Rekabet Kurumu’ndan Google’a ceza!


20 Eylül 2018 Perşembe 19:08
Rekabet Kurumu’ndan Google’a ceza!

Rekabet Kurumu‘nun Google hakkında yürüttüğü soruşturma sonuçlandı. Soruşturmanın sonucunda ise Google’a ceza açıklandı. Peki Rekabet Kurumu’nun ceza için açıkladığı gerekçeler neler?

Rekabet Kurumu‘nun Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında yürüttüğü soruşturma sonuçlandı.

Google’a 93 milyon lira ceza!

Google‘ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üretici ile yaptığı sözleşmelerin rekabet kanununa aykırı olduğuna hükmedilerek, şirkete 93 milyon lira idari para cezası verildi. Google’ın itiraz için yargıya başvurması bekleniyor. 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolunun açık olduğu, Rekabet Kurumu tarafından belirtildi.

Rekabet Kurumu, verilen cezanın gerekçesini ise şu şekilde açıkladı:

“Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir.”

Peki Android platformunun sunduğu faydalar neler?

Rekabet Kurumu, Google’a ceza verdi. Peki Android ekosisteminin Türkiye’de kullanım oranları ve Türkiye’ye katkıları neler? Daha önce hazırlanan raporlara bir göz atalım.

OC&C Strategy Consultants tarafından gerçekleştirilen ve Kasım 2017’de kamuoyu ile paylaşılan çalışmada, Android platformunun ekonomiye sağladığı katkı ile tüketicilere, girişimcilere, uygulama geliştiricilere ve şirketlere ne gibi fırsatlar sunduğuna yakından bakıyoruz.

Mobil, Türkiye’de internet kullanıcı tabanının gelişmesinde temel itici güç konumunda

2016 itibariyle mobil aboneler içerisinde %68’e ulaşan akıllı telefon sahipliği oranı, 2013’ten bu yana yılda ortalama %92 büyüyerek 2016’da 102 milyon GB’a ulaşan mobil veri trafiğinin en önemli etkenlerinden biri. Bu gelişme, gittikçe artan akıllı telefon sahipliği sayesinde gerçekleşti. Bunda ise en büyük pay Android’e ait.

Yerli üreticilerin modelleri ve uygun fiyatlı alternatifler de Android 

Yerli üreticilerden Vestel, General Mobile ve Casper gibi markaların çıkardıkları modellerle beraber, global pek çok markanın en uygun fiyatlı modellerinden, tepe modellerine kadar Android işletim sistemini kullanan geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. Bu da tüketicinin, teknolojiye ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Android’i sadece akıllı telefon olarak da düşünmemeliyiz. Vestel, Arçelik ve Beko gibi yerli üreticilerin Android TV modellerini de unutmamız gerekiyor.

“Android ekonomisi”

Android platformu; tüketiciler, telekom operatörleri, cihaz üreticileri ve perakendecilerin yanı sıra, dijital dönüşüm sürecinden geçen işletmelere ve devlet kurumlarına, dijital girişimlere ile uygulama geliştiricilerin kolay erişebildiği global bir platform.

Türkiye’de Mobil İnternet Ekosisteminin 2016 yılında yarattığı ekonomik değer 103 milyar TL’ye ulaştı. Bu değer, Türkiye GSYH’sinin %4’üne karşılık geliyor ve bununla beraber istihdama da etkisi ciddi seviyede. Android ekonomisi Türkiye’de 600 binden fazla istihdam yarattı.

Tüm mobil internet ekosisteminin yarattığı bu ekonomik değerin 54 milyar TL’sini Android oluşturuyor ve bu da GSYH’nin %2,1’ine denk geliyor. Yani, 2016 yılında tek başına Android tarafından yaratılan değer Mobil İnternet Ekonomisinin %53’üne karşılık geliyor. Android ekosisteminin tek başına yarattığı ekonomik değerin 2023 yılında GSYH’nin %3,5’a çıkarak 192 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Android’in hem tüketiciler hem de üreticiler hem de geliştiriciler için sağladığı faydalar dünya çapında biliniyor. Bakalım bu ceza ve devamındaki süreç, biz teknoloji severlere neler getirecek?

Peki sizin bu cezayla ilgili yorumlarınız ne? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
10 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu gidişle Google Türkiye’den çıkar

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Nerde o günler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Nerde o günler demiş bir de 🙂 Çıksa ne yapacaksın? Her sistem adamlara ait. Çoğu sistemleri insanın hayatını kolaylaştırıyor. Öyle mağara adamı gibi gezelim mi ortalıkta teknoloji devrinde

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Android sistemine Google hükmediyor olacak o kadar. Adam parasını kazanıyor. İşini de güzel yapıyor bence.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

bu adamlar fahiş paralar kazanıp ,komik denebilecek vergiler veriyorlar ülkemize. dah önce de e devlet üzerinden bu tür platformların bütününe ciddi vergilerin uygulanması gerektiği ile ilgili ayrıntılı bir yazıyı e devlet üzerinden gerekli yerlere bildirdim. amerika gibi bir ülke bunlardan devasa vergiler alırken nasıl olurda bizim devletimiz bunlara adam akıllı bir vergi yansıtmaz. ülkemizden kazandıkları reklam gelirlerinin haddi hesabı yok. bütün sosyal platformlara vergi uygulması lazım. facebook un bizim ülkemizin vatandaşları üzerinden nasıl paralar kazanıklarınızı hayal bile edemezsiniz. bu yüzden bu cezanın bir çerez hükmünde olduğunu size belirtmeliyim. bundan sonraki hedef facebook ve instagram olmalı . verilerimizi elin adamına satıp parayı kazanıp bizim ülkemize de para koklatmayan bu tğr platformlara devletin ciddi yaptırımlar uygulaması gerekmekte. yetkililere buradan teşşekkürü bir borç bilirim . saygılarımla

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Bu ülkede burada yorum yazan kadar vergi vermeyen bir firmayı savunan asgari ücretliler var

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Google Android’i kessin, mecbur peşinden koşmak zorunda kalırlar. Yok öyle ben mahkemeyi yaptım cezayı kestim. Türkiye’den çekileceğini açıklasa Türkiye’de çok kişinin birtarafı tutuşur. Şu bir gerçek ki mobil yazılımda Google dünyayı hemen hemen tekeline almasına rağmen gayet mantıklı davranıyor. Eğer o programlar önyüklü ve varsayılan olarak gelmezse, bu durumda Google’ın Android’i parayla satması sonuna kadar hakkıdır. Sonuç olarak olan gene bizlere olur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Devlet, bu ülkeden kuruş para kazanan tüm yabancı şirketleri Türkiye’de vergi mükellefi yapıp, vergisini ödeyecek şartları yaratmali. Egemen isek bu şart.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Google android i yarattı, geliştirdi, destekliyor, açık kaynak şeklinde yayınlıyor dileyen cihazında kullanıyor ve bu duruma ceza kesiyorlar sadece tr de değil dünyanın farklı yerlerinde bu tarz davalar ile karşılaşıyorlar. Nasıl kafa anlamış değilim.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
2 yıl önce

Samsung z4 var kafa rahat

" Rekabet Kurumu’ndan Google’a ceza! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurumu’ndan Google’a ceza! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurumu’ndan Google’a ceza! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)