Okunma

PortableApps Güncellendi


05 Aralık 2011 Pazartesi 14:30
PortableApps Güncellendi

PortableApps.com yayımladığı yazılımla, Windows’un herhangi bir sürümünün yüklü olduğu bilgisayarlarınıza Portable yani taşınabilir yazılımlar yükleyerek, ayarlarınızdan favori programlarınıza kadar sahip olduğunuz her şeyi taşınabilir disk, USB Flash Bellek hatta MP3 oynatıcılarınızda bile taşıyabilmenize olanak tanıyor.

Bu da PC’nizi istediğiniz gibi özelleştirdikten sonra, yanınızda taşıyacağınız bir USB bellek sayesinde istediğiniz her PC’de aynı ayarlar, sık kullanılanlar ve hatta kişiselleştirdiğiniz ayarlara sahip programları çalıştırabilmeniz anlamına geliyor.

Karşınızda PortableApps “Leo

Güncellenen sürümün kod adı ise “Leo” olarak belirlendi. Şu anda test sürümünü bu linki kullanarak indirebileceğiniz PortableApps Leo’nun yeni sürümünde, taşınabilir uygulamaları indirebileceğiniz bir mağaza, önceki sürümlerde oluşan hataları gideren bir yama ve otomatik güncelleme özelliği bulunuyor.

Portable Apps ile kullanabileceğiniz uygulamalar ise PortableApps.com adresinde “Applications” başlığı altında sizleri bekliyor. Gelin güncellenen sürümde karşılaşacağınız yeniliklere birlikte göz atalım.

Kişiselleştirilebilir Uygulama Yöneticisi ve Klasörler

PortableApps kullanıcılarının en çok istediği özellik, uygulamaları kişiselleştirilebilen klasörlere taşımaktı. Artık “Leo” ile birlikte, otomatik klasörleme sistemini kullanabilir (Örneğin İnternet Uygulamaları, Ofis Uygulamaları gibi klasörler oluşturabilir) ya da kendi kişisel klasörlerinizi oluşturarak dosyaları belli klasörler altında toplayabilirsiniz.

Portable App Directory™ – Taşınabilir Uygulama Mağazası

Artık uygulamaları indirmek çok daha kolay olacak. Çünkü PortableApps, kendi içerisine entegre edilen bir uygulama mağazası ile birlikte geliyor. Portable App Directory sayesinde, listede bulunan uygulamalara kolaylıkla erişebilir ve istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.

Yeni Temalar ve Tema Motoru

Bu sürüm ile birlikte PortableApps’ın yeni bir de tema motoru kullanıcılarla buluşuyor. Tema motoru sayesinde altı farklı krom ana temanın on yedi farklı renginden birini seçme şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca Aerish adı veirlen bir temanın da Windows 7 ve Vista ile tam uyumlu göründüğünü de belirtelim.

Find-As-You-Type Adlı Yeni Arama Motoru

Windows işletim sistemlerinde arama yaparken adını yazma başladığınız anda uygulamaları ve dosyaları filtreleyerek oldukça kesin sonuçlara ulaşabildiğimiz arama motorunun bir benzeri, artık PortableApps’ta da mevcut durumda.

Örneğin Firefox’u arayacakken klavyenizin F tuşuna bastığınız anda tüm F ile başlayan uygulamalar ve dosyalar listelenecek. Bu sayede ikinci ya da en fazla üçüncü harfinizi yazarken uygulamanız karşınızda olacak.

Tüm bu saydığımız yeniliklerin dışında hızlandırılan Seçenekler ve Ayarlar ekranları, Portable Fonts adlı sistem sayesinde kullandığınız fontları Windows’a yüklemeden kullanma imkanı ve otomatik olarak güncellenen bir uygulama olduğunu belirtelim.

Peki PortableApps’ın destek verdiği uygulamalar hangileri? En çok kullanılan programlar Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera, Skype, uTorrent, Mozilla Thunderbird, IrfanView, K-3D, FileZilla, Fire FTP, Feed Notifier, Open Office ve VLC Player gibi medya oynatıcılar olarak sıralanabilir.

Uygulamaların tam listesine, bu linki kullanarak PortableApps’ın internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Eğer PortableApps’ı indirmek ve denemek istiyorsanız, hiçbir ücret ödemeden bu linke tıklayarak programı indirebilirsiniz.

:: PortableApps kullanıyor musunuz?

 

 
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “PortableApps Güncellendi”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bence Portable De en iyi program [Warzone2000] Aslında Oyun

  2. SDN Okuru dedi ki:

    programı indirirken bu türden bir dosya bilgisayarınıza zarar verebilir diyor

  3. raxetul dedi ki:

    Harici harddiskim bozuluncaya kadar iş yerinde çok güzel kullandım. Yerelde hiç bir iz bırakmıyordu. Sonunda mağaza özelliğinin gelmesi iyi olmuş.

" PortableApps Güncellendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere PortableApps Güncellendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda PortableApps Güncellendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "