Okunma

Red Hat Mali Durumunu Açıkladı


29 Mart 2016 Salı 05:13
Red Hat Mali Durumunu Açıkladı

Red Hat’in dördüncü çeyrek dönemde toplam geliri, önceki yılın aynı dönemine oranla, ABD doları olarak yüzde 17, sabit para birimiyle ise yüzde 21 artarak 544 milyon dolara ulaşırken, 2016 mali yılının tamamında gelir önceki yıla oranla, yüzde 15, sabit para birimiyle ise yüzde 21 artarak 2,05 milyar dolar olarak gerçekleşti.  

Dördüncü çeyrek abonelik gelirleri geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 (sabit para birimine göre yüzde 22) artarak 480 milyon dolar; mali yılın tamamında ise geçen yıla göre yüzde 16 artarak 1,80 milyar oldu. Ertelenmiş gelirler ise geçen yıla oranla yüzde 16 yükselerek 1,72 milyar dolar oldu. 

Abonelik Gelirlerinde Patlama: Altyapıya yönelik hizmet ve ürünlerden gelen abonelik gelirleri bu çeyrek 391 milyon dolara ulaşarak, önceki yılın aynı dönemine oranla ABD doları olarak yüzde 15, sabit para birimi olarak yüzde 18 artış kaydetti.

Uygulama Geliştirmeye ve gelişmekte olan diğer teknolojilere yönelik abonelik geliri ise bu çeyrekte 89 milyon dolara ulaşarak, ABD doları olarak yüzde 38, sabit para birimiyle ise yüzde 43 arttı.

Faaliyet Geliri: Bu çeyrekte GAAP -Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri-dışı faaliyet geliri, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6 artarak, 72 milyon dolar oldu.

Nakit olmayan, hisse bazlı tazminat masrafları, gayri maddi aktiflerin amortizasyonu ve kurumsal kombinasyonlardan kaynaklanan işlem maliyetleriyle ilgili düzeltmelerden sonra, üçüncü çeyrek GAAP -Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri-dışı gelir, önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 artarak 124 milyon dolar oldu.

Dördüncü çeyrekte, GAAP faaliyet marjı yüzde 13,2, GAAP-dışı faaliyet marjı ise  yüzde 22,9 olarak gerçekleşti.

Net Gelir: Dördüncü çeyrek için GAAP-Genel Kabul Gören Muhasebe İlkeleri uyarınca net gelir 53 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,29 dolar oldu, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde bu rakam 48 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,26 dolar olmuştu.

Nakdi olmayan hisse bazlı tazminat masrafları, gayri maddi aktiflerin amortizasyonu, kurumsal kombinasyonlardan kaynaklanan işlem maliyetleri ve borç indiriminden çıkan nakdi olmayan faiz masrafları hesaplandığında son çeyrekte GAAP-dışı net gelir 97 milyon dolar veya seyreltilmiş hisse başına 0,52 dolar oldu; geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu rakam, 81 milyon dolar ve seyreltilmiş hisse başına 0,43 dolardı. 

:: Red Hat hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Red Hat Mali Durumunu Açıkladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gercekten linux diyince tek gececegim firma. Gercekten cok seviyorum RedHat i

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar hack ten para kazanmıyorlar red hat sunucu tabanlı linux işletim sistemi ve desteğinden para kazanıyorlar☺

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Red Hat bu işi biliyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar hack den deli para kaldırıyorlar..

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu tarz haberlerin devamı gelir inşallah.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Asıl teknoloji haberi budur suserlar. Anca telefon haberlerine yorum yazın. Shiftdelete kaliteli haberi çakmış buraya bir tane adam fikir yürütememiş. Siz hakediyorsunuz magazin tarzı haberleri. Anca paranızı yarıştırın ve bilgi sahibi olmadan konularda fikirlerinizi sallayın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  REDHAT NE İŞE YARIYOR İLK ÖNCE ONU OKUSAYDIK. REDHACK GİBİ BİRŞEY Mİ??

" Red Hat Mali Durumunu Açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Red Hat Mali Durumunu Açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Red Hat Mali Durumunu Açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "