Okunma

Polis, Drone’u Hacklendi!


04 Nisan 2016 Pazartesi 08:00
Polis, Drone’u Hacklendi!

Ülkemizde pek yaygın olmasa da, yurtdışında Drone kullanımı oldukça yaygın. Hatta bazı ülkelerde polislere ait olan Drone‘lar bile mevcut.

Drone piyasasının kralları olarak gösterilen polis Drone’ları, çok uzun menzilden kontrol, dayanıklı yapı gibi ekstra özelliklerle dikkat çekiyor. 

30.000 $‘a ulaşabilen fiyatlarıyla da etkileyici oldukları kadar da pahalı olabilen bu profesyonel Drone‘lar için tehlike çanları çalıyor.

IBM‘de Güvenlik Araştırmacısı olarak çalışan Nils Rodday, tarafından bulunan yöntem ile profesyonel Drone‘lar da dahil olmak üzere, bir çok Drone modeli hacklenebiliyor.

16-04/03/drone-hacking-1459712920.png

2 Km uzaktan yaptığı siber saldırıyla Drone‘un kontrolünü ele geçirmeyi başaran Nils, saldırıyı ilk kez bir hacker konferansı olan Black Hat Asia 2016‘da açıkladı.

Yaklaşık 30.000 dolar fiyat etiketine sahip profesyonel bir Drone‘u hacklemek için hazırladığı ve sadece 40 $ harcadığı ekipmanıyla dakikalar içerisinde hacklemeyi başardı.

Yaptığı hack ile bütün dikkatleri üzerine çeken Nils Rodday, aslında açığın Drone ile kullanıcı arasındaki bağlantının şifrelenmemesinden kaynaklandığı belirtti.

Ayrıca Drone içerisindeki mikroçipin şifrelemeye izin verdiğini fakat şirketlerin gecikme süresini düşürmek adına şifreleme yapmaktan kaçındığını da ekledi.

:: Drone güvenliği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Polis, Drone’u Hacklendi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Virgül matbaa hatası ya 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Drone'u Yapanlar Bilerek Açık Bırakmıştır. 😉

 3. SDN Okuru dedi ki:

  man in the midle atak yapmışlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Birader sen müh oku da software, hwware, firmware bulaşma. Kendi dilinin bile gramerine hakim değilsin, kod yazmaya kalkarsan milyon tane bug çıkar.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  lanet olası federaller

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Turkce dersinize marangoz mu girdi?

 7. SDN Okuru dedi ki:

  mühendislik okurken Türkçe'yi unutmak…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Başlıktaki virgül ne alaka?

" Polis, Drone’u Hacklendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Polis, Drone’u Hacklendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Polis, Drone’u Hacklendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "