Okunma

Popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor!


07 Şubat 2019 Perşembe 12:03
Popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor!

Sonuçları bugün açıklanan bir araştırmaya göre, bazı popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! Kullanıcı deneyimini izlemek için “müşteri deneyimi analiz şirketi” olan Glassbox gibi hizmetleri kullandığı ortaya çıktı.

Bazı popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! 

Hollister, Air Canada, Expedia ve Hotels.com gibi uygulamalar bu çerçeveyi kullanıyor ve bazı durumlarda istemeden hassas bilgileri ortaya çıkarıyorlar.

Glassbox’tan bahsedecek olursak, oturum tekrarlama teknolojisi kullanan analitik firmalarından biridir. Şirketin hizmeti, geliştiricilerin ekranları kaydetmelerine ve kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşime girdiklerini incelemelerine olanak sağlar. Her dokunuş, düğmeye basma ve klavye girişi uygulama tarafından kaydedilir.

Ayrıca, araştırmayı yapan uygulama analistlerinden biri, Air Canada uygulamasının oturum tekrarlarını maskelemediğini keşfetti. Bu durum, pasaport numaraları ve kredi kartı bilgileri gibi hassas bilgilerin Air Canada çalışanları tarafından kolayca görülebileceği anlamına geliyor.

Bazı popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! SDN-2

Tüm uygulamalar için durum böyle olmasa da, Air Canada geçenlerde 20.000 kullanıcı profilini etkileyen bir veri ihlali yaşadı.

Bazı şirketler, uygulamaların oturum tekrar verilerini doğrudan Glassbox sunucularına geri gönderirken, bazı şirketler kendi sunucularına geri gönderir. Her iki durumda da, bu veriler maskesiz ve kolayca erişilebilir oluyor.

Hiçbiri gizlilik politikasında oturum tekrarlama teknolojisini kullanmaktan bahsetmiyor. Bu durumda kullanıcılar için büyük bir veri ihlali oluşturuyor.

Tabii ki uygulamaları kullanan geliştiriciler, tüm işletim sistemini değil yalnızca uygulamalarını takip edebilirler.

Apple, bu tür uygulamaların kullanılmasını henüz engellemedi, ancak kısa süre içinde bu analitik uygulamalarının da kullanımını engelleyeceğini düşünüyoruz.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Herşeyimizi biliyor Apple birdaha almam

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  iPhone nunuzda olan iPhone nunuzda kalmaz

 3. Tim Cook dedi ki:

  Apple candir gerisi enayidir.

 4. Anonim dedi ki:

  hey yavrum hey apple bizi delik deşik etti , her şeyimizi gördü 🙁

 5. Yalcin dedi ki:

  Yapmayın ios çok güvenilir bir sistem kuş uçmaz su sızmaz 😀

" Popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Popüler iOS uygulamaları ekranımızı kaydediyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "