Okunma

Plakların engellenemeyen yükselişi!


30 Haziran 2017 Cuma 16:00
Plakların engellenemeyen yükselişi!

Kompak diskler (CD) dijital müziğe karşı büyük bir mücadele verirken, plak cephesi ise ilginç bir şekilde popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Hatta 2015 yılının ilk yarısında fiziksel yapıdaki plak satışları ücretsiz, reklam destekli ve dijital müzik platformlarının toplamından çok daha iyi gelir sağlamıştı. Hal böyle olunca Sony Music, 1989 yılından beri ilk defa plaklarını kendi basmaya karar vermiş durumda.

Sony Music plak basmaya başlıyor!

Başta da belirttiğimiz gibi Sony Music yaklaşık 28 yıldır plak basmıyor ve bu işi bağımsız plak basım tesislerine lisanslama yoluyla yaptırıyordu. Şirket son olarak, Tokyo’nun güneybatısındaki bir tesiste Mart 2018 tarihinden itibaren plak basımına başlayacaklarını duyurdu. Plak satışlarında yaşanan ve bu yıl küresel çapta 1 milyar dolara ulaşması beklenilen hareketlilikten pay elde etmek isteyen şirket, akıllıca bir strateji geliştirmiş gibi gözüküyor.

Dikkat çekici bir not olarak Sony’nin orijinal plak devrinin çöküşünde önemli bir rol üstlendiğini belirtmek gerek. Şirket, Walkman portatif kaset çalarların ve kompakt disk (CD) formatlarının Ar-Ge süreci için büyük meblağlar harcamış ve 1980 ve 1990’larda bu formatların plağın yerini almasını sağlamıştı. Hatta şirketin bir Mini Disc (MD) macerasının da olduğunu ancak tutmadığını hatırlayanlarınız vardır.

17-06/30/sony-music-plak-sdn-02.jpg

Yeni neslin dijital ses formatları ve dijital müzik platformları çağında fiziksel müziğe değer verdiği ifade ediliyor. Birçok büyük şirketin daha bu durumun farkında olduğu ve buna göre hareket ettiği belirtiliyor. Sony’nin en iyi plaklar için deneyimli mühendislerden oluşan bir ekip topladığı da bilgiler arasında yer alıyor.

Sony Music çatısı altından çıkacak plakların hangi sanatçılara ve albümlere ait olacağı konusunda ise şimdilik bilgi verilmiyor.

:: Plakların tekrar büyük ilgi görmesi konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Plakların engellenemeyen yükselişi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  plak dan aldıgım sesi hiç birşeyden alamıyorum süper haber

 2. SDN Okuru dedi ki:

  sacmalik

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Uskudar da sabah oldu.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok ilginç hep ses kalitesinin daha iyi olduğu söyleniyor denemek isterim

 5. SDN Okuru dedi ki:

  plakların sesi daha doğal tabi daha çok talep alır… birde bazı zırtolar cd dalarda bass yok diye zırvalamasa…

" Plakların engellenemeyen yükselişi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Plakların engellenemeyen yükselişi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Plakların engellenemeyen yükselişi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "