Okunma

Popüler Android Uygulaması Virüslü Çıktı!


05 Temmuz 2016 Salı 11:00
Popüler Android Uygulaması Virüslü Çıktı!

Android, yararlı olduğu kadar da zararlı içeriklerin bulunduğu bir platform. Genel kanı, market dışından yükleme yapmazsanız ve az indirilmiş uygulamaları indirmezseniz güvende olacağınız yönünde olsa da gerçekleşen son olay bunun aksini iddia ediyor.

Google Play Store‘da bulunan ve 50 milyonu aşkın indirme rakamına ulaşan Flash Keyboard, İngiltere‘de bulunan bir güvenlik firması tarafından zararlı ilan edildi.

Uygulamanın aldığı gereksiz ve detaylı izinlerden şüphelenen araştırmacılar uygulamanın daha da derinlerine indiklerinde reklam botu üretme, silinme zorluğu gibi özelliklerin yanı sıra kullanıcı hareketlerini izleyip Çin merkezli bir sunucuya gönderdiğini keşfettiler.

16-07/05/kk.png

Uygulamanın kullanıcı hareketleri çatısı altında gönderdiği veriler ise oldukça ürkütücü. Cihazınızın IMEI numarası, Android sürümü, marka ve modeli gibi bilgilerin yanı sıra 3 metreye kadar hesaplanmış konumunuzu sizden habersizce başka bir sunucuya gönderen uygulama olayın farkedilmesinin ardından Google tarafından Google Play Store‘dan kaldırıldı.

Şirket zararlı içeriğin geliştiricisi tarafından yerleştirilmediğine inandığını belirtti ve sorumlu olarak Google‘ın uygulama onaylama sistemini gösterdi.

Geliştirici özür dileyip, düzenlenmiş bir versiyonun yayınlandığını belirtse de artık eskisi kadar kullanıcıya sahip olamayacağı aşikar.

::Flash Keyboard uygulamasını kullanıyor muydunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Popüler Android Uygulaması Virüslü Çıktı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  .d anlamistim kardesim indirmisti direk sildirdjm benim boyle uygulamalara ihtiyacim yok zaten .d

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şimdi bakıyorum da android sistemi başından beri yanlış bir sistemmiş.Birinci yanlışı açık kaynaklı olması ve bu yüzden geliştiriciliği kolay olsun inancı.Geliştiricilere açık oldu da geliştiriciler bu sisteme bu güne kadar ne kadar katkı sundu tartışılabilir bir ***** durum hakkında bilgim yok bilgisi olan yeşillendirirse ***** kaynaklı olması daha çok kötü niyetli insanların işine yaradı.Hackerları zengin ettik ***** diye bir şey kalmadı.Kendi marketimizde bile virüs var ki bu bir iki tane değ***** her bir uygulamadan şüphelenir hale geldim.

  İkinci hatası ise boşta kalan ram israf edilen ramdir mantığı.Bu yüzden ios ve wp sistemlerine 1 gb ram fazlasıyla yeterken bazı android telefonlar 3 gb ramde bile kastı.Bereket versin bu gün androidin kasma sorunları kalmadı hatta kasmayan android telefonlar bugün 700 liraya kadar indiler.

  Ben androidden ayrılı***** bu sistemin düzeleceğine dair hiç bir inancım yok. Google benim gözümde bu güne kadar yan gelip yatmış.Kendi marketi ile ilgilenmemiş.Aşağıda yazmış olduğum gibi wp ye geçmeyi düşünü***** liralık wp modeli alır kullanırım,beğenirsem biraz daha pahalısını alırım beğenmezsem 300 lira için çok da üzülmem.O da olmadı ios a geçicez artık.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iosa geçme vakti geldi özellikle alttaki yorumlara bakınca rehber bilgisi galeri vs istemeleri gerçekten saçma

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ah android vah dandroid

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir android fanı olarak bu durum benim bile canımı sıktı.Siz bizim sistemimize dandroid dediniz de biz sizi ***** ***** özgürlük düşmanı olan ios sistemine de kesinlikle geç***** bu aralar jailbreak çıkmı***** phone sistemine şans vermeyi düşünüyorum.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Benim banka uygulamam kamera ve sese erişim istiyor, birde buradan yakmak lazım. 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple itleri size batan ne? Biz virüsümüzle memnunuz. Siz çok havlamayın da önünüze bakın..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bu yüzden apple

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Herseyi acik olan androidden yararlanmak isteyen elbette ***** banka uygulamam benden rehber bilgilerine erisim istiyor hadi gel burdan yak…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İp5s 1.200TL. civarında. 16gb hafıza at mp3 müziğini çek fotoğrafını paylaş en güncel yazılım kafan rahat olsun bak dalgana uğraşma Google playmiş, pony playmiş, zart playmiş, zurt playmiş.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Harbiden sıktı artık. uygulamada yükleyemiyceksek niye akıllı telefon alıyoruz.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Marketten kaldırılmamış. Playde hala var. Bu haberi okumayanlara yazık.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Şu tarz haberlerle doldurmaya gerek yok. Dandroidin kendisi virus zaten.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ya bu Google adam olmaz cidden, adam zararlı yazılım yüklemiş adamın hesabını kapatmayıp sadece uygulamaya silmiş. Biz olsak en ufak birşeyde uyarmadan google play developer hesabımızı kapatıyor.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Hani o "apk indirip virüs bulaştırıyorlar android aslında çok güvenli virüs bulaştıran maldır" diyenler nerede ?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Abi zaten cin uygulamalarinin tamami ajan zaten

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanmadığım halde android açıklarından benim midem bulandı 🙂

" Popüler Android Uygulaması Virüslü Çıktı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Popüler Android Uygulaması Virüslü Çıktı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Popüler Android Uygulaması Virüslü Çıktı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "