Okunma

Porsche 70. yılını kutluyor!


30 Haziran 2018 Cumartesi 15:00

Günümüzün en güçlü spor otomobillerinden olan Porsche 70. yılını kutluyor. Bakalım Porsche 1948’den bugüne neler üretmiş. İşte Porsche’nin 70. yıla özel hazırladığı video ve görseller.

Porsche 70 yıldır spor otomobillerimize ruh kattık!

1947 yılında Ferdinand Porsche’nın oğlu Ferry Porsche tarafından Stuttgart’da kurulan Porsche, ilk spor otomobilini 1948 yılında görücüye çıkartmıştı. Aradan geçen 70 yıl sonrasında hala günümüzün en iyi markalarından olan Porsche ilk olarak 356 modeliyle karşımıza çıkmıştı.

Detaylara indiğimizde ise Porsche’nin ilk faaliyetlerine 1930’lu yıllarda Ferdinand Porsche tarafından başlandığını görüyoruz. Stuttgart’ta “Dr. Ing. h. c. F. Porsche GmbH.” adlı bir dükkanda o yıllarda açılmış.

İlk Porsche olan 356 ise Ferry Porsche tarafından babasının yardımlarıyla tasarlanmış. Araçta büyük çoğunlukla Volkswagen komponentleri kullanılmış ve alüminyum gövdesinden dolayıda pek hafif bir araç değilmiş.

1 yılda 52 adet üretilen bu otomobilin kaputunun altında ise 1.3 litrelik 4 silindirli VW kaynaklı bir motor kullanılmış. Arka aks önüne konulan bu motoru özel kılan ise Ferry Porsche’nin silindir çapını ve sıkıştırma oranını arttırması ve çift karbüratörlü hale getirmesi olmuş. Bu sayede 25 beygir gücündeki bu motor 40 beygire ulaşmış.

Sözü fazla uzatmadan Porsche’nin 70. yılına özel hazırladığı kısa video ile başbaşa bırakalım.
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Porsche 70. yılını kutluyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Porsche 70. yılını kutluyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Porsche 70. yılını kutluyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "