Okunma

Qualcomm, Imagination’dan lisans aldı


17 Aralık 2011 Cumartesi 11:33
Qualcomm, Imagination’dan lisans aldı

Qualcomm, dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri. Akıllı telefon ve tablet pazarına işlemci sağlayan en büyük firmalardan da biri. Akıllı telefon pazarındaki ARM rekabeti son zamanlarda ciddi derecede arttı. AMD‘nin mobil GPU‘su olan Imageon‘u satın alan ve sonra ona geliştirmeler ekleyerek Adreno adını veren Qualcomm, yeni nesi çözümlerinde güçlü grafik özellikleri sunuyor.

Intel ve Apple gibi devlerin hisse ortağı olduğu Imagination firmasının geliştirdiği PowerVR GPU ailesinde kullanılan bazı özellikleri, Qualcomm firması lisansladı.

Video ve 3D gibi alanlarda kullanılan FRC (kare hızı dönüştürme) adı altındaki teknoloji başta olmak üzere Display Patent IP adı altında patentleri aldı. Bu patentler sayesinde, 24 FPS hızındaki standart video,  100 / 120 / 240 Hz/FPS değerlerine dönüştürerek, 3D videolardaki kesilme ve atlama sorunlarını ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Qualcomm’un 2012 hedeflerinde gösterilen oyun konsolları kalitesinde grafik ve 3D alana daha çok yönelme açısından başarılı bir lisanslama denebilir.

:: Mobil cihazlarda size göre en iyi grafik işlemci hangisi ?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Qualcomm, Imagination’dan lisans aldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm, Imagination’dan lisans aldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm, Imagination’dan lisans aldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "