Okunma

Rapidshare Tekelleşiyor mu?


18 Aralık 2008 Perşembe 04:37
Rapidshare Tekelleşiyor mu?

160 milyonun üzerinde dosyanın yüklendiği Rapidshare.com, dosya paylaşımı konusunda sıradan bir alternatif olma aşamasını çoktan geride bıraktı. Paylaşım forumlarındaki konuların “Rapid” ve “No Rapid” şeklinde ikiye ayrılması da bunun bir göstergesi. Bu kontrolsüz büyümenin sonucu olarak, gereğinden fazla büyüyen her platformda olduğu gibi, Rapidshare de tekelleşme yolunda ilerliyor. Sonbahar mevsiminde kullanıcılarla alay eder gibi sürekli değiştirilen sistemler, gerek güvenlik olsun, gerekse indirme kotası, durumun basit birer örneği niteliğinde.

Ücretli Kullanıcılara Gizli Zam

Rapidshare Premium hesap sahiplerinin maruz kaldığı kota karmaşasına göz atalım; önce 5 günde 25 GB(günlük 5 GB), sonra günde 10 GB, son olarak da ayda 80 GB(günlük 2,67 GB). İETT’nin bilet fiyatları bile bu kadar hızlı ve kararsız şekilde değişmiyor. Ancak bu değişikliklerin arkasında başka bir sebep olabilir. Zira Rapidshare, bir süredir uygulamada olan fakat kullanıcıların pek tercih etmediği TrafficShare adlı kotalı sisteme geçişin aşamalı hazırlığını yapıyor olabilir.

Gelin basit bir hesap yapalım: 80 GB kotaya sahip 30 günlük kullanımın fiyatı halen 7 Euro. 100 GB kotaya sahip ön ödemeli TrafficShare kotası ise 10 Euro. Yani aylık toplam 180 GB kotaya, tam 17 Euro‘ya sahip oluyorsunuz. Oysa eski sistemde, günde 10 GB üzerinden aylık 300 GB  kotanın fiyatı sadece 7 Euro idi. Bu da ne açıdan bakarsak bakalım, TrafficShare ile kombine bir şekilde yüksek oranda bir gizli zam gibi görünüyor.


TrafficShare Kotanızı Açmayı Unutmayın

Kullanıcıların kafasını karıştırabilecek bir diğer uygulama da geçtiğimiz dönemde başladı. Artık normal kotanızı kullandığınızda, TrafficShare kotanız otomatik olarak devreye girmiyor. Bunu açmak için hesabınıza girdikten sonra Settings bölümünde Download Traffic Management kısmına gelerek, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi “Use existing TrafficShare volume” seçeneğini işaretleyip en alttan Save ile kaydetmeniz gerekiyor. Aksi takdirde, parayı basıp ekstra kota satın alsanız bile, günlük sadece 2,67 GB ile yetinmeye devam etmek zorunda kalıyorsunuz.


Karaborsacılara Dur mu Dendi?

Rapidshare karaborsacıları, “emeğe saygı” temalı forumlarda kendi hesaplarına yükledikleri dosyaları paylaşıp, buradan kazandıkları Rapid puanlarıyla açtığı hesapları ucuz fiyata satan kişilere deniyor. Rapidshare’in kota sınırlamasındaki son yaptırımları ve Rapid puanlarının TrafficShare kotasına dönüştürülememesi, site yönetiminin bu kişilere dur demek için aldığı bir tedbir olarak da görülebilir. Zira karaborsadan ucuza Rapishare hesabı satanlar, siteyi sadece tıklanma oranı yüksek bir platform haline getiriyor ki bu da parayı reklam yerine ticaretten kazanan Rapidshare yönetiminin hiç de işine gelmiyor.

Sonu Ne Olacak?

Rapidshare, bir süredir lisans davaları yüzünden bilumum yazılım şirketi ile papaz olmuş durumda. Davaların biri bitse diğeri açılıyor. Paylaşım forumlarının vazgeçilmezi olan paylaşım sitesinin akıbeti, sadece site yönetimini değil, yüklediği dosyalardan kazandığı puanlarla hesap satarak işi ticarete döken Rapidshare karaborsa hesap satıcılarını da kara kara düşündürüyor.

:: Rapidshare’in son yaptırımları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bilgi İçin : Rapidshare
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Rapidshare Tekelleşiyor mu?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  lütfen bana yardım edin dediklerinizi harfiyen yaptım ama yine 5gb kotam devreye girmedi lütfen acil yardım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Rapid zaten tekel diğerleri yancı! Torrentlerse yeni rapidin trafiğini düşürü***** iyidir yane 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  2.6 gb gerçekten az ama torrentide ortak kullanım alanlarında kullanınca bazen hızlı indirmese bile ağ trafiğini felç edebiliyor ve torrentinn hızıda garanti değil. sanırım kota düşük olsa dahi premium kullanmaya devam edeceğim. ayrıca çok fazla seçenek olduğunda hangi birine üye olacağız. hepsine birden üye olunca karlımı olacağız yani. alternatif hizmetlerin etkili olması için bir dosyanın en az 3-4 farklı mirrora yüklenmesi gerekiyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Netload da kota yok.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  anti rapid yaşasın torrent!

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zaten herşey bedava 3 kuruşu düşünen kullanmasın!!! kotaysa kota oderiz neyse bedelini

 7. SDN Okuru dedi ki:

  torrent varken rapidshare neymis peeh!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yaklaşık 2 yıldır premium rapidshare kullanan birisi olarak çok fazla dosya indirmeme rağmen son zamanlarda kota sınırına sıkça takılmaya başladım. İnternet dünyasında uzun dönemde tekelleşmek çok zor diye düşünüyorum. Rapidshare’ın iyi hizmeti özel bir bilgisinden deneğiminden değil, sadece parasından kaynaklanıyor. Bu nedenle bu tavrına devam ederse, kullanıcıların tepkiler, rakiplerinin etkileri ile, dibi boylar diye düşünüyorum.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Onu bunu bilmem ama 55 euro verip 1 yıllık premium üye oldum. üzerine 45 euro daha ödeyip kotamı 500gb’a çıkardım. biraz tuzlu ama fazlasıyla değer 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Free kullanıcı olarak rapidden ilk dosyayı son sürat indirebiliyorum
  sonraki dosya içinde modemi açıp kapatıyorum. biraz zahmetli ama ardarda indirebiliyorum. herşeyin bir çözümü olduğu gibi bununda bir çözümü olduğunu düşünüyorum 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  eğer kullanıcılar rapidshare e karşı tavır alır ve alternatiflerinin de olduğunu hissettirirlerse bu durumda geri adım atarlar yine. şahsen bende üyeyim ancak aboneliğim bittince uzatmayı düşünmüyorum 2.6 GB kota günlük az bir miktar film , oyun gibi dosyalar indiren biri için. alternatifleri daha ucuza sınırsız indirme hakkı sunan diğer sitelere bakılmalı megaupload , megashare , netload vs …

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Rapidshare’in kotası varsa mazlumunda jdownloaderi var 😉

" Rapidshare Tekelleşiyor mu? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rapidshare Tekelleşiyor mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rapidshare Tekelleşiyor mu? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "