Okunma

Play Store’da Lite ve Go öneri dönemi başladı


02 Nisan 2018 Pazartesi 09:58
Play Store’da Lite ve Go öneri dönemi başladı

Google, geçtiğimiz aylarda Android Go platformunu duyurmuştu. Android Go ile gelen Go uygulamaları ise düşük donanımlı telefonlarda uygulamaların daha stabil bir şekilde çalışmasını sağlıyordu. Android’in uygulama mağazası Play Store üzerinde kendini yavaş yavaş göstermeye başlayan Go uygulamaları için bugün yeni bir adım atıldı.

Play Store uygulamaların Lite ve Go sürümlerini öne çıkarıyor!

Google, Play Store üzerinde uygulamaların Lite ve Go sürümlerini önermeye başladı. Örneğin; Facebook uygulamasını yüklemek isteyen ancak düşük donanımlı Android telefon kullananlara, Facebook’un Lite uygulaması öneriliyor. YouTube uygulamasında ise; uygulamanın Go sürümü bulunduğu için direkt olarak YouTube Go uygulaması öneriler bölümünde çıkıyor. Peki, Lite ve Go uygulamalarının ana uygulamaya göre sunduğu avantajlar ve dezavantajlar neler?

Play Store’daki uygulamaların Lite sürümleri, ana uygulamaya göre daha az yer kaplıyor. Ancak isminden de anlaşılacağı gibi Lite sürümlerde bazı özelliklerden kullanıcılar mahrum bırakılıyor. Yine Facebook örneği üzerinden gidecek olursak; Facebook uygulamasının kapladığı alan 60 MB iken, Lite sürümü ise 1.6 MB. Android Go uygulamaları ise 1 GB RAM’e sahip telefonlarda stabil bir şekilde çalışması için tasarlandığından, Lite sürümlere göre daha akıcı ve özellikleri nispeten daha az kırpılmış bir şekilde deneyim sunuyor.

Play Store

Android Go uygulamaları arasında şimdilik; YouTube, Gmail, Google Maps ve Google Arama gibi uygulamalar bulunuyor. Android Go’nun yaygınlaşmasının ardından başta sosyal medya platformlarının uygulamaları olmak üzere diğer uygulamaların da Go sürümleri gelecektir.

:: Android Go platformu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu platform gelecek vadediyor mu?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Play Store’da Lite ve Go öneri dönemi başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Play Store’da Lite ve Go öneri dönemi başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Play Store’da Lite ve Go öneri dönemi başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "