Qualcomm, Apple’a dava açtı!


03 Kasım 2017 Cuma 09:00
Qualcomm, Apple’a dava açtı!

Oldukça ilginç bir haber geldi ve Qualcomm, aralarındaki sözleşmenin ihlal edildiği gerekçesiyle Apple’a dava açtığını resmi kanallardan duyurdu. Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Qualcomm Apple sözleşmesinin feshedileceği yönünde de haberler gelmişti.

Qualcomm Apple savaşı kızışıyor!

İki firma arasında son dönemde ayrıca Apple’a ödenmesi gereken 1 milyar dolar ücretin ödenememesi gibi problemler de ortaya çıkmıştı. Qualcomm ise bu iddialara karşılık olarak, iPhone ve iPad’lerde kullanılan ürünlerinden hiçbir ücret talep etmediklerini ve bu şekilde bahsi geçen borcun kapandığını söylemişti. Ardından da Apple’ın Çin’de iPhone satamaması için çeşitli kanallardan karşı saldırıya geçmişti.

Bugün ise Qualcomm, Kaliforniya’da San Diego’da Apple’ın Qualcomm ile olan sözleşmesinin gereklerini yerine getirmediği yönünde bir başvuru yaptı. Bu başvuru ile birlikte Apple mühendislerinin Qualcomm’un modem çipsetleri hakkında kesinlikle bilgilendirilmeyeceği de belirtildi. Yani Qualcomm ürünlerinin kullanıldığı cihazlar üzerinde çalışan mühendislerle, Intel çipset üzerinde çalışan mühendislerin bilgi alışverişinin kesinlikle yasak olduğunun altı çizildi.

qualcomm apple

Apple’ın ürünlerinde ilk günden bu yana Qualcomm’un modem çipsetleri kullanılıyor. Fakat bir süredir bu çipsetleri Intel’in de ürettiğini hatırlatalım. Yani Qualcomm’un firmaya ürün göndermemesi, çok da büyük problemlere yol açmayacak.

Olayın geneline baktığımızda ise bahsi geçen davadan Qualcomm’un daha kötü etkilerle ayrılacağını söylemek mümkün. Apple artık tüm ürünlerinde yalnızca Intel çipsetlerini kullanmaya başladığı takdirde, Qualcomm’un önemli bir gelir kaynağını kaybedeceğini söylemek mümkün. Ayrıca bahsi geçen borcun yasal düzlemde gerçekten de ödenip ödenmediğinin kesinleşmesi gerekiyor.

:: İki firma arasında yaşananlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMurat Sağlam

Medya ve İletişim bölümünde yüksek lisans yapmakta olan Murat; oyun, sinema ve teknoloji dünyasıyla yakından ilgilenmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Qualcomm, Apple’a dava açtı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Asıl Apple Çin’de telefon satamazsa o zaman zararı görür.

" Qualcomm, Apple’a dava açtı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm, Apple’a dava açtı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm, Apple’a dava açtı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 2. 2 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 3. 3 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 4. 4 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 5. 5 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 6. 6 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 7. 7 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 8. 8 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG
 9. 9 C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik! C4U kulaklık inceleme - Fiyat performansı sevdik!
 10. 10 iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor? iPhone 12 Pro almak için kaç gün çalışmak gerekiyor?