Okunma

Programcılık Dersleri: İlk Söz


09 Ekim 2007 Salı 13:00
Programcılık Dersleri: İlk Söz
Bu sayfalarda C#, VB.NET, Delphi ve C++ programlama dilleri hakkında ders gibi düzenlenmiş yazılar yazacağım. Her dil için ayrı olarak kaleme alınıp yayınlanacak bu dersler birbirine paralel olsa bile içerikleri ister istemez birbirinden biraz farklı olacak. Örneğin bir hafta VB.NET dersini tamamlayıp siteye ekleyeceğim. Birkaç gün sonra aynı konuyu bu kez Delphi veya C# için kaleme alıp sizinle paylaşacağım.
 
Bir makale veya kitap kaleme alınırken bir okur grubu hedeflenir ve ona göre bir anlatım düzeyi seçilip konular ulaşılmak istenen okur grubunun "tahmini" beklentilerine göre sıralanır. Bu derslerin hedef okur grubu daha önce C#, VB.NET, Delphi ve C++ programlama dilleri ile uğraşmamış olanlardır. Ya da bu programlama dilleri ilgili derslerde hocalarını izlemekte zorluk çekenlerdir, aldıkları kitabı okuyup anlamakta zorlananlardır. Sonuçta öğretim üyesi veya programcılık dersini veren hoca öğrencilere ders anlatırken ne fazla bilgili ve meraklı öğrencileri ne de o programlama diliyle hiç yakınlığı olmayanları referans alır. Dersleri veren hoca sınıfın ortalamasına göre bir anlatım düzeyi seçer.

Önce C#

Bugün C# ile ilgili ilk dersi ShiftDelete.Net’e gönderdim. C# ile program yazarken kullanmak durumunda kalacağımız araçlar ve yardımcı programlarla ilgili ekran görüntülerine yer vermedim. Çünkü yıllardır aleyhime yürütülen kampanyanın en önemli enstrümanı Memik YANIK’ın kitaplarını ekran görüntüleri ile doldurduğu suçlamasıdır. Bu derste C# ile program yazarken gerek duyacağınız araçlardan yalnızca söz ettim. Bir süre sonra bu dersi elden geçirip Visual Studio ve C# için hazırlanmış Express Edition hakkında ek bilgiler vereceğim. Bu derslerin içeriklerini oluştururken mevcut kitaplarımdan çok az yararlandığımı ve her dersi sıfırdan kaleme aldığımı bilmenizi isterim.
 
Şimdi diyeceksiniz ki haftada birkaç sayfalık yazı ile programcılık öğrenilir mi veya bu dersler pehlivan tefrikası olmayacak mı? Hemen cevap vereyim: Visual Basic 6 kitabımı yüksek okulların müfredatına uygun hale getirmeye çalıştığım için biliyorum: Visual Basic dersleri iki yarıyılda tamamlanıyor. Yani Visual Basic dersini veren hocalar 8-9 ay boyunca her hafta o dersi anlatıyorlar. Tabii ki bazı meraklı öğrenciler gidip Visual Basic kitabı edinip hocalarının henüz anlatmadığı konuları önceden öğrenebiliyorlar.
 
Diğer yandan herkes bu dersleri hazırlayıp siteye koymam için hazırda beklemiyor. Belki bazı arkadaşların bir ay, bazılarının ise iki ay sonra bu derslerden haberi olacaktır. Ötesi bu dersler giriş düzeyinde olacaktır, yoksa kimseye uzmanlık sözü vermiyoruz. Bu dersler sayesinde ilgili programlama dilinin temel özellikleri öğrenilip programcılığa kıyısından köşesinden başlanmasını hedeflemekteyiz.
 
SDN İçin Taze Dersler

Bu dersleri önceden kaleme almış değilim. Bu nedenle ilk ders yayınlandıktan sonra ancak ikinci ders üzerinde çalışabileceğim. Bu arada sonradan aklıma gelenleri haber vermeden ders metnine ekleyebilir veya sonradan fark ettiğim yanlışları, yazım hatalarını yine haber vermeden değiştirebilirim (bu 2 cümleyi dersleri kişisel sitemde yayınlayacağımı varsayarak yazmıştım. Bu dersler ilk olarak SDN’de yayınlanacağı için stoklu çalışmak durumundayım). Bu nedenle dersi izleyenlerin görüşlerine, isteklerine ihtiyacım olacaktır. Peşin peşin söylemeliyim ki e-postalara cevap vermem demiyorum ama bazen arka arkaya çok sayıda e-posta geldiğinde hepsine cevap vermek mümkün olamıyor.
 
ShiftDelete.Net ve belli bir gecikme ile kendi siteme koyduğum bu dersleri birileri alıp herhangi bir yerde yayınlarlar mı? Evet izin versek de, vermesek de yayınlarlar. Kişisel sitemin izleyici sayısını arttırıp reklam gelirimi çoğaltmak gibi bir derdim olmadığına göre okurun birisi ister dersi benim siteden ister başka siteden alıp okusun, benim için değişen bir şey olmaz (derslerin SDN’de yayınlanacağına karar verince bu paragrafı çıkarmam gerekirdi. Çünkü SDN sonuçta ticari kaygıları olan bir sitedir. Ne ki anlayışımın ortaya çıkması için bu paragrafı olduğu gibi bıraktım). SDN sayesinde bu dersler daha çok kişi tarafından izleneceği için amacıma daha fazla yaklaşmış olacağım.
 
Şimdiye kadar değişik kez karşılaştığım gibi bazı site yöneticileri veya üyeleri bir yazıyı ilk yayınlandığı yerden izinsiz alıp yayınlıyorlar. Üstelik yazarın adını silerek. İşte bunu istemiyorum; söz konusu metni okuyan kişinin o dersi Memik YANIK’ın kaleme aldığını bilmesini istiyorum. Son yıllarda kitaplarımda verdiğim basit örneklerde adım, mail adresim gibi kişisel bilgilere yer vermiyordum. Bu derslerde metni kaleme aldığımı ispatlamak için yer yer işaretler koyup adıma ve SDN’ye göndermelerde bulunacağım. Başka bir deyişle derslerde C#, VB veya Delphi hakkında bilgi verirken gizliden gizleye SDN ve Memik YANIK’ın reklamını yapacağım.
 
O Zaman Başlayalım

Bu dersler başlangıçta, özellikle ilk dersler kişisel sitemi izleyenlere basit gelecektir. Çünkü kişisel sitemi ziyaret edenler genellikle programcılıkta belli bir düzeye çıkmış arkadaşlardır. Zamanla programcılığa "henüz" merak edenler bu derslerden haberdar olacaktır. Bu dersleri ShiftDelete.Net’ten izleyecek arkadaşlar hakkında bir yorumda bulunamıyorum. Çünkü SDN’nin oldukça geniş bir izleyici kitlesi bulunmaktadır.
 
Yıllardır bilgisayar ve programcılık üzerine yazarken temel ilkem veya ön şartım yazdıklarımın ilk okumada anlaşılmasını sağlamaktı. Bundan vazgeçmiş değilim. Eğer daha önce herhangi bir şekilde herhangi bir dilde iki satır kod yazdıysanız ve programcılığa merakınız varsa burada yazılanları mutlaka ilk okumada anlarsınız. Bu nedenlerdir ki bu derslerin ayırt edici özelliği kolay okunmasıdır. Yoksa bu derslerde verilen bilgileri birçok sitede ve kitapta bulabilirsiniz.

Yazan: Memik Yanık
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

26 yorum - “Programcılık Dersleri: İlk Söz”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hocam yazılarnız için teşekkürler bende bilgisayar programcılığı mezunuyum ama kendimi pek yetiştiremedim sizin anlattıklarınızla tekrar başladım çok teşekkürler devamını bekliyoruz

 2. SDN Okuru dedi ki:

  programlama ogrenmek istiyorsani flashla baslayin cok basit cunku

 3. SDN Okuru dedi ki:

  memik hocanın kitaplarının çoğu var bende bu konuya el attığınız için teşekkürler

 4. SDN Okuru dedi ki:

  merhaba bende takip etmek istiyorum ..fakat hiç bilgim yok.. anlatımlarınızı en alt düzeye göre yaparsanız memnun olurum birde benim fikrimde aynen sizin gibi resimler anlatımları kolaylaştırır ve daha kolay anlaşılmasını sağlar bencedoğru bildiyiniz gibi davranın eleştiriler her zaman olacaktır şimdiden teşekkür eder calışmalarınızda başarılar dilerimmm

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bende programlama dillerine nacizane meraklıyım.Bir türlü başlayamı***** biraz ***** programlama ve 8051 üzerine düşmek ***** yazılarından faydalanmak dileğiyle.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Heyecanla bekliyorum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın Memik Yanık hocamıza bu atılımı için bilinçli okurlarımız ve kendi adıma çok teşekkür eder, ders programında başarılar dilerim.
  C e m S ü n b ü l

 8. SDN Okuru dedi ki:

  İspanyolcadan söz eden arkadaş merhaba. Sözünü ettiğiniz sitedeki teknik yazıları ve bu yazılardaki anlatım biçimlerini merakla takip ettiğimi söylemek isterim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sayın Hocam,
  Çok önemli bir konuda önderlik yapıyorsunuz. Birçok programlama dilinin kendine has yapısı ve bağıntıları olduğundan programcılar bu işe hangi dil ve konsept ile başlayacakları konusunda kararsız kalabiliyor. Bu konuda bizlere gerek mantık gerek kodlama anlamında yol gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum.

  Saygılarımla.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam ilk programcılığı öğrenirken ingilizceden dilimize çevrilen kitaplardan programcılıktan nefret ettim ya benim kafam almıyordu yada kitap içeriği iyi değildi. fakat programcılıkta bir çığır açtığınızı düşünüyorum bu seviyelere gelmem sizin emeğiniz büyüktür. bazen resimler kelimelerin yetmediği yerlerde cevap olur insana… düşünceniz yanlış kimin sizin hakkınızda ne dediği önemli değil onlar kendilerine baksınlar… Resimli içerik daha öğretici oluyor kanatindeyim …

  Teşekkürler Hocam…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Saynı Memik YANIK hocam Sizin delphi kitaplarıyla Delphi de program yazmayı öğrendim (Çok profesyonel olmasada) İnşallah Buradaki makalelerinizden C#, ***** İde öğrenirim

  İlginiz için Teşekkürler…

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Merakla bekliyoruz… Bu yazılarınız için

  Şimdiden Teşekkürler…

  ~KAPTANIDERYA~

 13. SDN Okuru dedi ki:

  tabiiki programlama hemen öğrenilecek bir şey değil ama kaynak olması açısından güzel bir girişim yazılarınızda başarılar

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar ilginize teşekkürler. Şimdi bu ekran görüntüsü konusunu biraz açayım: Belki bazılarınız duymuştur: Denir ki “Yaşar Kemal bir yaprağı ağaçtan 50 sayfada düşürür”. Bazen öyle durumlar olur ki konuyu cümlelerle tarif etmek yerine “projenin formunu aşağıdaki gibi düzenledim” deyip bitirirsiniz. Bir diğer konu da kod içeren ekran görüntüleridir. Kod içeren ekran görüntülerini incelemek kişisel görüşüme göre normal kodu incelemekten bazen daha kolay olabilmektedir. Bu konuda çalışma yapıp 2 uzun yazı yazıp kişisel sitemde yayınladım(*****. Daha önce siteme eklediğim bir yazının başlığı “yazarlar eleştirilir’di”. Bu nedenle bu derslerle ilgili olarak herkes her istediğini yazabilir. Bundan memnuniyet duyarım.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Dersleri takip eden yüzlerce hatta binlerce kişiden biri olmak güzel olacak.
  Allah zeval vermesin…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  ***** “yıllardır aleyhime yürütülen kampanyanın en önemli enstrümanı Memik YANIK’ın kitaplarını ekran görüntüleri ile doldurduğu suçlamasıdır” demis ancak bizler de ne hocami taniriz ne baska yazarlari taniriz. ne torpil yapacak ne de tersini yapacak bir durumdayiz. lakin biz de oyle “gorduk”, oyle biliriz. benim anladigim kadariyla hocam gecmiste millet nazarinda olusan bu hakli kotu intibayi silmek icin calismalara baslamis. cikan kitaplarini direkt es gecerdim onceden. simdi raftan alip inceleyecegim. hocamizin dedigi gibi ise alir okuruz. 🙂

 17. SDN Okuru dedi ki:

  okulda bişey öğrenemiyoz burda öğreniriz bari

 18. SDN Okuru dedi ki:

  C# isteriz C# C# 😀

 19. SDN Okuru dedi ki:

  devamını bekliyoruz hocam

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgisayar Programcılığı Mezunuyum Ama Ne Yazık ki Programcı olamadım. (Programcılığı sevmiştim ama sanki bayan işi değ***** iyi bir işim var hı bundan sonra programcıda olamam sanırım ama nedendir bilinmez konu eskiden kalma bir göz aşinalığı olsa gerek dikkatimi çekti. En alt düzeyi düşünerek derslere başlamanız yerinde bir karar diye düşünüyorum. Zaten zaman içerisinde talebe göre değişir herşey. Şimdiden iyi çalışmalar. Teşekkürler SDN! Teşekkürler Memik Yanık!

 21. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler ***** merakla bekliyoruz

  @ dahi

 22. SDN Okuru dedi ki:

  kolay gelsin 🙂 bilmiyorum ama programlama mecrasinda sozle satasma cok aktif bir etkilesim bicimidir umarim kendini bilmezler egolarini burda tatmin etmez paylasmanin her alanda oldugunu hatirlarlar….

 23. SDN Okuru dedi ki:

  memik yanık bey html ve photoshop resimli anlatırsanız bu da çok iyi olur

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Saol memik ***** bir sorum var programlama konusunda hangisi daha iyi ?

 25. SDN Okuru dedi ki:

  süpersınız ne dıyımkı merakla beklıyorum
  keske kendı sıtenızın adınızda yazsaydınız.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Merakla bekliyorum. Yazacağınız dersler için şimdiden teşekkürlerimi sunarım. Eminim bir çok kişi derslerinizden faydalanacaktır.

  Kolay gelsin.

" Programcılık Dersleri: İlk Söz konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Programcılık Dersleri: İlk Söz ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Programcılık Dersleri: İlk Söz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "