Okunma

Robotlaşıyoruz!


18 Kasım 2013 Pazartesi 14:15
Robotlaşıyoruz!

Bilim-kurgu filmlerindeki düşünen, konuşan robotlar gerçek oluyor. Teknolojinin geldiği noktayla tetiklenen bilgisayar devreleri, çipler, tasarım kavramını bambaşka boyutlara taşıyan tasarımlar, olağanüstü yeteneklerle donatılan robotların önünü açıyor. Bu makalemizde son dönemde en çok dikkat çeken insanteknoloji bütünleşiği gelişmelerden bahsedeceğiz.

Örneğin IBM, Alzheimer gibi hastalıklar için insan beyni üretme yolunda bir projenin ilk meyvelerini basınla paylaşırken ABD’de ampute kişiler için düşünce gücü ile yönetilebilen bacak ve el üretiliyor.

IBM’in insan beyni

Güçlü bir felsefi bağlantıya sahip olmakla beraber insan beyni ve bilgisayar birbirinden ayrı tutulan kavramlardı. Ancak bu durum artık son buluyor; teknoloji dünyasının zirvesindeki şirketlerden IBM, beyin ve bilgisayarı bir araya getirmek için doğru zamanın geldiğine inanıyor. Üstelik bilim kurgu filmlerini aratmayan bir şekilde.

IBM Human Brain Project adını alan proje dahilinde insan beyninin bazı konulardaki işleyişinin simule edilebilmesi odaklı bilgisayarların meydana getirilmesi hedefleniyor.

Bilgisayarların biyolojik prensiplerle çalışması hedeflenirken projenin amacının ise bir bütün olarak beynin işleyişini simule eden bilgisayarlar meydana getirmek ve bu sayede Alzheimer hastalığı, şizofreni ve otizm gibi hastalıkların tedavisinde bu aygıtları kullanmak olduğu açıklandı. Proje, İsviçre’deki IBM Zurich Araştırma Laboratuvarı’nda yürütülüyor.

Tasarımlarda şablon olarak insan beyninin prensiplerinin bilgisayar yapı taşları içinde kullanılması yolundaki çalışmalar devam ediyor. 10 yıl sürmesi beklenen, bilim ve teknoloji anlamında çok büyük bir adım olan projenin sonuçları merakla bekleniyor. 

Düşünce kontrollü biyonik bacağı merak ediyor musunuz? Diğer sayfaya geçiniz…

Düşünce kontrollü ilk biyonik bacak

ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi ve Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü (RIC) tarafından tasarlanıp geliştirilen düşünce kontrolü ile yönetilebilen ilk biyonik bacağa dair gelişmeler heyecan yaratıyor. Araştırmanın başındaki isim Dr. Levi Hargrove‘un konuya ilişkin yaptığı açıklama ile “Ampute, yani bir uzuvu eksik olan kişiler için eşi benzeri görülmemiş bir gelişme” olarak nitelendirdiği buluş, insan bacağının bazı yönetimsel prensiplerinin düşünce ile sinirlere iletimine dayanıyor.

Biyonik bacak; oturma, ayağa kalkma, merdivenlerde adım atabilme, yürüme hareketleri içeren beyin sinyallerinin biyonik bacak tarafından algılanıp uygulamaya geçirilmesi şeklinde işlev görüyor.

Büyük bir adım

Araştırmalar için ABD ordusundan 8 milyon dolar yardım alan RIC, ilk etapta çalışmaların yaralı gazilerin yaşamını iyileştirme odaklı olarak başlandığı açıklanmıştı. Ancak planlama dahilinde önümüzdeki 3 ile 5 yıl içerisinde geniş toplum kesimlerinin de faydalanabileceği ürünlerin gün yüzüne çıkması bekleniyor.

Yapılan araştırmalar neticesinde insanın organ ve uzuvlarının teknoloji ile yeniden kurgulanması, bir şekilde oluşturuması adeta insanlığa büyük bir hizmet anlamı taşıyor. Bu şekilde insanlığın hizmetine sunulacak organ ve uzuvlarla ampute kişilerin hayata bakışları yepyeni bir hal alırken çok sayıdaki tıbbi rahatsızlık da çözüm kazanmış olacak.

:: Teknolojideki insan bedenine yönelik adımları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Robotlaşıyoruz!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  acaba boyle cihazlara guncelleme gelirmi 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haber üzerine bugün ilk bölümü yayınlanan Almost Human dizisini öneririm herkese.

 3. okanr dedi ki:

  Bu resmen trans-hümanizm çağına giriştir. Artık işlevini yitiren ve ya eskisi gibi çalışmayan bir organı yerinden çıkarıp yerine organ 2.0 takılacak tabi bu sadece zenginlere özel olacağından fakirleri ile zenginler arasındaki fark fiziksel olarak ta belli olacak eskiden büyüklerimizin bizi derslerinde başarılı olan akranlarımızla bizi”Bak onunda iki kulağı iki gözü var ama senden çok daha ***** gibi karşılaştırmalarına çok haklı bir cevabımız olacak 😀 😀 üç boyutlu yazıcılarından hızla gelişmesiyle artık evde kendi organlarımızı tasarlayıp kendimize takabileceğiz *****

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz ogrenci olarak zaten robot degil miyiz?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  son durumu beğenirmisinde bunu kanıtlar nitelikte

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Projesinin ismi Blue Brain Project, isviçre devleti tarafından funding ediliyor. Henry markram tarafından yönetilen bir proje. 2014 ortalarında fare beynini tamamen map etmiş olacaklarını bildirdiler, 2023 de ise tam bir insan beyni map edilecekmiş. IBM projeye CeSViMa supercomputer sağlayarak katılıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Robota bir arkadaşı ve transferi makineden makineye de olsa ışınlanmayı görmeden ölmek istemiyorum 🙂

" Robotlaşıyoruz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Robotlaşıyoruz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Robotlaşıyoruz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "