Okunma

Qualcomm kablosuz şarj edecek!


19 Haziran 2017 Pazartesi 18:00
Qualcomm kablosuz şarj edecek!

Elektrikli araçların menzilini artırabilmek için sürüş esnasında kablosuz şarj yapabilen sistemler üzerinde çalışılıyor. Qualcomm, elektrikli araç hareket halindeyken kablosuz şarj edilmesini sağlayacak en son teknolojiye sahip kablosuz araç şarj (WEVC) teknolojisini tanıttı.

Nasıl Çalışıyor?

Qualcomm Halo, dinamik elektrikli araç şarj teknolojisi, kara yolunda seyahat eden bir otomobilin 100 km’den fazla hız yaparak 20 kilowatt’a kadar şarj olmasını sağlıyor. Ayrıca DEVC teknolojisi ile zıt yönde hareket eden aracın da şarj olmasını sağlayacak.

100 metrelik test pisti, her biri kendi güç kaynağına sahip 4×25 metrelik parçalardan oluşuyor. Bu güç kaynakları, hava boşluğu boyunca elektrikli araç altına yerleştirilen iki adet 10 kW’lık araç pedine güç gönderir. Daha sonra sistem, 85 kHz AC gücü aracın kullanabileceği şekilde DC güce dönüştürür.

17-06/19/qualcomm-kablosuz-sarj-shiftdelete.jpg

Oldukça kullanışlı olan sistemin önündeki en önemli sorun; maliyet. Kilometrelerce güç kaynaklarının yollara döşenmesiyle oluşacak altyapı masraflarının karşılanıp karşılanamayacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Qualcomm kablosuz şarj edecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer bu reklamlar siteye girince izinsiz son ses oynamaya devam ederse bir daha girmeyeceğim bu siteye.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  durduğu yerde benzin alır gibi hızlı şekilde şarj etmenin bir yolunu bulmaları lazım. batarya değişimi diyeceğim ama onun için de sağlam standardizasyon gerekiyor. yola km lerce sistem döşemek hiç mantıklı değil. türkiye de otobanlara onları döşeseler o yoldan geçen araba için km başına 1 lt benzin parası alırlar. o kadar para ödersin ki gideceğin yere helikopterle gitsen daha ucuza gelir dersin 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  eşşeğin ayağı. teoride tamam da pratikte olur yok o işin. son cümlede açıklamışsınız zaten neden oluru olmadığını bu işin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kablosuz kablo ne zaman gelir bilen varmı 😀

" Qualcomm kablosuz şarj edecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Qualcomm kablosuz şarj edecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Qualcomm kablosuz şarj edecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "