Okunma

Roadrunner’ı Geçebilen Yok


24 Haziran 2009 Çarşamba 07:57
Roadrunner’ı Geçebilen Yok

1993‘ten bu yana TOP500 adı verilen proje dahilinde dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarının listesi yayınlanıyor. Yüksek hızlı bilgisayar teknolojisini geliştirmek amacıyla düzenlenen bu projede liste her yıl iki defa güncelleniyor.

Yeni yayınlanan TOP500 listesinde lider yine değişmedi. IBM’in Roadrunner adlı süper bilgisayarı halen dünyanın en güçlü bilgisayarı unvanını elinde tutuyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın New Mexico’da bulunan Los Alamos Ulusal Laboratuarı‘nda kullanılan Roadrunner petaflops sınırını geçen ilk bilgisayar olma özelliğine sahip.

12960 adet IBM PowerXCell 8i ve 6480 adet AMD Opteron dual-core işlemciyi bünyesinde barındıran Roadrunner’ın mailyeti ise 133 milyon dolardı. Roadrunner nükleer enerji araştırmalarında kullanılıyor.

IBM Roadrunner

İkinci sırada ise Cray’in XT5 Jaguar‘ı bulunuyor. 1,059 petaflops hızda çalışan XT5 Jaguar ABD’de Oak Ridge Ulusal Laboratuarı‘nda bulunuyor.

Üçüncü sırada ise yine IBM’in BlueGene/P adlı modeli bulunuyor. Almanya’da bulunan Forschungszentrum Juelich‘da kullanılan ve diğer adı JUGENE olan bilgisayar 825,5 teraflops hızında çalışıyor.

Intel yaygın, AMD hızlı

TOP500 listesinde bulunan süper bilgisayarların 383’ünde dört çekirdekli işlemciler kullanılıyor. 4 tanesinde PlayStation 3’te bulunan Cell 9 işlemcileri, iki tanesinde ise AMD’nin yeni Opteron’u olan altı çekirdekli İstanbul işlemcileri bulunuyor. TOP500’deki bilgisayarların %80’inde Intel işlemciler kullanılıyor.

Cray XT5 Jaguar listede ikinci sırada olmasına rağmen Roadrunner’dan daha karizmatik olduğu kesin

Süper bilgisayarların yakın bir gelecekte mevcut hızlarının çok daha üzerine çıkması bekleniyor. IBM’in üzerinde çalıştığı ve 2011 yılında hazır hale getireceği Sequoia‘nın 20 petaflops hızında çalışacağı belirtiliyor. Bu hız TOP500 listesindeki tüm diğer bilgisayarın toplam hızından fazla.

TOP500 listesi Kasım ayında düzenlenecek olan IEEE Süper Bilgisayar Konferansı‘nda yeniden güncellenecek.

:: Süper bilgisayarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Roadrunner’ı Geçebilen Yok”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  iyide roadrunner son bömlüm yazın orda roadrunneri yakalıyo o kurt

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mevcut olan teknolojisi hemen piyasaya sürmüyorlar, düşük olan eskileri eritiyorlarilk önce.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  en yavaş bilgisayar sıralamasıda yapsınlar en başa otururum kimseyede kaptırmam ((:

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Off be! Bu makinalarla ne hesaplar yapılır.Yok, oyun oynanır demeyecem. 🙂
  Bir süper bilgisayarımız bile yok anlıyormusun.

" Roadrunner’ı Geçebilen Yok konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Roadrunner’ı Geçebilen Yok ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Roadrunner’ı Geçebilen Yok ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "