Okunma

Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı!


03 Ağustos 2018 Cuma 17:50
Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı!

Rekabet Kurumu, arama motoru pazarında sahip olduğu hakimiyeti kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri konusunda rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasıyla Google hakkında soruşturma başlattı.

Bu kapsamda Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited olmak üzere Google bünyesindeki dört şirket için soruşturma açıldı.

Rekabet Kurumu Google hakkında soruşturma başlattı!

Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde, 3 Ağustos 2018 tarihinde yayınlanan bu karar hakkında genel anlamda şu açıklamalara yer verildi;

Google’ın genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrimiçi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru için yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 18.07.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak;

4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited için soruşturma açılmasına, ( 18-23/396-M ) karar verdi.

Rekabet Kurumu tarafından başlatılan tek büyük soruşturma bu değil. Zira, daha önce 9 farklı kargo şirketinin yanı sıra Microsoft, Sony ve ülkemizdeki üç GSM operatörüne açılan soruşturmalar büyük ses getirmişti.yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı!”

 1. Cahil insan topluluğu dedi ki:

  Yahu türkiye müstemleke mi rekabeti ihlal ediyorsa ceza yer bu her yerde böyle yarın bir gün apple vergi kaçırsa ki kesin yapıyordur onada göz yumalım oldu başka arzunuz? Sizin zihniyetteki insanların oylarıyla ülke ancak böyle yönetilir zaten.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  aynı mevzu almanyada da olmuştu para cezası türkiyede yaptırım uyguluyor mantıklı çeki düzen versin kendine google amca

 3. By Tim dedi ki:

  Bassin cezayi 500 milyon dolar falan dolari hiç olmassa 5 liranin altina dusurur

 4. Anonim dedi ki:

  google a rekabet edemez 😀 😀

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mavi boncuk takışına ölürüm, Türkiyem!

 6. Boşverin isimi dedi ki:

  Ne yapacaksınız Google’yi mi engelleyecekler Wikipedia gibi.. Yaparlar mı yaparlar.

 7. xy dedi ki:

  ceza veremez o biraz oscar =)

" Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurumu, Google’a soruşturma açtı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "