QR Kod Tehlike Saçıyor!


31 Temmuz 2016 Pazar 20:00
QR Kod Tehlike Saçıyor!

QR Kod, görüntüsü itibari ile karışık bir imaj verse de yıllardır kullanılan ve oldukça basit bir mantığa sahip olan yeni nesil teknolojilerden birisi.

Özellikle son dönemlerde yaygınlaşan QR Kod ile doğrulama sistemleriyle birlikte QR Kod, güvenlik sektöründe de kendini göstermeyi başardı.

Oldukça basit oluşu ve hızlı çalışması nedeniyle kendini kullanıcılara ve geliştiricilere sevdiren QR Kod sistemi bankacılık uygulamalarına kadar girmiş durumda. Fakat QR Kod sistemi sanıldığı kadar güvenli olmayabilir.

Geçtiğimiz günlerde Mısırlı bir güvenlik araştırmacısı olan Mohamed Abdelbasset Elnouby, QR Kod kullanan sistemleri etkileyen kritik bir güvenlik açığı keşfettiğini açıkladı.

Ortadaki adam saldırısına yapılan ufak eklemeler ile QR Kod sistemini manipule etmeyi başaran Mohamed Abdelbasset Elnouby, güvenlik dünyasını hayretler içerisinde bırakmayı başardı.

WhatsApp Web arayüzündeki QR Kodu kullanan bir kullanıcının hesabına erişmenin ne kadar kolay olduğunu gözler önüne seren Mohamed Elnouby, açığın geliştirilirse çok daha büyük hasarlar doğuracağı kanaatinde.

:: QR Kod kullanıyor musunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

QR kod zaten manipule edilmeye sonuna kadar açık bir teknoloji tıpkı barkod sisteminde olduğu gibi üretimindeki amaç bir kodu az yer kaplayacak hale getirmek, bir güvenlik ürünü değildir, Siyah renklerin dizilimi değiştiğinde dizilim farklı bir kişiyi işaret ediyor, saldırgan için whatsapp'daki hangi kişiye ulaştığı önemli değil ise amaç geniş ölçekte zarar vermekse kare kod üzerinden web'den erişim sağlayan uygulamalar başta whatsapp ve diğer mesajlaşma uygulamaları gayet güvensiz.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Bu açıklar yada haberler ile ilgili daha detaylı bilgi için bir eklemeler koymanız mümkün mü güvenlik işinde olduğum için detaylı bilgi almak istiyorum ama mümkün olmuyor exploit CVE numarası yada github adresleri gibi en azından bir kaynak

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Burada yapılacak olan sms ile onay da güvensiz olacaktır. Sadece QR kod için geçerli olan bir durum değildir. Sonuçta fake site üzerinden sms girilmesi de hacker'a iletilebilir.

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

ismi muhammed abdülbasit el-nubi olarak yazsanız ecnebilerin ağızından konuşmasanız

" QR Kod Tehlike Saçıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere QR Kod Tehlike Saçıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda QR Kod Tehlike Saçıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  2. 2 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  3. 3 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  4. 4 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  5. 5 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  6. 6 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  7. 7 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  8. 8 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  9. 9 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  10. 10 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!