Okunma

Proje Hareketleniyor: Mazda RX-Vision


05 Nisan 2016 Salı 18:00
Proje Hareketleniyor: Mazda RX-Vision

Mazda’nın 1967’den beri ikonik araçlarında kullandığı Rotary motor en son 2012’de RX-8 ile beraber sona ermişti. Tamda tüketiciler artık Mazda bu motordan vazgeçti derken marka yine bir ikon model olan RX Vision ile geliştirilmiş Rotary motorunu tüketici ile buluşturmaya hazırlanıyor.

16-04/05/07_rx-vision_h-970x647-c-1459815582.jpg

Rotary Motor Nedir ?

Rotary motor aynı zamanda patent sahibinin de adını taşıyan Wankel motoru olarak da bilinir. Felix Wankel 1929 yılında motoru tamamlayıp kendi ismini vererek patentini almış.

Motorun çalışma prensibinden kısaca bahseder isek, standart motorlardan farklı olarak tek oval blok içinde dönen bir Rotor (isteğe göre değişebilir) olduğunu ve bütün işlemlerin bu oval bloğun içinde gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Mazda Rotary motoru geliştirmek ve hep bir adım ileriye götürmek için çok çaba sarf etti. Motorun dayanıksız ve verimsiz olduğunun sürekli söylenmesine rağmen Mazda bu motora sahip 787B modeli ile Le Mans gibi 24 saat süren yüksek prestijli bir yarışı kazandı.

16-04/05/13_rx-vision_h-970x647-c.jpg

Mazda RX Vision

Mazda, RX Vision ile Rotary motoru tekrar spor otomobiller seviyesinde kullanabileceğinin sinyalini verdi. En son RX-8 modelinde 2012 yılında kullanılan motor Vision’da güncellendi ve güzel haberler ile karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

En büyük şikayetlerden biri olan tüketimde verimsizlik konusunda yol kat eden Mazda motorun erken yıpranma konusundaki dezavantajlarında da iyileştirmeler için yoğun mesai harcıyor.

Yine de aracın çıkış tarihi hakkında kesin bir detay olmasa da KODO tasarım ve geliştirilmiş performanslı Rotary motoru tek bir cümlede duymak bile bazen heyecanlanmaya yetebiliyor.

16-04/05/09_rx-vision_h-970x647-c.jpg 16-04/05/08_rx-vision_h-970x647-c.jpg

:: RX Vision Hakkında ne düşünüyorsunuz ?
yazarOzan Öğretmenoğlu

Ana branşı otomotivin tutkunu olan Ozan, bilişim ve mobil cihazlar hakkında bilgi sahibi. Ozan en güncel otomotiv ve teknoloji haberlerini takipçilerimiz ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Proje Hareketleniyor: Mazda RX-Vision”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  mazda rx8 fiyat olarak uygundu ama bu model zengin arabası olacak gibi duruyor. keşke rx8 kasasını devam ettirselerdi.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyanın en iyi motoru. 1.2 turbosuz, modifiyesiz 265 beygirdi eski RX-8 bakalım yanisi kaç olacak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bana bunlarla gel… efsane

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Teknik detaylar verseydiniz keske

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bir dizel motordan daha iyi motor wankel motordur.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  harika duruyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Efsane

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Çok şık duruyor.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  farlar dışında fena değil

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Fuarda yılın consept arabası seçildi. Mükemmel bir makina ortaya çıkacak gibi

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Tamam bunlarda cok güzel ama gelecek elektrikli araclarda. Bakınız tesla model 3.. muazzam bir ilerleme..

" Proje Hareketleniyor: Mazda RX-Vision konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Proje Hareketleniyor: Mazda RX-Vision ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Proje Hareketleniyor: Mazda RX-Vision ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "