Okunma

Resmi kurumlar yerli yazılıma geçiyor!


21 Ağustos 2018 Salı 23:00
Resmi kurumlar yerli yazılıma geçiyor!

Geçtiğimiz günlerde Albayrak Medya Grubu, yapmış olduğu açıklamayla yerli yazılım Pardus’a geçeceğini duyurmuştu. Yapılan bu açıklamanın ardından şimdi de resmi kurumlar yerli yazılım Pardus için geçiş çalışmalarına başlayacak.

Resmi kurumlar Pardus için hazırlıklara başladı!

Yerli yazılıma geçiş yapacak olan Yeni Şafak gazetesinin ardından, resmi kurumlar da milli yazılımı tercih edecek. Yerli işletim sistemini ticarileştirme çalışmalarında bulunan HAVELSAN, gönül rahatlığıyla yerli yazılıma geçiş yapacağını açıkladı.

Yapılacak olan bu hamleyle birlikte milli yazılım kamu kurumlarında ve belediyelerde kullanılabilmesi için geliştirilecek. HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay yapmış olduğu açıklamayla ”Ürünü önce biz kullandık, şimdi kamu kurumlarına öneriyoruz. Belediyelerin yanı sıra, bankacılık, enerji gibi kritik altyapılarda mutlaka millileştirilmiş yazılımımız kullanılmalı.” açıklamasında bulundu.

Pardus

En kapsamlı geçiş ise Kahramanmaraş Belediyesi’nden geldi. 2 bin bilgisayarın yerli yazılıma geçtiğini belirten belediye başkanı, yerli yazılımın yaygınlaştırılması için çalışmaların tüm devlet kurumlarından geçerliği olacağının da altını çizdi. Siz, yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorum kısmından aktarabilirsiniz.
yazarDeniz Aslan

Teknoloji dünyasının bağrında gencecik bir yazar olan Deniz, teknolojiye olan merakını okurlara aktarmaktan büyük bir zevk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

35 yorum - “Resmi kurumlar yerli yazılıma geçiyor!”

 1. Anonim dedi ki:

  Ayrıca bu şekilde (hem genel anlamda Linux, hem de özellikle MX Linux ‘un hafifliğinden ve de 32 bit’e destek vermeyi sürdüren / sürdürecek birçok dağıtım olmasından dolayı) kamu kurumlarındaki onbinlerce eski bilgisayar, h,ç masrafsız, gayet rahat çalışmaya devam eder, yazılım için zaten ücret ödenmiyorsa bile donanımdan elde edilecek tasarruf ve ayrıca hepsinin güvenliğinin artırılmış olması.. Hem de bedava.. Üstelik hiçbir dapıtımda dil sorunu vs. yok.. Neyi bekliyorlar anlamak mümkün değil.. (İnsanlar Windows’a alışık vs. dense; zaten L. Mint vs. sıradan bir ev kullanıcısı için bile bu geçişi çok kolay hale getiriyor.. )

 2. Anonim dedi ki:

  Aslında ille de Pardus olması gerekmiyor. Hatta böyle tutturmak zaman kaybı.. Yeter ki açık kodlu olsun, Linux olsun, hatta kurumlara birkaç dağıtımdan birini tercih edebilecekleri bildirilebilir. O kadar ki örn. şu anda MX Linux hızla yükseliyor, denediklerim içinde en kullanışlısı – yine Debian tabanlı ve üstelik – çok tartışılan ve şüphe duyulan – systemd değil, klasik sys V, hafif, sade, herşey hazır, üstelik Yunan- ABD ortak .. Yani açık kodlu olduktan sonra ille de sil baştan her şeyi ile Türk yapımı olmasının gerekmesi , ille de Amerika’yı baştan keşfetmeye çalışmak ve bunun için zaman kaybetmek gibi.. Bence kamu kurumlarına birkaç dağıtımdan birini tercih etmeleri bildirilerek hemen Linux’a geçilebilir / geçilmelidir.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yapilan her is guzeldir. Yeterki engel olmayiniz. Unutmayiniz ki microsoft ta bir ciftci tarafindan yazildi. O zamanda dos vardi. Azim istek ve arzu.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Sonunda kadar desteklenmeli

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben kullandım bir süreliğine PARDUSu ama içeriği çok karmaşık geldi bana. Ne bileyim yaygın kullanılmak isteniyorsa içeriği görsel ve işlevsel yönleri de geliştirilmeli…

 6. Anonim dedi ki:

  keşke zannedildiği gibi yerli olsa…

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Linux açık kaynak kodlu bir yazılım geç bile kalındı devletin buna ödenek ayırması gerekirdi kamu için yetecek bir yazılım oyun ws gibi kullanımlar için ise malesef Windows kullanmak kaçınılmaz

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben uzun zamandır Ubuntu kullanıyorum. Kullanıcısı çok olduğu için herhangi bir sorun yaşadığımda Google araması yaparak kısa sürede sorunu çözebiliyorum. Öncesinde Pardusu denedim ancak Ubuntu daha çok hoşuma gitti. Windows’u hiç aramıyorum. Pardus bu kadar gündeme gelince eminim hızla ilerler. Destek vermek lazım.

 9. Burak dedi ki:

  Driver ları bulabildiler mi ki acaba sonuçta bir gazla geçiş yapıyorlar ne altyapı hazırlığı var ne bu işlerden adam akıllı anlayan elamanları bu geçiş yapan isyeri ve belediyedeki çalışanlara allah kolaylık versin demekten başka bir şey denmez.

  1. Anonim dedi ki:

   linux hepsini tanır

 10. Anonim dedi ki:

  Çok geç bile kalındı…
  Ama zararın burasında dönmek şart oldu artık

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Geç kalınmış bir olay ama keske pardusda linux tabanli degilde yerli çekirdekleri uzerine kurulmus bir yazilimvolsaydi….

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Desktop, mobil, IoT, araç, endüstriyel versiyonlarının yanında işin bir de server boyutu var. Web, depolama, email, dns, xmpp, vpn, sms, fax, voip… Yani işiniz zor! 200 bile az gelir. Tasarımcılar da dahil en az 250 kişiyi istihdam etmeniz lazım! Ne yazık ki Open Source’tan yazılımları ayıklamadan, stabilleştirmeden, modifiye etmeden, geliştirmeden verim alamazsınız. Devlet’in 250 seçkin yazılımcıya maaş bağlayacak gücü yok mu? Buna inanmak mümkün mü? Dört dörtlük bir Pardus Projesi için samimi olmak lazım! TUBİTAK 5 senede bu işin üstesinden gelir ama ödenek lazım. Necdet Yücel gibi gönüllülerle de olmaz bu iş. Pardus Ekibi bir yazılım şirketi yapılanmalı ve yönetilmelidir. TUBİTAK zamanın bu proje için yazılımcı değil, herhangi bir mühendislik diploması olan insanlar alıyordu. Olmaz! Bunları yapmayacaksanız, kullanın Windows’u, Android’i, iOS’u gitsin! Laga luga etmeyin boşuna! Gene de başarılar dilerim…

 13. KerimK dedi ki:

  Simdiye kadar neden kullanmadilar ki zaten. Surekli para vermek hoslarina gitti sanirim.

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Microsoft kurumlara ücretsiz veriyor

   1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Microsoft boşuna bedava vermiyor, amacı alıştırmak ve kendine bağlamak. Kesinlikle Pardus kullanmamız lazım. Gelecek için çok iyi yatırım olur, ABD ye bağımlı olmayız. Microsoft SAM lisans çalışması adı altında işyerlerine inceleme yapıyor ve bilgi topluyor.

 14. Anonim dedi ki:

  5 senede sonuç alırsınız diyorum ama 5 sene sonraki Parduslar, her açıdan Windows Seviyesi’nde, Android Seviyesi’nde olur. Çökme vs hiçbirşey olmaz. Gerekli tüm yazılımlar da modifiye edilerek veya sıfırdan yazılarak oluşturulur. Mobil Pardus’un ise, kati surette Open Source Android’ten türetilmesi ve Android Yazılımları’nı kullanabilmesi gerekir. Cyanogenmod gibi. Güvenlik konusunda gerekli önlemler de alındıktan sonra harika bir işletim sistemi ortaya çıkar. Yalnız patent konusu şu anda ne durumda bilemiyorum. Nereye kadar Google’a ait, nereye kadar serbest bilemiyorum…

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Debian tabanlı olduktan sonra, kolayı protesto edip fanta içmekten hiçbir farkı yok. Ama tabiki Windows’tan iyidir.

 16. Anonim dedi ki:

  bu sayede geliştirilebilir belki. linux tabanlı dağıtımlar stabil olma yolunda iyi adımlar atmakta/attı. Daha güvenli bile olabiliyorlar. ancak güncel programlama dillerine vs kendini uydurmalı. yoksa programı aç kapa işler içinse bir ilerleme değil.

 17. Anonim dedi ki:

  Pardus yıllardır var. Kullanım oranı ne yazıkki oldukça düşük. Bedava olduğu için pek cazip gelmiyor sanırım. Ücretli olup hele bir de crackleme işlemi oldu mu yazılımın kullanmayan kalmıyor. Pardusun üzerinde çok iyi çalışılarak evrensel kullanım düzeyine çıkarılması gerekiyor.

 18. Teknoloji Dostu dedi ki:

  2010 yılında Uşak Üniversitesini ziyaret etmiştim. Orada herkesin kullanımına açık bilgisayarlar Pardus’tu. Ben de 2 yıl Pardus kullandım. Kararlılığı geliştirilmeli. USB belleğimdeki Virüsleri çok rahat ve dosya kaybı olmadan temizleyebiliyordum. Bir kaöu çalışanı olarak kamu kurumlarında yapılan işler belirli ve sınırlı. Kamu ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

 19. Anonim dedi ki:

  web tabanlı olmadıktan sonra hiçbirşeyi çalışmayacak nasılsa

 20. Anonim dedi ki:

  Valla 10 kuruşluk windows yazılım cd lerine bu zamana kadar 600-700 tl gibi fiyatlar ödedik yani bizleri apaçık sömürürler iyisiyle kötüsüyle pardus yazılıma toplum olarak destek verirsek bireysel ve toplumsal olarak çok büyük miktarlardaki paramız cebimizde kalacak

 21. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yerli yazılım değil linux açık kaynak kodlu yazılım

 22. Anonim dedi ki:

  Peki shiftdelete.net ekibi yerli yazılım kullanıyor mu? Kullanacak mı?

 23. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çok geçmeden vazgeçerler.

 24. Ozelbey dedi ki:

  Pardus mobil işletim sistemi’de geliştirilmeli ve yerli telefon üreten firmalar yerli yazılım pardus mobil kullanmalı

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Bence hız kaybetmeden mobil platformlarda da kullanılmaya başlanması lazım çok geç kalındı ben zaten evimde kullanıyorum pardusu

 25. Anonim dedi ki:

  Ben sanal bir makinada deneme yaptım özellikle DDE versiyonu çok şık olmuş.

 26. Anonim dedi ki:

  Debian çekirdeğini de Ulubatlı Hasan yazdı zaten 🙂

 27. Anonim dedi ki:

  Geç kalınmış ve zamanında çok yanlış yönelinmiş bir düşünce keşke çok önce geçseydik

 28. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evet olması gereken bu. Ancak bu çok daha önceden planı, programları ve altyapısı ile hazırlanmalıydı. Neyse inşallah bundan sonrası daha iyi olur.

 29. Ahmet Bircan dedi ki:

  Bence geç bile kalındı şahsen bi öğretmen olarak okulumdaki bilgisayar ve akıllı tahtalarda pardus kullanmak isterim

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

   Ben bu sene deneyeceğim inşallah Ahmet hocam.

 30. Aydın ŞEN dedi ki:

  Tüm kurumlar ve özel sektör geçmeli yerli yazılıma

" Resmi kurumlar yerli yazılıma geçiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Resmi kurumlar yerli yazılıma geçiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Resmi kurumlar yerli yazılıma geçiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "