Okunma

Qualcomm, CES 2017’de neler tanıttı?


11 Ocak 2017 Çarşamba 18:00
Qualcomm, CES 2017’de neler tanıttı?

Qualcomm, CES 2017’nin en aktif firmalardan biri oldu. Daha önce tüm detaylarını paylaştığımız Snapdragon 835 dışında birçok teknolojiyi bizlere tanıttı.

Qualcomm CES 2017 değerlendirmesi ve 5G

Yeni IoT bağlantı platformu

Yeni platform, neredeyse kesintisiz bağlantı ile işlevselliği bir araya getirmeyi amaçlıyor. Cihaz ve teknolojilerde basit kullanım imkanı için geliştirilen platform, tutarlı ve kesintisiz bağlantı deneyimi sunmak istiyor.

Fuar sırasında Qualcomm; IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazları, IoT aktarma merkezleri ve ağ geçitleri genelinde kullanılabilen özelliklerden oluşan bir paket tanıttı. Qualcomm Network IoT Connectivity isimli bu paket ile kompleks ve farklı bağlantı teknolojileri ve ekosistemleri merkezi bir şekilde yönetilebiliyor. Buna ek olarak Qualcomm, Wi-Fi Self Organizing Network çözümünün özelliklerini de mümkün olan en iyi yönetimli ağ sunacak şekilde arttırdığını açıkladı. 

Qualcomm TrueWireless Stereo teknolojisi

Qualcomm TrueWireless Stereo Kulaklık Referans Tasarımını tanıtımı yapılan ürünler arasındaydı. Bu cihaz, kulaklık ve ses pazarında kablosuz cihazlara yönelik artan talebi karşılamak amacıyla geliştiriliyor.

TrueWireless Stereo teknolojisi kabloya ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyor. Bu teknoloji sayesinde sadece medya kaynağı ile stereo kulaklık arasında değil aynı zamanda kulaklığın sağ ve sol tarafı arasında da kabloya gerek kalmıyor. Qualcomm TrueWireless olmadan, kablosuz kulaklıklar, ses kaynağına kablosuz bağlansa da kulaklığın sağ ve sol tarafları kablo ile bağlantı kurabiliyor. 

17-01/05/active-noise-cancellation-technology-photo.jpg

Aktif Gürültü Önleme teknolojisi

Dünyanın ilk Aktif Gürültü Önleme teknolojisi ile entegre Bluetooth ses çip üzeri sistemi, yüksek kalitede kablosuz sese olan talebi karşılamak amacıyla hayata geçirilmiş bir fikir. Qualcomm, Aktif Gürültü Önleme (ANC) teknolojisini CSR8675 ürün platformuna getirerek, dünyanın ilk Bluetooth ses çip üzeri sistemini, gelişmiş ses çözümü ile entegre etti. Yeni özellik sayesinde aktif ses önleme için kulaklıklara ayrı bir ANC çipi eklemeye gerek kalmadığından hem karmaşıklık hem de maliyet azaltılıyor. Böylece üreticiler, daha küçük tasarımları içerisinde üst seviye ses deneyimini daha hızlı sunabilir duruma gelecek.

Volkswagen için teknolojik çözüm

Volkswagen araç içi deneyimler sunmak için Snapdragon 820A işlemci ile Snapdragon X12 ve X5 LTE modemler kullanacak. Qualcomm,  yeni nesil Volkswagen AG araçlar içerisinde Qualcomm’un yonga setlerinin entegre edileceğini açıkladı.

Bu yonga setleri içerisinde gelişmiş bilgi eğlence sistemleri için Snapdragon 820A işlemci ve bağlantılı araç ve telematik sistemler için ise Snapdragon X12 ve X5 LTE modemler bulunuyor. Snapdragon 820A işlemcisine sahip Volkswagen AG araçların 2019 yılı içerisinde, Snapdragon X12 ve X5 LTE modemlerini kullanan araçların ise 2018 yılı içerisinde satışa sunulması bekleniyor.

17-01/05/odg-r-8-augmented-reality-smartglasses-photo.jpg

Snapdragon 835 destekli sanal gerçeklik teknolojisi

10-nanometre FinFET teknolojisi üzerine inşa edilen Snapdragon 835, ODG R-8 ve R-9 mobil AR/VR akıllı gözlükleri için işlem kaynağı olarak kullanılacak. R-8 ve R-9 ürünlerinin, Snapdragon 835 işlemcisinin güç verdiği ilk akıllı

:: Qualcomm’un yeni teknolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Qualcomm, CES 2017’de neler tanıttı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çok iyi yenilikler olmasına rağmen neden adı 840 olmadı? Ben buna şaşıyorum.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Tek video yayınlamayan mı? Kardeş sen bi youtube kanalına bak istersen 6-7 tane video var orda ces in direk içinde. Bidahada bakmadan yorum yapma lütfen, tembelliğinizi belli ediyosunuz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Emin yazı yarım kalmış cümle tamamlanmamış.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Acaba hangi telefonlarda kullanılacak

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Li-fi hakkında bişey yok mu fuarda

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Koskoca ces etkinliğine gidip tek video yayinlamayan ekibinizi kutluyorum.

" Qualcomm, CES 2017’de neler tanıttı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm, CES 2017’de neler tanıttı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm, CES 2017’de neler tanıttı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "