Okunma

Rage Tüm Hiddetiyle Geliyor!


13 Ağustos 2009 Perşembe 08:26
Rage Tüm Hiddetiyle Geliyor!

First person shooter” deyince oyun dünyasına yabancı insanlardan bile Quake ya da Doom karşılığını almak şaşırtıcı değil. Bunlara Wolfenstein‘ı da ekleyince, karşımıza çıkan isim bu işin piri olan id Software. Firma, yeni bir hibrit tür ile adını bir ilke daha kazıyacak: Rage. İlk olarak 2007 yılında duyurulan oyun, 2010 yılında raflardaki yerini alacak.

2029 yılında Dünya’yı teğet geçeceği düşünülen bir meteorun yol açtığı büyük felaket, oyunumuzun başlangıç noktasını teşkil ediyor. Belirtmek gerekir ki, adı Aphosis olan bu meteorun yörüngesi üstünde gerçekten gezegenimiz de var ve ziyaret tarihi 2029! Kıyamet sonrası hem FPS hem de yarış-savaş öğeleri içeren Rage, bunun yanında çok büyük bir harita vadediyor. Tüm bunlara tercih serbestliği de katılınca, ortaya her defasında farklı ilerleyecek bir macera çıkıyor. Oyun, hikaye odaklı ve görevleri tamamlama şekli tamamen kullanıcının şeçimlerine bırakılmış durumda. Bu haliyle oyunun bir çeşit Role Playing Game olduğunu da söylemek yanlış olmaz.

FPS aşamaları hakkında kimsenin kafasında bir soru işareti yok, zira id Software bu hususta tartışmasız bir üstünlüğe sahip. Yarışırken savaşacağımız kısmın tüm oyuna oranının %40’ı aşmayacağı açıklandı. Araçlar felaket sonrasındaki bir zamanda, elde kalan teknolojiyle imal edilmiş ve her yarış sonrası kazanılacak para ile geliştirilebilecek. Eğer yarışma kısmı da fanatikleri tatmin ederse, rakiplerin de benzer oyunları peşi sıra çıkaracağına kesin gözüyle bakılabilir.

Bütün bu bilgileri uç uca ekleyince, sizin de gözünüzün önüne Mad Max serisi gelmiyor mu? Tabii nükleer reaksiyon sonucu mutasyon geçiren düşmanların daha modern(!) bir ambiyans oluşturacağı aşikar. Oyunu bitirmek kabaca 20 saat sürecek. Henüz ayrıntıları açıklanmamış çoklu oyuncu modunda arkadaşlarınızla yardımlaşabilmek ise bu zorlu ortamda süreyi pek kısaltmayacak ama alınacak zevki katlayacak.

Yapımcıların şu anki en büyük problemi, Xbox360 platformu için oyunu çift katmanlı iki DVD’ye sıkıştırmak. Bunun için standart yaklaşım bir sonuç vermediği için, tamamen yeni bir yöntem kullanılacak. PlayStation‘da ise Blu-Ray teknolojisinin olması, Sony‘nin eski tartışmalarda haklı taraf olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Oyun kesinlikle online olarak satışa sunulmayacak.

Linux versiyonunun da piyasaya eş zamanlı olarak sürülecek olmasının diğer yapımcılara örnek olmasını umuyoruz. Diğer yandan oyun motoru olarak seçilen id tech 5‘in de açık kaynak olduğunu da not düşelim.

:: Doom 4’ü mü yoksa Rage’i mi daha çok bekliyorsunuz?

Yazan: Murat Karabulut
yazarAykut Göker

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Rage Tüm Hiddetiyle Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rage Tüm Hiddetiyle Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rage Tüm Hiddetiyle Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "