Radara Yakalanmayan Helikopter!


13 Eylül 2015 Pazar 06:00
Radara Yakalanmayan Helikopter!

Geçtiğimiz günlerde Çin medyasında yer alan bir habere göre Çin, Hayalet Helikopter yani radarlara yakalanmayan bir helikopter üzerinde çalışmalar yapıyor.

Çin, Hayalet Helikopter yapıyor!

Günümüzde Çin, hemen her alanda dünyanın birçok farklı ülkesinin markaları için bir üretim üssü haline geldi. Bununla beraber ekonomik anlamda da ciddi yükselme kaydeden Çin, kendi teknolojisi ve ordusu için çalışmalarına da hız katmış durumda.

15-09/13/news_1-hayalet-helikopter-2015.jpg

Son olarak Çin medyasında yer alan bir habere göre Çin, Hayalet Helikopter yani radara yakalanmayan bir helikopter tasarımı üzerinde çalışıyor. Üstelik söz konusu bu helikopterin Çin Ordusunda, 2020 yılında yer alması öngörülüyor.

Aslında Hayalet Uçak kavramına yabancı değiliz. Zira Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri bünyesinde yer alan B-2 Spirit isimli ağır bombardıman uçağı da, radara yakalanmıyor oluşu ile biliniyor. Ancak Çin tarafından gelen bu radara yakalanmayan helikopter konsepti, özellikle kara ulaşımı noktasında büyük avantaj sağlayabilecek nitelikte. Önümüzdeki günlerde Çin tarafından farklı bilgiler de gelecek gibi görünüyor.

:: Çin tarafında gelen bu Hayalet Helikopter atılımı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Radara Yakalanmayan Helikopter!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Normal radar dışında bir radar çeşidi var ama dünyada bir kaç ülke sahip, ses frekansları ölçerek cismin ne kadar uzakta olduğunu çıkardığı motor sesinden buluyor ama normal radar gibi nokta atışı yapabilecek kadar gelişmedi, sadece 5 km kare alan içinde olabildiğini gösteriyor, normal radarlar nokta atışı yapabilecek şekilde gösterir ama frekans üzerinden ölçen sistem hala gelişme aşamasında, yakında sorunlar çözülür, havada ses çıkararak uçan hiç bir uçan makine radardan saklanamaz yeri belli olur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  RADARA YAKALANMAYAN

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çok normal. Bizim daha İstanbul'dan Antalya'ya kadar gönderecek füze kapasitemiz bile yok. Adamlar meteora uzak mekiği oturtuyor, bu çok normal. Bizde laf var, icraat yok. Adamlarda icraat var.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bundan sonraki amaçları radara yakalanmayan insan yaparlar 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  son fotodaki cinook… ilk helikopterde Amerikan… cinook'ta…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikalıların radar yakalanmayan commanche helikopteri vardı. Sonradan pahalı olduğu için projeyi iptal ettiler. Birkaç tane üretmişlerdi sanırım.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yedikleri sağlıksız besinden dolayı böyle

 8. SDN Okuru dedi ki:

  nerdesin ey ülkem mühendisi

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Radara yakalanmasa nolur ki ses mevzusu ne olacak? 1 km ileriden duyulur helikopter sesi.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  seni seviyorum

 11. SDN Okuru dedi ki:

  çinlilerin kendi radarına yakalanmıyor olabir

 12. SDN Okuru dedi ki:

  İstedigin kadar yap asagidan giden araç sonucta pata pata gidecek ucak gibi yuksekten gitmezki

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Neredeyse 10 yıldır var 🙂

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Başka bir ülkede o helikopteri yakalayan radar yapar.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  ona göre yeni marka radar yaparlar ve radara yakalanır :D…

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti!!

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Psikolojik bunlar daha amerikalilar yapmadi

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bir sonraki adım ne peki? Radara yakalanmayan helikopteri yakalayan radar mı? Teknolojiyle beraber her şey anlamsızlaştı.

" Radara Yakalanmayan Helikopter! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Radara Yakalanmayan Helikopter! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Radara Yakalanmayan Helikopter! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "