Okunma

Robotlardan oluşan müzik grubu!


15 Eylül 2017 Cuma 06:00
Robotlardan oluşan müzik grubu!

Automatica, müzik aleti çalmanın sanat ve becerisini taklit eden mekanik varlıklardan oluşan bir müzik grup. Endüstriyel robotları bir araya getiren proje ile inanılmaz ve yıkıcı sonuçlar veren dev bir mekanik orkestra oluşturuldu.

Davul, bas, piyano, synth ve pikap çalabiliyorlar

Automatica, 2015 yılında Almanya’daki bir şirketten Stanford’a üç endüstriyel robotun ödünç verilmesiyle başladı. Bu robotlar genellikle otomobil veya metal kaynağı yapmak için kullanılıyordu. Ancak araştırmacılar bu robotların “her şeyi yapabilecek” şekilde programlanabileceklerini biliyordu ve uygulamaya geçti.

Garajını müzik salonuna çeviren Stanford araştırmacıları, dört haftalık bir süreçte deneme yanılma yoluyla robotları programlamayı başardı ve video çekimine hazır hale getirdi. Aslında sadece 3 robotla yapılan bu klipte, hareketli video kamerası desteği daha fazla robot var görünümü sağlanmış. Ayrıca son sahnede ön plan ve arka plan çekimlerini birleştirebilmiş.

17-09/15/dj-robot-shiftdelete.jpg

Robotlar davul, bas, piyano, synth ve pikaplar olmak üzere beş ana enstrüman kullanarak Automatica adı altında bir albüm çıkardı. Araştırmacılar çalması en zor aletlerin baslar ve DJ olduğunu, alete zarar vermeyecek şekilde bastırabilmeleri için ince ayarların yapıldığını belirtiyor.

Sanatçı robotları programlamak için robot Animator adı verilen bir eklentiyle Maya 3D modelleme yazılımını kullanılmış. Aşağıdaki videodan Automatica grubunun performansını izleyebilirsiniz.

:: Robotlardan oluşan müzik grubu Automatica hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Robotlardan oluşan müzik grubu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Siteniz üzerimden oynatmıyor. Kısıtlandı diyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Valla müthiş olmuş zeka kokan bir paylaşım olmuş

 3. SDN Okuru dedi ki:

  efsane olmuş ya

 4. SDN Okuru dedi ki:

  mükemmel

 5. SDN Okuru dedi ki:

  dehşet olmuş!

" Robotlardan oluşan müzik grubu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlardan oluşan müzik grubu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlardan oluşan müzik grubu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "