Okunma

Play Store uygulama indirme oranları düşüşte


02 Temmuz 2018 Pazartesi 09:05
Play Store uygulama indirme oranları düşüşte

Play Store algoritmaları, Google’ın Şubat 2017 Oyun Geliştiricileri Konferansı sonrasında yeniden ele alınmıştı. Bu algoritma değişimi sonrası, kullanıcının daha kolay uygulamalara erişim sağlaması planlanıyordu.

Uzun süren geliştirme süreci sonrası, yakın zamanda algoritmada değişim yaşandı. Ancak geliştiriciler, algoritmanın değiştiği günden bugüne uygulama ve oyun indirmelerinde, yüzde doksana varan bir azalma yaşandığına dair geri bildirimlerde bulunmaya başladılar. Google’da indirme oranlarında yaşanan azalma ile algoritma değişiminin aynı tarihlere denk geldiğini doğruladı.

Google Play Store

Play Store algoritmasında benzer uygulamalar önerilerinde sıkıntılar var

Yeni algoritma sonrası, benzer uygulamalar önerileri daha sık kullanılmaya başladı. Geliştiriciler algoritmanın çoğu zaman alakasız uygulamaları önerdiğini, özellikle küçük ve orta ölçekli uygulamaların eskisine göre daha zor bulunduğundan dert yanıyor. Yeni algoritmanın hali hazırda, ana sayfada gösterilen büyük ölçekli uygulamaların indirme oranlarını etkilemediğini söylemek gerekir.

Google için küçük ve orta ölçekli uygulamaların ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle bağımsız firmaların Play Store tarafından desteklendiğini ve ana sayfada ayrı bir bölüm ayrıldığını belirtmek gerek.

Buna karşılık yeni algoritma Play Store‘un gün geçtikçe artan uygulama zenginliğini, yeterince kullanıcıya aktaramıyor gibi görünüyor. Google bu şikayetler sonrası kimi düzeltmeler yaptı ve belli oranlarda indirme oranlarında düzelmeler yaşandı. Ancak yine de sorunun tam anlamıyla giderilmediğini de eklemek gerekiyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Play Store uygulama indirme oranları düşüşte”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  V
  Şimdi ne gelecek acaba

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çünkü google sağ olsun önüne gelen her uygulamayı kabul ediyor ve play store çöplüğe dönmüş durumda bi oyun çıksa ya p2w yada reklamdan geçinmediği için indirilmiyor

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Demek bundanmis. Uygulamalarimda indirmeler çok ciddi seviyede düştü. Oysam sevilen uygulamalardi.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Oyunun icine 100lerce reklam sokan geliştiriciler yetmezmiş gibi googlein onları gözümüzün önünde tutma cabasindan kaynaklaniyor. Aynı gelistirici iphoneda cok daha guzel oyunlar yapiyor nedenini bilinmez. Google playde o oyunları bulamiyorum.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Napalim teledondaki uygulamalari silip yeniden mi yukleyelim oranlar dusuyormuş.

  1. I8 dedi ki:

   Tek tek yorum yaz yuh

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence sorun algoritma değil yeni güzel oyun çıkmıyor hep pubg çakması lol çakması saçma birbirinin aynı oyunlar geliyor ugulamalarda böyle kwai çıktı sonra kopyası musicaly falan play store bunlarla doldu

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geliştiricilerin uygulama içi satın alma sapıklığı sebebiyle olabilir mi acaba?

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu yok olacagi anlamina gelmiyor bence

" Play Store uygulama indirme oranları düşüşte konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Play Store uygulama indirme oranları düşüşte ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Play Store uygulama indirme oranları düşüşte ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "