Okunma

Plaka Büyür, İşlemci Ucuzlar


06 Mayıs 2008 Salı 21:00
Plaka Büyür, İşlemci Ucuzlar
Önde gelen silikon ürünü üreticilerinden Samsung ve Intel, Tayvanlı yarı iletken üreticisi TSMC‘yi de alarak ortak bir açıklamaya imza attı. Şu sıralarda endüstri standardı olan 300 mm çapındaki silikon plakaların 3-4 yıl içinde daha da büyütülmesi kararlaştırıldı. Bu karara göre, 300 mm çapındaki plakalar yerine, işlemci, bellek yongaları ve diğer yongaların üretim süreçlerinde 450 mm çapında silikon plakalar kullanılacak. Tabii bu teknoloji için önemli miktarda yatırım ve geçiş süresi de gerekiyor.

Faydası Ne Olacak?

Silikon plakaların büyümesi demek, üretim süreçlerinin hızlanması, üretimin artması anlamına geliyor. Her ne kadar uzun vadede gerçekleşecek bir iş de olsa, plakaların büyümesi sonucunda, birim plakadan çok daha fazla yonga çıkacak. Dolayısıyla, son kullanıcıya yansıyacak haliyle, daha iyi işlemciler daha ucuza mal edilecek ve satılacak.

Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Plaka Büyür, İşlemci Ucuzlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Plaka Büyür, İşlemci Ucuzlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Plaka Büyür, İşlemci Ucuzlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "