PlayStation 5 kontrolcüsü duyuruldu: DualSense


08 Nisan 2020 Çarşamba 00:20

PlayStation 5 ile ilgili hemen her sızıntı oldukça fazla ilgi görüyor. Sony de yeni nesil konsoluyla ilgili bilgileri kademeli olarak bizlerle paylaşıyor. Son olarak, PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense duyuruldu. PlayStation 5 DualSense yenilenen tasarımı ve renkleriyle karşımıza çıktı.

İşte karşınızda PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense

PlayStation 5’in adım adım ayak seslerini duyuyoruz. PlayStation 4’te DualShock 4 ile karşımıza çıkan Sony, PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense ile tüm dikkatleri üzerine çekti.

Paylaş butonunun Oluştur olarak isim değiştirdiği kontrolcünün, farklı el boyutlarına sahip birçok oyuncu tarafından test edildiği ve en iyi ergonomiye bu şekilde ulaşıldığı açıklandı.

Oluştur butonu, oyuncunun yayınlarını paylaşmasını sağlıyor. PlayStation 5 DualSense üzerindeki entegre hoparlör ve mikrofon sayesinde kulaklık kullanmaya da gerek kalmıyor. Konsolun tanıtım tarihi yaklaştıkça bu buton ile ilgili daha detaylı açıklamalar yapılacağı söylendi.

PlayStation 5 kontrolcüsü DualSense

Sony, DualSense ile birlikte hedefini şu şekilde açıkladı:

“DualSense ile hedefimiz, oyunculara, kutuyu açar açmaz oyun dünyasına taşınma hissi vermek. Oyuncuların oyun oynarken kontrolcüyü kendilerinin bir uzantısı gibi hissetmelerini istiyoruz. Öyle ki ellerinde olduğunu bile unutacaklar”

Tasarıma baktığımızda yeni kontrolcünün farklı renkleri ve ergonomik yapısının dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Beyaz rengin hakim olduğu kontrolcüde, tetik tuşları ve joystick kısımlarında siyah renk kullanılıyor. Dokunmatik yüzey de beyaz renk ile karşımıza çıkıyor. İki tonlu renk tasarımına mavi tondaki ışık çubuğu da destek veriyor. Bu ışık dokunmatik yüzeyin sağında ve solunda konumlanıyor.

Titreşim seviyeleri de DualSense ile birlikte artık daha fazla olacak. Bu titreşim seviyeleri oyundaki sahnelere göre değişecek. L2 ve R2 tuşlarında açının değiştirildiği de açıklandı. Bunun sebebi ise bu tuşların baskıya göre yanıt verecek olması.

DualSense’in pil ömrünü korumak adına çalışmalar yapıldığı da belirtildi.

Yeni kontrolcüyle ilgili Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO’su Jim Ryan‘dan da PlayStation topluluğunda bir mesaj yayınlandı:

“DualSense, önceki kontrolcülerimizden radikal bir şekilde ayrılıyor. Yeni kontrolcü, PS5’teki birçok yenilikçi özellikle birlikte oyunlar için dönüştürücü olacak. PS5’in yıl sonundaki lansmanına doğru ilerlerken, bu heyecan verici yolculuğu bizimle paylaştığı için PlayStation topluluğuna teşekkür etmek istiyorum. Önümüzdeki aylarda PS5 hakkında, konsol tasarımı da dahil olmak üzer,e daha fazla bilgi paylaşmayı umuyoruz”
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 yorum - “PlayStation 5 kontrolcüsü duyuruldu: DualSense”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  %50 vergi koyuldu hort

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evet xbox kolu ama istediğimiz gibi yani joystiğin biri orda biri burada değil ve görünüşü xboxunkinden daha iyi ama yinede dualshock daha iyi gözüküyordu bence

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne playstation u bildiğin xbox kolu bu

  1. Anonim dedi ki:

   çünkü duelsense olduğu için daha büyük bir motora ihtiyacı var oyüzden

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  1000 TL ye satarsınız artık Türkiye’de

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bazı insanlar XBox kontrolcüsü gibi diyebilir ve haklılarda. Ama bu kaçınılmaz birşey idi. Çünkü XBox kontrolcüsü PlayStation kontrolcüsüne göre çok daha konforluydu. Ama emin olun böyle olduğu için çok daha mutlu olucaksınız.

 6. Anonim dedi ki:

  Xbox kolundan birebir çakmışlar

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Harika olmuş harika

 8. Anonim dedi ki:

  sounda xbox kontrolcüsüne benzer çizgiler ile geldi. sonunda…

 9. Anonim dedi ki:

  Bune lan böyle hiç beğenmedim Xbox un kontrolcüsü daha güzel.

 10. Anonim dedi ki:

  tasarım olmamış

 11. Anonim dedi ki:

  Full siyah olursa daha şık durabilir

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Xbox kolu dhajjdjsn

 13. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Tuşun adı “oluştur” değil “yarat”

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Xbox kontrolcüsü olacakken son dakikada vazgeçip ps5 kontrolcüsü olmuş bence

 15. Anonim dedi ki:

  Xbox kontrolcüsüne benzemiş kabul ettiler sonunda xbox kontrolcünün daha ergonomik oldugunu

 16. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Rengi umarım böyle olmaz

 17. Anonim dedi ki:

  türkiye fiyatı ne kadar olur sizce

  1. Anonim dedi ki:

   ortalama 600 euro olarak düşünürsek. vergilerle min 5500 olur diye düşünüyorum.

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  DualShock 4 ü de kullanabilecezmi.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Galiba evet ve bu kumanda ps4 de de çalışabilecek

" PlayStation 5 kontrolcüsü duyuruldu: DualSense konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PlayStation 5 kontrolcüsü duyuruldu: DualSense ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PlayStation 5 kontrolcüsü duyuruldu: DualSense ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "