Okunma

Resident Evil 5 PC


26 Eylül 2009 Cumartesi 11:03
Resident Evil 5 PC

Puan: 10/8.6

Resident Evil adı, korku ve aksiyon sevenler için çok özeldir. Japonca adıyla Biohazard, PlayStation 1 konsolunun daha emekleme aşamasında piyasaya çıkmıştı. O zamanlar bu kadar popüler olmayan yapım, çok geçmeden oyun severler tarafından fark edilmişti. Herhalde hiç kimse, onun ilerleyen zamanlarda bu kadar popüler olacağını tahmin edemezdi.


Her şeyin suçlusu bu oyun

Yapım o kadar sevildi ki, aynı oyun neredeyse her platforma uyarlandı. Capcom 90’ların sonunu üç Resident Evil oyunuyla kapattı. Bu serinin bu kadar beğenilmesinin en büyük nedeni, yaratıcı konusu ve gerilimi bol ortamıydı. RE1‘de oyuncular Umbrella şirketinin yarattığı T-Vürusü yüzünden zombiye dönüşen insanlarla dolu bir malikanede hayata kalmaya çalışıyorlardı.

Zamanın grafiklerine göre zombiler bayağı ürkütücydü.

İlk Resident Evil, oyuncunun hayatta kalmak için zombilerle boğuştuğu bir yapımdı. Az silah bol gizem ve bulmacayla birlikte, insanlar ekran başında gergin saatler geçirdi. Korku severler, sinemaya yeni bir alternatif bulurken Survival Horror (Hayatta Kalma Korkusu) türüde ortaya çıkmıştı. Daha sonra, Capcom‘un can düşmanı Konami RE’ye rakip olarak Silent Hill oyununu piyasaya sürdü. Böylece türü beğenenler için altın çağ sayılacak günler de yaşandı.


Resident Evil başarılı sayılabilecek bir oyun uyarlaması

Şimdiye kadar sayısız yan oyuna sahip seri, yaklaşık 5 konsolu da eskitmiş oldu. Yapımın başarısı hemen Hollywood’un dikkatini çekti ve 2002 yılında oyunda bulunmayan Alice karakterinin hikayesini anlatan ilk Resident Evil filmi gösterime girmişti. Hayranlar filmin görsel efektlerini beğenseler de, yapılan değişiklikler nedeniyle yapımdan tatmin olmadılar.

Resident Evil 4 hayranların büyük hışmına uğramıştı

Film serisiyle birlikte, Resident Evil evrenine yeni fanatikler katıldı. Ancak RE’nin sinema versiyonu gerilimden çok aksiyon olduğu için, yeni hayranlar oyunlara alışmakta zorluk çekmişti. Fırsatı kaçırmak istemeyen yapımcılar Resident Evil 4‘ü serinin orjinalinden uzaklaştırıp aksiyon ağırlıklı bir yapım haline getirdiler. Fanatikler bu gelişmeye çok sinirlenmişti bu yüzden oyun beklenen başarıya ulaşamadı. 

Herkes artık yeni bir Resident Evil oyunu gelmez derken, Capcom 5. oyununda yapılmaya başladığını açıkladı. Üstelik bu sefer, ilk oyununda yılıdızı Chris Redfield geri dönecekti. Uzun bir bekleyişten sonra Resident Evil 5 ilk önce konsolları daha sonra ise PC’ye konuk oldu.


Bu güzel serinin yeni yıldızı Sheva Alomar.

Alone in the Dark, Resident Evil ve Silent Hill, Survival Horror türünün en büyük yıldızlarıydı. Bu üçlü uzun süre bir biriyle yarıştı. Ancak zaman ilerledikçe, hem oyun teknolojisi değişti hem de kullanıcıların beklentileri arttı.


Geçen yıllar Chris’e bayağı yaramış gözüküyor.

Sonuçta, Alone in the Dark geçtiğimiz yıl çıkan yeni versiyonu nedeniyle eleştirmeler tarafından linçe uğradı. Silent Hill ise popülerliğini kaybetti. Yavaş yavaş özünden kayan Resident Evil bakalım bu sefer ne kadar da başarılı olabilecek?

Resident Evil 5 ile birlikte artık seride geri dönülmez değişiklikler de başladı. Bu sefer yapım Afrika‘da geçiyor. Artık düşmanımız şirketler değil, biyolojik silahları kullanan teröristler. Uroboros virüsü teröristlerin elinde daha da tehlikeli hale geliyor.


Her iki karakterde tek kişilik ordu mantığıyla tasarlanmış.

Oyunun Afrika‘da geçmesi ilk başta biraz garip gelebilir. Ancak gerçek hayatta zombi efsanesinin bu kıtada başlaması nedeniyle, yapılan değişiklik hoş bir detay olmuş.


Gizemli objeler eskisi kadar olmasa da karşımıza çıkıyor.

Chris ve Sheva iz sürüp teröristleri ararken bir yandan da virüs gizlice yayılmaya devam ediyor. En sonunda, içinde bulunduğumuz koca köyün zombiye dönüşmesiyle birlikte oyun da gerçekten başlamış oluyor.

Yapımda ilk başta dikkat çeken şey, kontrol sisteminin düzgünlüğü. Geçtiğimiz yıl  piyasaya sürülen Alone in the Dark, müthiş grafiklere ve insanın yüreğini ağzına getirecek gerilim sanelerine sahip olsa da, PC‘de kontrolerinin sorunlu olması nedeniyle kötü eleştiriler almıştı.


Mouse sayesinde zombileri gözlerinden vurmak bile çok kolay.

Capcom neyse ki aynı hataya düşmemiş ve müthiş bir kontrol sistemi geliştirmiş. Oyun dilenirse joypad‘lerle de oynanabiliyor. Ancak mouse (fare) klavye kombinasyonun konsol kontrollerinden daha iyi olduğunu hemen söyleyelim.


Düşene bir tekmede siz vurun.

Yapımcılar yenilikler konusunda çelişkiye düşmüş gibi. Oynanış tarzı değişmişken kontrol tarzı aynı kalmış. Karakterimiz, ateş ederken kımıldayamıyor. Bu da RE5‘e biraz gerilim katmak için yapılmış. Ayrıca günümüz aksiyon oyunlarına göre karakterimizin haraketleri çok hantal. Bu sorunları aşmak için, yapıma zombilere yumruk ve tekme atma gibi özellikler eklenmiş.

Ancak yumruğu her istediğimiz zaman atamıyoruz. İlaki zombilerin belirli açılarda bulunması gerekiyor. Karakterimizin arkasında kocaman bir kasatura olduğunu görüyoruz. Bu eminim benim gibi sizinde sevinmenize neden olmuştur. Artık zombilerin direk kafasını kesebileceğiz diye düşündüm ama ne yazık ki iş böyle değilmiş.


Kasatura ancak meyve kesmenize yarıyor. 

Anlaşılan yapımcılar kasaturayla zombi öldürmenin çok kolay olacağını düşünmüşler. Bu dev bıçakla düşmanlara vurduğumuz zaman sadece onları bir süreliğine sersemletiyoruz. Kısacası, kasaturayla yakın dövüşe girmek yerine mermi bittiğinde canımızı kurtarmak için kullanmak daha mantıklı.


Zombiler daha çok tinerci gibi haraket ediyorlar.

Zombilerin haraketleride belirgin şekilde değişikliğe uğramış. Artık zombiler çok daha zevki ve hızlılar. Bu halleriyle zombiden çok madde bağımlısı suçlulara benzyiorlar. Çürümüş boş bakan yaratıklardan çok, zeki ve ürkütücü davranan düşmanlara dönüşmüşler.

Left 4Death gibi insanların topluca zombi öldürmesini sağlayan yapımlar varken Resident Evil‘ın da bu akıma ayak uydurması gerekiyordu. Şu sıralar çok popüler olan Co-Op oynanış sistemi RE5‘de eklenmiş. Capcom bu sistemi daha önce Street Fighter 4‘de kullanmıştı.

Ortak, bir el verde şu tepeye tırmanayım.

Partner sistemi yapımda çok önemli bir yere sahip. Oyuncular isterlerse, LAN üzerinden isterlerse de internetten bir birlerini bulup aynı anda zombi avlıyabiliyorlar. Ortaklar bir birlerinin arkasını kolladığı gibi, ölmek üzereyken kalp masajı yaparak hayatta kurtarıyorlar.


Seride tek değişmeyen şey, kanlı dövüşler.

Bilgisayar tarafından yönlendirilen partnerinize doğru silahları ve iyileştirme eşyalarını verirseniz sırtınız asla yere gelmez. RE5’in yapısı partner sistemine uygun bulmacalarda içeriyor. Bazı kapılar ancak iki kişiyle kırılabiliyor. Aynı şekilde bazı eşyaları yine tek kişi olarak itemiyoruz. Yüksek yerlere ulaşmak için ortağımızı havaya fırlatabiliyoruz.

RE5‘in yapısı daha çok filmlerine benziyor. Hareketli müzikler eşliğinde saldıran onlarca zombiyi elimizdeki silahlarla yok etmeye çalışıyoruz. Pompalı tüfek, tabanca, taramalı tabanca ve sniper kullandığımız silahlar arasında. Bulduğumuz değerli eşyaları satarak para da kazanabiliyoruz böylece silahları geliştirip daha etkili hale getiriyoruz


Pompalı tüfek yakın mesafede katilam yapmak için ideal.

Yapımda filmleri bile gölgede bırakacak bir değişiklik var. Artık zombiler motor kullanabiliyor. Oyunun belki de en zevkli yeri, arazi aracıyla son hız kaçarken bir yandan da motor kullanan zombilerle savaşmak. Klasik TPS‘lerde çok gördüğümüz bu aksiyon RE serisi için devrim niteliğinde.


Arada Mad Max’e ufak bir ziyarette bulunuyoruz.

Oyunda, az da olsa, etrafta dolaşma ve eşya arama görevleri de var. Ama bunların azlığı, eski tek başına çaresiz kalma özelliğini yok etmiş. Seriye yeni başlayanlar için ana menüde tüm konuyu özet geçen bir bölüm bile var. Boss savaşları ise yine diğer RE‘lere karşı çok basit olmuş.

RE5 türe devrim getirecek üç boyutlu bir eşya (item) sistemine sahip. Çanta tuşuna basarak iki karakterinde eşyalarını düzenleyebiliyoruz. Bir birlerine mermi ya da silah ödünç vermelerini sağlıyoruz. Eşyaları birleştirme ya da ayırma gibi özellikler çok basit hale getirilmiş. Ayrıca, sayı tuşları da farklı itemları seçmemizi sağlıyor.


Yapımda görsel bir şölen yaşıyoruz.

Grafikleri Resident Evil 5‘in en büyük artısı. Modellemeler ve kaplamalar gerçekçi şekilde yapılmış. Özellikle Nvidia kartların sunduğu destek sayesinde, oyunda çok daha detaylı grafikler görmek mümkün. Ayrıca aynı firmanın 3D Gözlük teknolojisine sahipseniz, RE5’i üç boyutlu olarak kullanamız mümkün.


Ürkütücü sahneler oyunun en büyük artısı.

Tüm bu görsel şölene rağmen, çoğu zombide aynı modellemenin kullanılması bir süre sonra sıkıcı oluyor. Sürekli aynı suratlı adamları öldürmek, oyuna olan ilgiyi azaltabiliyor. Ama yer yer karışımıza çıkan ve bastığımız tuşlarla yönlendirebileceğimiz interaktif ara sahneler bu eksikliği kapatıyor.

Son sözleri söylemek gerekirse; Resident Evil 5 yaptığı köklü değişikliklerle, serinin eski hayranlarını yine kızdıracak. Türe devrim niteliğinde yenilikler getiren oyun, keşke biraz daha cesur olabilseymiş. Yapımın senaryosu eskilerini aratmayacak kalitede. Hayranların merak ettiği bir çok gizem en sonunda çözülüyor.

Sıkı bir korku – gerilim oyunu arayanlar bu sefer de aradıklarını bulamayacaklar. Ama zombi öldürme konulu bir aksiyon isteyenler kesinlikle doğru adresteler. Co-Op özellikleriyle birlikte RE5 aksiyon sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir oyun.

Puan: 10/8.6

:: Resident Evil serisi artık özüne dönmeli mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Resident Evil 5 PC”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    evet kesinlikle

" Resident Evil 5 PC konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Resident Evil 5 PC ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Resident Evil 5 PC ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "