Okunma

PlayStation 4’ün Adı ‘Orbis’ mi Olacak?


29 Mart 2012 Perşembe 09:00
PlayStation 4’ün Adı ‘Orbis’ mi Olacak?


Kotaku’nun PlayStation 4 iddiaları gündemi sarstı

PlayStation 3 ve Xbox 360‘ın artık yavaş yavaş yaşlanmaya başlamasıyla birlikte, oyunseverler yeni nesil konsolları merak içerisinde beklemeye başladılar.

Yeni nesil konsollarla ilgili olarak Kotaku‘nun ortaya attığı iddialar oyun dünyasında bomba etkisi yarattı. Çünkü iddiaların kaynağı, Kotaku’ya daha önce PS Vita ve PlayStation 3 ile ilgili doğru olduğu bilinen detayları da veren kişi.

Peki bu iddialar neler? Öncelikle en önemlilerinden biri, konsolun adının (ya da en azından kod adının) Orbis olacağı. Ayrıca konsolun 2013 yılının tatil sezonunda piyasaya sürüleceği de söyleniyor.

Doğruluk payı yüksek olduğu düşünülen bu iddialara gelin birlikte göz atalım. Önce konsolun isminden başlayalım.

PlayStation 4’ün adı Orbis olabilir mi?

Sony’nin yeni nesil ev konsoluna Orbis adını takacağını düşünenler var. Şahsım adına konuşmak gerekirse Orbis‘in yalnızca bir kod addan ibaret olduğunu düşünsem de, Kotaku editörleri pek öyle düşünmüyor.

Öncelikle Sony‘nin yeni konsoluna üçüncü sınıf Amerikan korku filmleri gibi PlayStation “4” adını takmayacağını düşündüklerini belirtelim.

Ayrıca Orbis kelimesinin Latince’de “çember, halka ya da döngü” anlamlarına geldiğini ve Sony‘nin el konsolu PS Vita‘nın yaşam anlamı içerdiğini düşünen Kotaku editörleri, oraya “Yaşam Döngüsü” tamlamasının çıktığını söylüyor.

Yani PS Vita‘nın PlayStation 4 ile mükemmel bir uyum içerisinde olabileceği ve hatta Vita‘nın PlayStation 4‘ün tasarımında önemli rol oynama ihtimalinin olduğunu iddia etmişler.

Hem isim ile ilgili tek kaynak, Kotaku’nun ajanı da değil. Sony’nin konsolları için ayırdığı bu sayfaya gittiğinizde, sahip olduğu platformlara özel olarak hazırlanan sekmeleri görebiliyorsunuz.

Bu sayfalar konsolların ismi adres barında başa gelecek şekilde adreslendirilmiş. Yani PlayStation 3 için “ps3.scedev.net”, PS Vita için “vita.scedev.net” gibi adresler var.

Fakat “ps4.scedev.net” adresi Sony‘nin sunucularında bulunmuyor. Gelin görün ki “orbis.scedev.net” adresine ulaşabiliyoruz. Şaşırtıcı değil mi?


Kırmızı halkada görebileceğiniz gibi orbis.scedev.net adresi çalışır durumda

Donanım özellikleri

AMD‘nin Sony‘nin yeni nesil ev konsolu için işlemci ve grafik işlemcilerini üreteceğini sizlere geçtiğimiz günlerde duyurmuştuk.

Bu iddialar hala devam ediyor. AMD‘nin 64-Bit’lik yeni işlemcisini ve oldukça kuvvetli bir grafik işlemcisini Sony için üreteceği söylentileri var.

Tabii PlayStation 4‘ün piyasaya sürülmesine daha çok var ve işlemciler konusunda değişikliklerin olması kuvvetle muhtemel.

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülebilir mi?

Kotaku’nun bu konudaki iddiaları oldukça net. Çünkü 2012 yılının başından beri oyun geliştiricilerine PlayStation 4 Software Development Kit’in gönderilmeye başlandığını belirtmişler.

Eğer durum böyleyse gerçekten de 2013 yılının sonlarına doğru PlayStation 4 ya da Orbis‘i görme ihtimalimiz olabilir demektir.


İşte PlayStation 3’ün SD Kit’i böyle bir şeydi

PlayStation 3 ile geri uyumluluk ve ikinci el oyunlar

Hatırlarsanız Sony, PlayStation 3‘ü ilk piyasaya sürdüğünde PlayStation 2 oyunlarına tam destek veriyordu. Ardından geçen zamanda Sony yavaş yavaş konsoldan geri uyumluluk desteğini çekmişti.

PlayStation 4‘ün ise hiçbir şekilde PlayStation 3 oyunlarını çalıştırmayacağı düşünülüyor. Oldukça kötü görünen bu duruma karşılık PlayStation 3’ümüzü elimizde tutmaktan başka seçeneğimiz yok gibi.

Son olarak Sony‘nin Microsoft gibi ikinci el oyunlar konusunda çözümler aradığı ve konsol piyasaya sürülmeden önce bu işi çözeceği de gelen haberler arasında.


PlayStation 3 oyunlarını oynamayı düşünüyorsanız, çok beklersiniz

PlayStation 4 konsept tasarımları galerisine buradan ulaşabilirsiniz

:: PlayStation 4 hakkındaki yeni iddialar sizce doğru mu? Konsolun adı Orbis olmalı mı?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “PlayStation 4’ün Adı ‘Orbis’ mi Olacak?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hyr olamazz hemen çıkamaz daha ps2 bile alamadım ki almayıda düşünmü***** hala iyi bi konsol bence the orbis denen saçmalık daha çıkmasın.hem sonynin şuanda odaklandıı tek konsol ps vita.
  ve orbis seneye çıkarsa tarih kendini tkrar ***** tüm dünyada 2005 TE ÇIKMIŞTI ve grafikleri aynı ps2 ***** yıl sonra ps3 çıktı
  ve psp bu sayede pek değer gö***** şimdide aynısı vitada olcak.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ***** olayı ilginc bide inş ps4 de kolun şeklini filan biraz değiştirirler onlıne alt yapıyı guclendırırler bırde kulaklıklı fılan guzel paketler yapsınlar xbox gıbı mesela birde fiyatı 1000-1500 olursa yemede yanında yat

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ps2 çıktığında 480p çözünürlüğü destekliyordu ve bir kaç yıl sonra 1080p videolar ve tv’ler başgösterdi. ps2 evlerimizdeki tüm flat tv’lere doğrudan bağlanıyor ve bizi eğlendiriyordu fakat gitgide yayılan lcd tv’ler karşısında ps2 artık grafiksek olarak demode kaldı ve 1080p destekli ps3 çıktı. gerçi oyunlarının bir çoğu hala 720p çözünürlükte. şimdi piyasaya 1080p destekli olarak çıkan ps3 için yine ynı çözünürlükte çıkacaklarınıs anmıyorum. daha yeni yeni bir kaç tane 4096p destekli tv’ler piyasada boy göstermeye başladı. ps4’ün de bence bu çözünürlüğe destek sunacağını düşünüyorum. bugün ipad bile 1080p ekran dolaylarında çıktı ve grafik çipi bu ekranda oyun oynatabiliyor. ps4 evlerimizde harıl harıl 4096p destekli tv’ler dolunca piyasaya çıkacak. ve şu da var ki. bu bence alttaki arkadaşın dediği gibi 2017 gibi anca olur. 4096p vie filmin bir buçuk terabayt civarında olacağını okumuştum. ps4 film çalıştırması için bu kapasitede filmleri barındıracak medya cd’ler çıkması lazım veya netten indirecek isek de bu filmi nidirecek hız olması lazım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2014ten önce cikmaz bana göre, cikincada ps3ü ve üsütne para verip yenisini alabilrsek pekde güzel olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sony hakkında duyduğum birşey var bu dediğimi direk yabana atmayın pazarlamacılarından birinin ağzından duydum ps3ten 4’e geçiş çok keskin olmayacak önce bir ara model olacak bu ps3 oyunlarını tamamen destekleyecek buna çıkan oyun ps3’te çalışacak ama bunda biraz daha farklı şekilde çalışacak mesela 1080p gibi sonra 4 gelecek buna çıkan oyunlar 3’te çalışmayacak ama ara modelde biraz kısıtlamalıda olsa çalışacak ve 3’ten 4’e geçiş 2017’ye kadar tamamlanmış olacak buna inanmak zorunda değilsiniz ben sadece duyduklarımı söylüyorum.

" PlayStation 4’ün Adı ‘Orbis’ mi Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PlayStation 4’ün Adı ‘Orbis’ mi Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PlayStation 4’ün Adı ‘Orbis’ mi Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "