Okunma

Rocket Internet, Türkiye’den Çekiliyor


21 Ağustos 2012 Salı 08:51
Rocket Internet, Türkiye’den Çekiliyor

Dünya genelindeki internet sektörünü yakından ilgilendiren, hem yerli hem de yabancı basında geniş yankı uyandıran Rocket Internet‘in Türkiye’deki varlığını sona erdirmesi herkesin kafasında soru işaretleri yarattı.

Rocket Internet kimdi, neler yaptı?

Rocket Internet, Almanya merkezli bir firma. Sektörün büyük oyuncularından, e-ticaret klonları ile sektöre giriyor ve agresif bir politika sergileyerek hızla büyüyor. Elbette bunu yapmak da zor değil. Türkiye’de sporena.com, evimister.com, zidaya.com gibi sitelerle birlikte çok da uzun olmayan bir zaman dilimi içerisinde 400 çalışana ulaştılar.

Ancak şimdi bu e-ticaret siteleri yeni tedariklerine devam etmiyor. Stoklarını bitirdikten bir süre sonra kapatılacaklar, yani bu e-ticaret sitelerinin kademeli bir geçişten sonra kapılarına kilit vurmasını ya da isim haklarının başka şirketlere satılmasını bekliyoruz.

Rocket Internet’in çekilmesi iyi mi, kötü mü?

Bir kere böylesine ciddi bir istihdamı sağlayan, uluslararası bir şirketin Türkiye pazarını bırakması, bunun medyada geniş yankı bulmasıni iyi bir haber olarak nitelendiremeyiz. Yüzeysel bir yorum yapacaksak, kısa vadede yabancı yatırımcılar Türkiye’ye biraz daha şüpheli yaklaşacak. Rocket Internet‘in piyasadan çıkmasının sebebi detaylı araştırılacak.

Peki iyi tarafı?

Peki Rocket Internet gibi büyük bir oyuncunun Türkiye pazarından çekilmesi iyiye yorumlanabilir mi? Şahsi kanaatim kesinlikle evet. Bu, bizim küçük ve orta ölçekli girişimcilerimizi cesaretlendirebilir. Çünkü büyük oyuncuların olduğu bir pazara girmek her zaman cesaret ister. Aynı şekilde, şimdi işsiz kalan nitelikli iş gücünün de ilerleyen süreçte yeni girişimlere el atmasını bekleyebiliriz.

Böylesine büyük bir çekilmenin, Türk internet sektörüne etkisini gözlemlemeye devam edeceğiz. Kişisel görüşüm ise, bunun Türk internet piyasasına ve girişimcilere yararlı olacağı yönünde.

:: Rocket Internet, Türkiye’den Çekiliyor
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Rocket Internet, Türkiye’den Çekiliyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hiç bir site zidaya sporena gibi müşteri memnuniyeti odaklı değil. 15 siparişim oldu zidayadan ama hiçbirinde kusurlu veya hattalı gönderilmedi böyle bir şirket türkiye gerçekten ihtiyacı vardı ama neden kapandı hala anlam veremiyorum… gerçekten çok üzüldüm

 2. SDN Okuru dedi ki:

  SPORENA VE ZİDAYA DAN ONLARCA ÜRÜNÜ SORUNSUZ VE ÇOK İNDİRİMLİ FİYATLARLA SATIN ALDIM. YENİ BİR ALIŞVERİŞ SİTESİ OLMASINA KARŞIN SATIN ALINAN ÜRÜNÜN HANGİ AŞAMADA OLDUĞUNU SİSTEMDE GÖSTERMEYE BAŞLADIKLARI VE HATTA KARGOM NEREDE İLE ÜRÜN TAKBİNİ YAPMAYA BAŞLADIĞIM ANDA SİTE KAPANDI. İADE İŞLEMLERİNDE BAZI SIKINTILAR YAŞANDI SİTEDE. ANCAK HİÇBİR ZAMAN HATALI VE KUSURLU ÜRÜN GÖNDERİLMEDİ. KAPANMASINA ÇOK ÜZÜLDÜM BEN ZİDAYA’DAN ÇOK MEMNUNDUM.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  “Kim takar Yalova kaymakamını” veya ” Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış” pek umursanacak bir durum olmadığını sanıyorum.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bamarang nolucak acaba

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sanırım ortalık karışmadan vakitlice kaçıyorlar…inşallah yanılıyorumdur…bahar çarpıp nezle olmak istemiyorlar gibime geliyor..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  hiç duymamıştım zaten.

 7. trnc dedi ki:

  ***** çok iyiydi ya, üzüldüm kapanmasına..

 8. SDN Okuru dedi ki:

  böyle bir şirket oldugunu bılmıyordum

 9. mila12 dedi ki:

  Kapatmışlar ofisi sanırım. Bu da son fotoğrafları ***** />

" Rocket Internet, Türkiye’den Çekiliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rocket Internet, Türkiye’den Çekiliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rocket Internet, Türkiye’den Çekiliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "