COVID-19’un beyne verdiği zarara ‘reçeteli’ oyun


19 Nisan 2021 Pazartesi 18:26
ABONE OL
COVID-19’un beyne verdiği zarara ‘reçeteli’ oyun

COVID-19 hastalığı sonrası kimi hastalarda dikkat eksikliği, hafıza sorunları ve hiperaktivite bozukluğu yaşanıyor. Doktorlar, çocuklara yönelik test edilen bir video oyun ile bu semptomları tedavi etmeye çalışacak.

Araştırmacılar, COVID-19’dan kurtulduktan sonra kalıcı hafıza ve dikkat sorunları olan kişilere yardım edip edemeyeceğini görmek için reçeteli bir video oyunu test ediyor. Hastalıktan kurtulan pek çok insan, genellikle odaklanmakta güçlük çektiklerini söylüyor ve araştırmalar, semptomların iyileştikten sonra aylarca devam edebileceğini gösteriyor.

Hiperaktive için reçete edilen oyun

New York’taki Weill Cornell Medicine‘den nöropsikolog Faith Gunning, EndeavorRX video oyununun bu semptomların bazılarını tedavi edebileceğini düşünüyor. Akili Interactive tarafından geliştirilen oyun, geçen yaz ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin onayı ile tıbbi tedavi olarak reçete edilen ilk video oyun olmuştu. Oyun, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan 8 ila 12 yaş arasındaki çocuklar için bir tedavi olarak kabul edildi. Bununla birlikte, Gunning, diğer insan gruplarına da yardımcı olabileceğini düşünüyor.

EndeavorRX

Oyunla zaten ilgilendiğini belirten Gunning, COVID-19’a sahip kişilerin oyunun hedefi olan bazı semptomlarla mücadele ettiğini gördü. Ardından bu hastalara yardım edip edemeyeceğini test etmek için bir çalışma başlattı. COVID-19’u geçirmiş bilişsel sorunları olan bir grup insan oyunu oynayacak ve araştırmacılar, çalışma semptomlarının, oyunu oynamayan benzer semptomlara sahip bir grup COVID-19 geçirmiş hastadan farkını gözlemleyecek.

COVID-19 hastaları üzerinde denendi

The Verge‘e konuşan Gunning reçeteli video oyunun ayrıntılarını aktardı. Gunning, “COVID-19 enfeksiyonunu takiben hastalar üzerinde bir çalışma yaptık. Bu hastalar hastaneye kaldırılması gereken hastalar ve taburcu edilmeden önce rehabilitasyona giren kişilerdi. Yani orta ila şiddetli COVID-19’a sahip kişiler. Bu nedenle genel popülasyonu temsil etmiyor. Bireylerin çok yüksek bir yüzdesinin bilişsel işlevlerinde hafiften şiddetliye kadar değişen rahatsızlıklara sahip olduğunu bulduk” dedi.

Hastaların, başka bir şey yaparken bilgiyi kafanızda tutma yeteneği olan çalışma belleğinde yüksek oranda zorluk yaşadığı tespit edildi. Bu video oyunu bir seferde birden fazla şey yapabilme yeteneğimizi hedefliyor. Oyun, DEHB’si olan kişilerde, yaşlı yetişkinlerde bu yeteneklerimizi geliştiriyor ve multipl sklerozlu kişilere de yardımcı oluyor.

Bilişsel sorunlar yaşayan birçok hastada kullanılıyor

Doktor Gunning, COVID-19’dan kurtulan herkesin bilişsel müdahaleye ihtiyacı olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Ancak COVID-19’dan muzdarip olan önemli sayıda insanın bazı bilişsel sorunları olacağını gösteren yeterli veri var. Bu rahatsızlıklar yalnızca COVID-19’dan kurtulan kişilere özgü değil; beyni etkileyen birçok koşulda ortaya görüyoruz. Bence bu işlevleri iyileştirebilirsek, onlara neden olan şey ne olursa olsun, günlük yaşamlarını iyileştirebiliriz.”
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
25 gün önce

Beyne aynen ya

" COVID-19’un beyne verdiği zarara ‘reçeteli’ oyun konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere COVID-19’un beyne verdiği zarara ‘reçeteli’ oyun ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda COVID-19’un beyne verdiği zarara ‘reçeteli’ oyun ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması