiğidir. Yani anlaşılacağı üzere, Ping kelimesinin tam olarak nereden geldiği konusunda, herkesin ortak bir şekilde kabul ettiği bir teori bulunmamaktadır.

Konumuza başlamadan önce bu basit programın 1983 yılında Mike Muuss tarafından yaratıldığını da belirtmek gerekir. 

Tabii ki bizim bu yazımızda değinmek ve anlatmak istediğimiz; ping ne demek, ping süresi nedir ve bazı durumlarda ping değerinin neden büyük bir öneme sahip olduğu konusu. 

ping nedir rehber

Ping ne demek?

Ping ne demek? ping nedir sorusundan sonra, günümüzde özellikle gittikçe büyümekte olan online oyun dünyasına yeni girmiş olan kişilerin çoğunlukla sorduğu ve cevap aradığı bir sorudur. 

Ping ne demek sorusunun cevabı, Türkçe anlamı olarak yazımızın giriş kısmında da bahsettiğimiz gibi “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” anlamına gelmektedir.

Her ne kadar internet dünyasında böyle bir anlama gelse de sözlüklerde kısa, tiz çınlama sesi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. 

Ping nedir sorusuna, sunucuya yollanan ve cevap beklenen bir sinyaldir de diyebiliriz. İki ana amacı vardır. İlki, sunucunun ulaşılır durumda olup olmadığını kontrol etmek ve ikincisi de cevap süresinin ne kadar olduğunu ölçmektir. 

Bu süre ne kadar kısa olursa, yaşayacağınız gecikme de o kadar kısa olacaktır. Sanıyoruz ki ping ne demek sorusuna getirilebilecek en kısa açıklama bu olabilir.

ping neden olur

Ping neden olur?

Ping neden olur sorusu için internet üzerinde bu soru hakkında birçok bilgi bulunabilir ama genel olarak ping neden olur sorusunun cevaplarından ilki bağlantı tipidir. Örneğin ADSL, 3G ve fiber gibi bağlantı tiplerinin hepsi farklı ping değerlerine sahiptir. Bu saydığımız bağlantı tiplerinin arasında en az ping sorunu yaşanan ise, en hızlısı olan fiberdir. 

Ülkemizde internet altyapısının bir nebze yetersiz olmasından kaynaklı, her yere fiber bağlantı sağlanamadığından hepimiz bu hizmetten yararlanamıyoruz. Bu yüzden de böyle bir durumla karşılaştığımız zaman ping neden olur diye sormaktan kendimizi alamıyoruz. 

Özellikle online bir oyun oynuyorken ping’in yüksek olmasının bir diğer sebebi de, aynı bağlantı üzerinden bağlı olan farklı cihazlar ile video ve dizi izleme platformlarının kullanılması ya da indirme yapılması olabilir.

Yani kısacası bunun nedeni, aynı anda birkaç bilgisayar veya cihazın bağlantınızı kullanıyor olması olabilir. 

Bunların dışında, eğer bağlantınızı kullanan başka bir kişi ya da cihaz yoksa ve hâlâ size ping neden olur diye sorduracak kadar yavaşlama yaşıyorsanız, bunun sebebi arka planda internete direkt olarak bağlı olan uygulamalar ve programların da ping süresini yükseltebilecek olmasıdır. 

Böylelikle ping neden olur sorusuna da cevabımızı bulduk.

Ping nedir ve ping neden olur öğrendik. Şimdi de gelin ping ölçme nasıl yapılır onu öğrenelim.

ping ölçme nasıl yapılır

Ping ölçme nasıl yapılır?

Ping nedir, ping ne demek ve ping neden olur sırasıyla öğrendikten sonra, ping sürenizi merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız, ping ölçme nasıl yapılır buna değinelim. 

Ping ölçme işlemi için bir ping testi yapmamız gerekmektedir. Ping testi internet bağlantınızı kullanarak belli bir adrese bazı data yani veri paketleri yollar. Bu paketler daha sonra size geri yollanır. Test, paketlerin adrese ne kadar zamanda ulaştığını ve süreç içinde hiç paket kaybı olup olmadığını kaydeder.  

Size ping ölçme nasıl yapılır maddeler halinde anlatmaya çalışacağız.

 • Görev çubuğunda, sol tarafta yer alan mercek şeklindeki ikona tıklayın ve çıkan kutucuğa “cmd” yazın.
ping ne demek detaylı
 • Eğer birden fazla sonuç çıktıysa en üstte yer alan “Komut İstemi” uygulamasını seçin.
ping nedir anlamı
 • Yanıp sönen bir imlecin olduğu siyah bir pencere açılacaktır; bu Komut Sistemi’dir. “ping” yazın ve ardından da klavyenizden space/boşluk tuşuna basın.
ping ne demek oluyor
 • Ping atmak istediğiniz adresi yazın ve ardından da klavyenizden “Enter” tuşuna basın.

Ping ölçme nasıl yapılır sorusuna da cevap verdikten sonra, sıra gelen sonuçları nasıl değerlendirmemiz gerektiğinde. Şimdi gelin ping süresi kaç olmalı sorusuna yanıt arayalım.

Ping süresi kaç olmalı?

Ping ölçme nasıl yapılır anladık ama ping süresi kaç olmalı ve sizin için en ideal ping nedir bir de buna bakalım.

Ping süresi tabii ki sadece online oyunlar oynarken değil, aynı zamanda video izlerken ya da yurtdışından bir siteye girmeye çalışırken de dikkate alınması gereken bir unsurdur. Peki ping kaç olmalı, hangi değerler daha iyidir ya da kabul edilebilir? 

 • 30ms ya da daha az – mükemmel ping süresi; neredeyse fark edilmez, online bir oyun oynamak için idealdir.
 • 30 ile 50ms arası – ortalama ping süresi; eğer bir e-sporcu değilseniz kabul edilebilir. 
 • 50 ile 100ms arası – yavaş sayılabilecek bir ping süresi; web üzerinde gezinirken çok fark edilmez ama online oyunları etkileyebilir.
 • 100 ile 500ms arası – yavaş ping süresi; web üzerinde gezinirken minimal bir etkisi olur ama online oyunlar üzerinde donmalar yaratacaktır.
 • 500ms ya da daha çok – yarım saniye ya da daha fazla olan ping süresi tüm istemler üzerinde fark edilir bir gecikme yaratacaktır. Genellikle kaynak ve durağın dünyanın farklı kısımlarında yer almasından kaynaklı olur.

Yukarıda maddelemiş olduğumuz süreler doğrultusunda, sizin için en uygun ya da en kabul edilebilir ping kaç olmalı karar verebilirsiniz. 

ping süresi nedir

Ping süresi nedir?

Ping kaç olmalı hakkında verdiğimiz kısa açıklamamız, aklınıza ping süresi nedir diye bir soru getirmiş olabilir. Bu sebeple de ping süresi nedir sorusuna da değinmek istiyoruz.

Eğer daha önce başınıza gelmiş ya da an itibari ile bu sorunu yaşıyorsanız, siz de diğer herkes gibi ping süresinin uzun olmasından pek hoşlanmamışsınızdır. 

Peki bu ping süresi nedir? 

Ping’in kendisi, “eko” talebi taşıyan tek bir paketten oluşur. Eğer sunucu uygunsa, yine tek bir paketle cevap verecektir. 

Ping süresi milisaniyelerle ölçülür ve paketin sunucuya ulaşması ve cevabın yollayan tarafa ulaşmasını kapsayan bir gezinti süresidir. Ping cevap süreleri, internet üzerinde oluşan her bir talep ile alakalı olduğu için oldukça önemlidir. 

Örneğin, bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde ping süresi sunucunun HTML ve alakalı kaynakları bilgisayarınıza iletme süresi ile alakalıdır. Ping süreleri özellikle olayların çok hızlı geliştiği online oyunlarda önemli bir yere sahiptir.

ping süresi kaç olmalı

Ping süresi kaç olmalı?

Ping süresi kaç olmalı, hangi ping süresi daha iyidir ya da oyun içerisindeki ping süresi kaç olmalı gibi sorulara da değinmek istedik.  Yazımızın üst kısımlarında buna değinmiştik. Fakat tekrar söylemek gerekirse, özellikle online oyun oynayan kişiler için ping süresi ne kadar düşük olursa o kadar iyi olacaktır. 

Örneğin, ping süreniz 30ms ya da daha az bir seviyede ise oyun içerisinde anlık karar vermek zorunda kaldığınız durumlarda ping ile ilgili hiçbir sorun yaşamayacaksınızdır. 30 ile 50ms arasındaki bir ping süresi ile yine kabul edilebilir şekilde oyun oynayabilirsiniz. Fakat 50 ile 100ms ya da daha fazla miktarda ping süreniz varsa, bu oyun zevkinizi baltalayacaktır ve anlık karar vermenizi etkileyecektir.

Yani ping süresi kaç olmalı sorusu daha çok interneti hangi amaçla kullandığınız ile değişkenlik gösterecektir. Bazı kullanıcılar için yüksek olan ping süresi, diğer kullanıcılar için kabul edilebilir olabilir.

ping sabitleme mümkün mü

Ping sabitleme mümkün mü?

Uzun bir süre ping sorunu yaşadıktan sonra, kullanıcıların birçoğu ping sabitleme mümkün mü, sorusunu araştırmaya başlıyorlar. Ne yazık ki ping sabitleme mümkün mü sorusuna alacağınız cevaplar sizi pek tatmin etmeyebilir. Çünkü ping değeri belli sürelere sabitlenemez. Ancak, daha kabul edilebilir sürelere indirgenebilir. 

Ping, kaynak ve sunucu arasındaki veri alışverişi süresi olarak değerlendirilebileceği için bu alışverişi belli bir değerde tutmak pek olası değil. Çünkü kaynak ve sunucu birbirinden ne kadar uzak olursa, gönderilen istek ve geri dönen cevabın gitme ve gelme süreleri de artacaktır. 

Daha düşük ping değerleri için yukarıda da bahsettiğimiz gibi izlenebilecek yollardan biri bağlantı tipinizi değiştirmek olabilir. Fiber bağlantı tipi, ADSL ve 3G gibi bağlantı tiplerinden daha düşük ping değerleri sunacaktır. Yani ping sabitlemek mümkün mü şeklinde arama yapmak yerine, en mantıklı olanı kendiniz için ulaşabileceğiniz sağlıklı bir bağlantı tipi bulmak olacaktır. 
yazarOğuzhan Güneş

Teknolojinin, bilimi uygulamalı ve faydalı bir sanat haline getiren olduğuna inanan ve doğru bilginin neleri değiştireceğini bilen Oğuzhan, bu konularda makale yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Ping nedir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Milliyet ve Hürriyet haber sitesi gibi makale olmuş içeriğe paragraflarca başlangıç yapmışsınız asıl yazıya gelene kadar ciğerim soldu

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim bir sorunum var..Eğer bunada yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum..uzakdoğuda bir ülkedeki bir kişiyle görüntülü konuşma yapıyorum..fakat..daha önce türkcelldeyken bir sorun yaşamıyorken yeni tasindigim evde kablonet baglattirdigimda görüntüde sorunlar yaşamaya başladım..genelde görüntü puslu ve bulanik oluyor zaman zaman donmalar oluyor..bana fiber bağlantı olduğu söylendi..ama hala sorun yaşıyorum..internet hızını 25 mgb’ten 50 mgb’te cikarttim fakat hala sorun yaşıyorum..hız ölçümlerim..ortalama..download.. 45 mgv.. upload..4.5 ..ping ise..50-60 arası..ne yapmam gerekir..şimdiden yardımlarınız için teşekkürler..mustafa

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Teşekkürler.. şimdiye kadar okuduğum en iyi kapsamlı ve tatmin edici aciklama

" Ping nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ping nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ping nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi