Okunma

Renkli röntgen dönemi başlıyor!


14 Temmuz 2018 Cumartesi 23:59
Renkli röntgen dönemi başlıyor!

1895 yılında keşfedilen X ışınları günümüz röntgen cihazlarının ilk adımı olmuştu. O yıllardan beridir kullanılan röntgen cihazları, renksiz görüntüler veriyordu. Fakat ilerleyen teknoloji sayesinde artık renkli röntgen dönemine oldukça yaklaşmış olabiliriz.

Doktorların teşhis süresini kısalttığı gibi, yanlış teşhis konulmasını da büyük ölçüde engelleyeceği şüphesiz olan bu teknolojinin doğuşu, CERN‘de yapılan testler ile başlamıştı.

Renkli röntgen ile erken teşhis oranı oldukça artacak!

renkli röntgen cihazı 2

Parçacık fiziği çalışmalarında geliştirilen Medipix3 teknolojisinin yardımını kullanan, baba oğul profesörler Phil ve Anthony Butler, Canterbury Üniversitesi ve Otago Üniversitesi‘nin desteğini almayı başarmıştı.

Yaklaşık 10 yıldır devam eden projede sona gelindi ve renkli röntgen cihazı geliştirildi.

3D Tarayıcı temelli bir çalışma prensibine sahip olan bu tarayıcılar çözünürlük ve kontrast açısında oldukça tatmin edici ve oldukça güvenilir renkli resimler sunuyor.

CERN tarafından da takdir ile karşılanan çalışmaya ilişkin yapılan açıklamada bilim insanları, dünyaya kazandırdıkları yeniliklerin, başka alanlarda daha da geliştirilerek kullanılmasından oldukça memnun oldukları belirtildi.

Bu özelliğiyle de özellikle tıp camiası tarafından hayretle beklenen yeni cihazların ticari olarak sunulacağı kesinleşti. Tarih konusunda ise bir açıklama bulunmuyor.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Renkli röntgen dönemi başlıyor!”

  1. Kerim dedi ki:

    Cok iyi. Bu renkli rontgen ile Doktorlarin gorus acisi artacak ve onlar da sorunlara daha guzel cozumler bulabilecekler insallah.

" Renkli röntgen dönemi başlıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Renkli röntgen dönemi başlıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Renkli röntgen dönemi başlıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "