QNAP TS-259 Pro İnceleme


14 Nisan 2010 Çarşamba 14:30
QNAP TS-259 Pro İnceleme

Ağ destekli depolama çözümleri ile bilinen bir marka olan QNAPın yeni modellerinden biri olan TS-259 Pro, üzerinde iki adet sabit disk yuvası bulunan bir NAS sunucusu.

Ön tarafında bulunan iki adet yuvaya yerleştirilen sabit disklerle kapasitesi 4 TB’a kadar çıkabilen üründe, sabit diskleri bu yuvalara yerleştirmek gayet kolay.

İki adet sabit diskle 4 TB kapasiteye çıkabilirsiniz

Kızaklara koyduğunuz sabit diskleri vidalayıp yerine yerleştirdiğinizde bağlantı kısmı kendiliğinden oturuyor. Bu ürünle kullanacağınız sabit disklerin SATA arayüzünü kullanması gerektiğini de belirtelim. Bu sabit diskleri RAID 0 ve 1 konfigürasyonlarında kullanabiliyorsunuz.

Yuvaların kapaklarının üzerinde ise birer kilit yer alıyor. Eğer sabit disklerinizin daha güvenli bir şekilde saklanması istiyorsanız bu kilitle kızakları kilitleyebilirsiniz.

Arka taraftaki portlar

Ürünün ön tarafında, yuvaların haricinde dikkati çeken birkaç unsur daha var. Bunların en önemlisi burada bulunan USB 2.0 girişi ve üzerinde yer alan kopyalama tuşu.

Buraya yerleştirdiğiniz cihazın içerisindeki verilerin hepsini, kopyala tuşuna basarak TS-259 Pro’nun içine yerleştirdiğiniz sabit disklerin içerisine kopyalayabiliyorsunuz.

Cihazın arka tarafına baktığımızda, dört adet daha USB 2.0 girişi ve 2 adet eSATA girişi olduğunu görüyoruz. Bunlarla isterseniz ürünün kapasitesini artırabilir, isterseniz de veri alışverişi yapabilirsiniz.

Arka tarafta iki adet Ethernet portu yer alıyor

Arka tarafta asıl dikkat çeken şey ise iki adet Ethernet girişinin olması. Ağa bağlı olarak ortak paylaşım için kullanabileceğiniz bu cihazdaki ikinci Ethernet girişi ne yazık ki hız artışı sağlamıyor.

Bu diğer girişi de ağa bağlarsanız, diğer bağlantıda bir sorun olduğu zaman ötekisi devreye girerek işlemlerin aksamamasını sağlıyor.

Donanım ve yazılım özellikleri

TS-259 Pro, bu tip ürünlerde görmeye pek de alışık olmadığımız bir D-sub çıkışı yer alıyor. Cihazı aslında küçük bir bilgisayar olarak düşünebiliriz. Bünyesinde 1,66 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Intel Atom D510 işlemcisi bulunan üründe ayrıca 1 GB RAM bulunuyor.

Ürünü bir bilgisayar olarak kullanmak isterseniz Linux komut satırını bilmek gerekiyor. Öte yandan NAS olarak kullandığınızda, cihaza gayet başarılı olan web arayüzünden ulaşabiliyorsunuz.

Üründe Intel Atom D510 işlemci bulunuyor

QNAP TS-259 Pro’yu birçok amaç için kullanabilmek mümkün. Ürünü HTTP ya da FTP sunucusu şeklinde kullanabilmenin yanı sıra, yazıcı sunucusu, dosya paylaşımı, iTunes sunucusu, BitTorrent client ve daha birçok şekilde de kullanabiliyorsunuz. Ürün ayrıca Apple’ın Time Machine özelliğine de destek veriyor.

Sonuç olarak, QNAP TS-259 Pro uygun boyutları, üzerinde bulunan çok sayıda giriş çıkışı ve sahip olduğu özelliklerle bir bu tip bir NAS sunucusundan beklenen her şeyi fazlasıyla yerine getirebiliyor.

Teknik özellikler

QNAP TS-259 Pro

NAS Server

Sabit disk yuvası: 2 adet (2,5 inç, 5,5 inç)
İşlemci: Intel Atom D510 (1,66 GHz)
RAM: 1 GB DRAM
Disk arayüzü: Serial ATA 300
Veri transfer oranı: 300 MBps
RAID seviyesi: JBOD, RAID 0, RAID 1
Veri bağlantısı: Gigabit Ethernet
Taşıma protokolleri: FTP, SMB, DHCP, TCP/IP
Uzaktan yönetim: SSH, HTTP, SNMP, HTTPS, Telnet
Uyumlu ağ hizmetleri: FTP, DHCP, HTTP, HTTPS, Microsoft CIFS, Apple File Protocol (AFP), Network File System (NFS), Server Message Block (SMB)
Giriş çıkışlar: 5 x USB 2.0, 2 x eSATA, 2 x Gigabit Ethernet, 1 x D-sub

Bilgi için: QNAP Türkiye / Tesan
Web: http://www.qnap-tr.com/
Fiyat:

:: Böyle bir cihaza ihtiyacınız var mı?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" QNAP TS-259 Pro İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere QNAP TS-259 Pro İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda QNAP TS-259 Pro İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  2. 2 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  3. 3 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  4. 4 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  5. 5 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  6. 6 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  7. 7 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  8. 8 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
  9. 9 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  10. 10 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk