Okunma

Power eSATA’ya Hazır Olun


14 Mayıs 2009 Perşembe 14:52
Power eSATA’ya Hazır Olun

USB 2.0 ve Firewire standardı uzun yıllardır piyasada. Birçok ürün bu standartlar için geliştirilmiş durumda. Fakat veri transfer hızının sınırlı olması geliştiricileri farklı çözümlere doğru yönlendirmiş durumda. Bu çözümlerden biri eSATA arabirimi.

eSATA, bildiğimiz SATA arabiriminin harici versiyonu. Bu ilk bakışta oldukça avantajlı gibi görünebilir. Fakat bu standardın geliştirilmesi ile birlikte bazı dezavantajların da beraberinde geldi. Bu dezavantajlarından en önemlisi eSATA arabiriminden güç aktarımını yapılamaması.

MSI işte bu soruna bir çözüm buldu. Power eSATA olarak adlandırılan ve eSATA’nın modifiye bir versiyonu olan bu arabirim veri aktarımı yanı sıra güç aktarımı da yapabiliyor.

 

Power eSATA, USB 2.0 (güç) ve eSATA’nın (data) birleşimi gibi davranıyor.

 

ESATA bağlantısı ile birlikte data kablosu ve bir güç kablosuna ihtiyaç var. Bu çoğu zaman çok büyük bir dert. Çünkü güç kablosunu kasanın içinden çekmeniz gerekiyor. Buna ek olarak kablo salatasının arttığı gibi, yeni ürünlerin gelişimi de çok yavaş oluyor. Bazı üreticiler bu yüzden farklı çözümler geliştirmiş durumdalar. Örneğin OCZ’nin Throttle eSATA sürücüsü gibi. USB belleğe benzeyen bu sürücü data aktarımını eSATA arabiriminden, güç ihtiyacını da USB portundan alıyor. Bu oldukça ilginç bir çözüm. Fakat çok da etkili değil

 

Farklı çözümler mevcut. Ama en mantıklı çözüm, MSI’ın geliştirdiği Power eSATA.

 

MSI’in çözümü bu yüzden en başarılı olanı. Power eSATA arabiriminden hem data hem de güç transferi yapılabiliyor. 

MSI kendi diz üstü sistemlerinde  (NB GX620, NB GX720, NB GT735, NB EX620, NB EX623, NB EX720, NB EX630, NB PX600) bu yeniliği entegre etti. Anakart ürünlerinde ise şimdilik sadece 790FX-GD70 adlı üründe yer alıyor.

::  eSATA arabirimini kullanıyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Power eSATA’ya Hazır Olun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Power eSATA’ya Hazır Olun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Power eSATA’ya Hazır Olun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "