Okunma

QWERTY Klavye Değişiyor Mu?


21 Nisan 2016 Perşembe 19:00
QWERTY Klavye Değişiyor Mu?

Qwerty Klavyeler, 1874 yılında Christopher Latham Stoles tarafından daktilo klavyesi olarak bulunduktan sonra, günümüz İngilizce dilinin hakimiyetindeki dünyada en çok kullanılan klavye tipi olarak betimlenmiştir.

Nitekim Q Klavye, İngilizce’ye uygun olarak harfleri yan yana yerleştirdiği için, Latin alfabesi ve beraberinde Türkçe’ye çok uygun gözükmüyordu.

İhsan Sıtkı Yener Başkanlığı’ndaki bilim insanları ise 1955 Türkçe’ye en uygun klavye dizgesi olan F Klavyeyi meydana getirerek, kullanıcıların Türkçe dilinde en iyi klavye deneyimine sahip olmalarını sağlıyorlardı.

Q klavye olarak bilinen Qwerty klavyeler 10 parmak yazımına imkan sağlamadığı için, günümüz anındalık hızında Türkiye bazlı kullanıcılar tarafından tercih edilmemeye başlandı.

16-04/21/yakin-zamanda-f-klavye-kullanimina-zorunluluk-getirilecek-705x290.jpg

 

 

Q Klavyeler Artık Daha İyi Bir Klavye Deneyimi Sağlayacak Mı?

Sky News’da yer alan habere göre ise Qwerty(Q) Klavyeler, dünya genelindeki kullanıcı profillerine daha iyi bir klavye deneyimi yaşatma hedefini taşıyorlar.

Zürih İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden David Garcia, Youtube, Amazon, Facebook gibi günde milyonlarca kullanıcının bulunduğu sitelerde, klavye alışkanlıklarını inceledi.

İnceleme sonrasında ortaya çıkan araştırma sonucunda ve istatistiklerde, klavye harflerinin sağ taraftaki rakamların yerinde bulunması ihtimalinde kullanıcıların daha iyi bir klavye deneyimine sahip olacaklarını ifade etti.

Dünya genelinde sağ elini kullanan insanların, sol elini kullananlara göre çoğunlukta olduğunu belirten Garcia, sağ tarafta yer alacak bir harf dizgisinin sağ elini kullanan kullanıcılara çok daha rahatlık sağlayacağını dile getirdi.

16-04/21/11084448_945847992106288_2059843722_n-1461246663.jpg

Washington DC Amerikan Üniversitesi’nden Naomi Baron ise, klavye kökenine bakıldığında, insanların sahip olduğu karakter ve duyular sonucu meydana gelen sağlaklık-solaklık durumunun sol-sağ harf dizgisine bir etkisi olmayacağını ifade etti.

İki görüşe bölünmüş bilim dünyasının, verdiği karar ve şirketlerin uygulayacakları politikalar sonrasında nasıl bir klavye çözümü ile yola devam edeceğimiz bilinmez; ama günümüzde Q-F klavye fark etmeksizin 10 parmak olmasa da, anındalık hızında yazı yazanların varlığı hiç yadsınamaz fazlalıkta…

:: Klavye çözümünüzde Q Klavyeyi mi, yoksa F Klavyeyi mi tercih ediyorsunuz?

 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

36 yorum - “QWERTY Klavye Değişiyor Mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ah bir de düzgün yazsan 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 10. sınıfta klavye dersi aldığımdan beri f klavye kullanıyorum. Bana çok büyük bir kolaylık sağladı notebook u şuanda f klavyeye çevirip kullanıyorum bakmadan yazacağımız için hiç bir sorun yaşamadan f klavye kullanılıyor. Tavsiye ederim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çok az bir değişiklikle F klavyeye dönmelerini tavsiye ediyorum. Sadece Türkçe karakterleri kaldıracaklar hepsi bu. Madem batı bilim bilim diyor. Alsınlar kullansınlar bilimsel bir klavye işte.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben askerde F klavye kursuna gittim..2.5 ay içerisinde SÜPER olarak 10 PARMAK yazmaya başladım..komutanlarıma Allah rahmet ***** olanlara) sağ olanlarada bir değil katrilyonlarca teşekkürler ederim..Noter,de çalıştım.Devlet dairelerinde çalıştım.DAKTİLO,DA,, HALA ŞU ANDA DAHİ 10 PARMAK bakmadan rahatça yazabiliyorum. F klavyesi süperdir..Ülkemizde bu klavye,yi ortaya getirenlere de teşekkür eder,dualarımda onlarada pay veririm..TEŞEKKÜRLER F klavye..bakmadan yazmak süperdir..sanki her parmakta bir akıl varmış gibi,birisi hata yaparsa diğeri onu ikaz ediyor..hata yaptın..diyor ve düzeltiyorum..ÜLKEMİZİN ÜRÜNÜ..F..KLAVYE..BAKMADAN YAZMAK HARİKA..!! EMEĞİ GEÇENLERDEN ALLAH BİN DEFA RAZI OLSUN..Cennet mekanları olsun..AMİN.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Q klavye hiç bir dile uygun bir klavye değildir. Zamanında daktilo yapan Christopher, insanların daktiloyu hızlı kullanması sonucu harfi kağıda basan tuşların karışmaya ve kilitlenmeye başlamasıyla dahiyane bir fikir geliştirmiş. Q klavye! En sık kullanılan harfleri ellerin en az kullanılan yani 4. ve 5. parmaklarına, işaret ve orta parmaklarına en az kullanılan harfler gelecek şekilde yerleştirerek daktiloda yazma hızını düşürmüş ve kilitlenmenin önüne geçmiş. İnanmayan A harfinin hangi elin hangi parmağına geldiğine baksın. Bu arada on parmak klavyede sol işaret F, sağ işaret J harfine denk gelir !!! Bildiğimiz gibi bütün dillerde en sık kullanılan harf J dir, müthiş bir yerleşim!!!
  Kullanırmısınız kullanmazmısınız bilemiyorum, o sizin seçiminiz ama her Türk vatandaşı F klavyenin nasıl geliştirildiğini öğrenmelidir. Biraz araştırın, inanın dedelerinize hayran kalacaksınız.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Türkçe Q klavye deyimi bile sakat. Q Türkçe bir harf midir? O halde Türkçe Q klavye ne demek? Adamlar bilimsel bir klavye ortaya koymuş Türkçe F klavye ile. Ne kadar yazarsanız yazın her iki eliniz hemen eşit sayıda karakter basar ve aynı oranda yorulur. Q Klavye zaten doğuşu itibariyle prematüre.
  Sırf önlerine Q klavye kondu diye garabet Türkçe Q'ya alışan hayatlarında Türkçe F klavye görmemiş nimetlerinden de bihaber olduğu halde takım tutar gibi Q Q diye bağıranları ciddiye almıyorum.
  Q'dan F'ye geçişim sancılı oldu. Ama beni Türkçe F klavye ile tanıştıran ve yazmayı öğreten ağabeylerime sonsuz teşekkür ediyorum.
  Şöyle oluyor: Ben işimde odaklanıyorum. Ellerim kendi kendine yazıyor. Aynı anda radyoda çalan şarkıya eşlik edip, okuğum bir yazıyı yazabiliyorum.
  Üstelik yazının İngilizce olması farketmiyor. Hemen Türkçe yazı hızında yazabiliyorum. E daha ne olsun be.
  Q ile debelenenlere de fazla laf anlatmayı gereksiz buluyorum.
  Şeytan azapta gerek! 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ülkenin durumunu klavye başında eleştiren arkadaşa; 14 yıl ve öncesinde çok mutlu bir hayat yaşıyorduk. Benzin kuyruklarında günlerce bekliyor çoğu zaman paramız olmasına rağmen benzin bulamıyorduk. Hükümet tarafndan Tek açıklama vardı "devletin benzin alacak parası yok" Tüp kuyrukları beklerdik ama yine de mutluyduk(!) öylemi. Hastane kapılarında ölen hastalarımız vardı buna rağmen huzurluyduk(!) öylemi?? Neyse fazla söze gerek yok. Seni isyan ettiren şey, iyilikleri görmezden gelen nankörlük iç güdüsü mü yoksa iyileşen hayat standartlarına karşı daha fazlasını isteyen aç gözlülük duygusu mu??

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrıca Türkçe Q klavyelerdeki ğ ü ş ı ö ç gibi harfleri de çok gereksiz buluyorum klavyede. Keşke g u s i o c gibi harflerin altında alt komutuyla yazılmasını istiyorum. Yeni bir Türkçe Q klavyesi olmasını umuyorum şuanki Türkçe Q klavyeden memnun değilim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Şu uzun uzun yazan arkadaş eskiden çok mu iyidi ulkenin durumu

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Q klavye ile Türkçe 10 parmak kullanıyorum. Yazıda "imkansızmış" gibi yansıtılmış.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel Türkçemize, en uygun F klavyedir. Çok şükür klavye ye bakmadan 10 parmak yazıyorum.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  f klavye candır

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Artık makaleyi okurken 3-4 cümle sonra yazarı tahmin edebiliyorum. Yazar ne anlattığından emin, okuyan için tam bir muammaaa 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  qwerty'e alıştım f de yazamıyorum…

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Anindalik hizi…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Hayali saçmalıklardan biri. Böyle aptal saptal işlerle uğraşacaklarına daha faydalı işler peşinde koşsunlar. Millet işsizlikten kırılıyor, ekonomi çöktü. İnsanlarda ne alım gücü kaldı ne de huzur. Ciddi bir ekonomik kriz içindeyiz. Evrenselleşmiş Q klavyeyi kaldırıp F klavyeyi kullansan ne olur kullanmasan ne olur? Bu kadar yetişmiş bilgili insan Q klavye ile bilgisayar kullanıyor ve çok mutlu, yeni bir klavyeye alışma saçmalığı ile mi uğraşacaklar? Hayali işleri geçin, bu ülkeye artık bir şeyler yapın, yiye yiye 14 yılda 500 milyar dolar dış borç yaptınız, ortada hiçbir şey yok. Her yer tüketim toplumu sembolleri ile dolu. AVM dikmeyi marifet sayan tipler yönetiyor bu ülkeyi, yazık güzel ülkeme, her şeyi mahvettiler.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Ben qwerty kullanıyorım yıllardan beri

 18. SDN Okuru dedi ki:

  33 yıldır on parmak yazarım, F klavye. süperdir.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  neden abc diye sıralanmış klavye yapmıyorlar

 20. SDN Okuru dedi ki:

  He canım he klavyeyi değiştirirsiniz. Koyun önüme q klavyeyi de kim hızlı yazıyor görelim. Bir web tasarımcının klavyesini değiştirde bak ne oluyor gör sen.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  "Nitekim Q Klavye, İngilizce’ye uygun olarak harfleri yan yana yerleştirdiği için…" bu tamamen yanlış bir bilgi. Sayın Ateş, daktilonun tarihini bir daha okuyun.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Örneğin klavye başında Türklükten dem vuran arkadaşların yüzde 90'ı F klavyenin ne olduğunu ve tarihini bilmiyor ve kullanmıyor yazık, araştırın.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Ya ben F klavyede 130 kelime yazıyorum 3 dkda bence F klavye en iyi dizim ve kolaylığa sahip.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  oyun oynadığım için Q tercih ediyorum, kısayollar tek elime ancak böyle yakın oluyor, F ile işin içinden çıkamayız

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Enteresan.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 1 sene boyunca F Klavye eğitim aldım 10 parmak çok iyi bakmadan hızlı bir şekilde yazıyorum 10 parmak şuan bile hala her yerde F Klavye kullanırım tavsiye de ederim bakmadan yazmak çok güzel bir şey ama öğrenene kadar canım çıktı emek olmadan olmaz tabi

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Q klavye İngilizce'ye de uygun değildir. Q klavye hiç bir dile uygun değildir. Sebebi küçük bir araştırmayla türlü sitede yazar zaten.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle q derim ben gayette hızlı yazıyorum bi kere taam mı .s

 29. SDN Okuru dedi ki:

  F 10 parmak var, benim için önemi yok 🙂 Q'ya ne yaparlarsa yapsınlar.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  he canım değişiyor.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Solaklar hayattan dışlanıyor

" QWERTY Klavye Değişiyor Mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere QWERTY Klavye Değişiyor Mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda QWERTY Klavye Değişiyor Mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "