Okunma

Robot Yarasa Yaptılar!


08 Temmuz 2009 Çarşamba 06:48
Robot Yarasa Yaptılar!

Bilimadamları robot fenomenine çok duygusal yaklaşıyor olabilirler. Onlara göre bilimkurgu filmlerinden aşina olduğumuz robotlar-insanlar savaşı bir hayalgücünden ibaret. North Carolina State Üniversitesi‘nde geliştirilen bir robot ise, görenleri tam anlamıyla şaşkına çeviriyor. Metalden oluşan bir iskelete sahip yarasa, ilerleyen yıllarda askeri ve sivil endüstride kullanılacak.


Robotik Yarasanın Metalden Oluşan İskeleti Etkileyici Gözüküyor

Projenin başında bulunan isimlerden So Bunget, uzun süredir bu mikro-uçan araç (micro-aerial vehicle, MAV) üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Robotun yarasa tasarımında olmasının sebeplerinden bir tanesinin de, aracın havada manevra kabiliyetinde daha etkin olabilmesi ve daha iyi aerodinamik olduğu belirtildi.

Robotik yarasanın metalden oluşan bir çeşit kas sistemi de mevcut. Böylece uçuş esnasında farklı uçuş stilleri arasında geçiş yapılabilecek. Projenin sonunda robot, 6 gramdan daha düşük bir ağırlığa sahip olacak.

:: Robotların gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Robot Yarasa Yaptılar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robot Yarasa Yaptılar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robot Yarasa Yaptılar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "