Rocket Lab, Falcon 9 rakibi roket planlarını açıkladı


02 Mart 2021 Salı 07:18
ABONE OL
Rocket Lab, Falcon 9 rakibi roket planlarını açıkladı

Rocket Lab, 8 ton yük kapasitesine sahip olacak roket planlarını açıkladı. Yeni roket yeniden kullanılabilirliği ile dikkat çekiyor. Uzay şirketi, yeniden kullanılabilir askeri Electron’dan daha büyük yükler taşıyabilen bir roket geliştiriyor. 131 fit yüksekliğindeki Neutron fırlatma aracı, emsallerine oranla iki kat daha büyük ve kaldırma kapasitesi açısından daha güçlü olacak.

Mega takımyıldızlar için küçük uyduları taşımak için kullanılacak roket, Electron’un 660 lbs’sine kıyasla, düşük Dünya yörüngesine 8 metrik ton taşıyabilecek. Neutron ayrıca SpaceX‘in Falcon 9 güçlendiricisi ile aynı şekilde bir okyanus platformuna inebilen ve tamamen yeniden kullanılabilir ilk aşamaya sahip olacak.

Neutron, geleceğin roket teknolojisini benimseyecek

Rocket Lab, NASA Wallops Uçuş Tesisi’nde bulunan Virginia’nın Orta Atlantik Bölgesel Uzay Limanı’ndaki mevcut fırlatma rampasını kullanarak roketin 2024 yılına kadar ilk uçuşunu hızlı bir şekilde izlemeyi planlıyor. Ek olarak Lab, ABD’de Neutron’un uygun ölçekte monte edileceği yeni bir fabrika da inşa edecek.

Yeni roketin, mega uydu takımyıldızlarının geleceği göz önünde bulundurularak tasarlandığı ifade ediliyor. Rocket Lab’ın kurucusu ve CEO’su Peter Beck yeni geliştirilen roket ile ilgili şöyle dedi;

“Daha büyük yük kapasitesi. Çok sayıda küçük uyduyu gruplar halinde belirli yörünge düzlemlerine götürebileceK. Ve devasa projeleri “inşa etmek için daha hedefli bir yaklaşım” oluşturabileceği anlamına geliyor.”

Takımyıldızlara olan talep, uydu ağlarının daha iyi seyrüsefer sağlaması gerektiğinden ötürü artışta. Kırsal alanlarda iletişim sağlaması da bu talebin en önemli etkeni. Neutron’un kaldırma kapasitesi, 2029‘a kadar fırlatılacak tüm uyduların yüzde 98‘ini oluşturuyor.

Rocket Lab’ın yeniden kullanılabilir roketi Neutron

Rocket Lab, yeni roketin Electron‘da kullanılan mimariye dayandığını açıkladı. Şirket geçen Temmuz’da fırlatma başarısızlığının üstesinden geldiğini ve ertesi ay uçuşa geri döndüğünü belirtti.

Neutron’un bir SPAC birleşmesi yoluyla halka açılarak gelişimini finanse ettiğini belirtelim. Neutron için özel sermaye şirketi Vector Capital ile de birleşildi.

Öte yandan diğer roket şirketleri SpaceX ve Virgin Galactic’in etrafındaki dedikodulara değinen anlaşma, ikinci çeyrekte bittiğinde Rocket Lab’e 4 milyar doların üzerinde değer katacak.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Rocket Lab, Falcon 9 rakibi roket planlarını açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rocket Lab, Falcon 9 rakibi roket planlarını açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rocket Lab, Falcon 9 rakibi roket planlarını açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Apple Spring Loaded etkinliği canlı yayın! 19.45'de! Apple Spring Loaded etkinliği canlı yayın! 19.45'de!
  2. 2 Ali Babacan çekiminin arka planı! Ali Babacan çekiminin arka planı!
  3. 3 BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik! BİM'de 75 TL'ye satılacak Polosmart kulaklığı test ettik!
  4. 4 Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme! Merakla beklenen Xiaomi Redmi Note 10 inceleme!
  5. 5 Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık! Askerde telefonla neler yaşadık? Anılarımızı anlattık!
  6. 6 Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk Ali Babacan ile gençleri ve teknolojiyi konuştuk
  7. 7 HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık! HES kodu göstermeye son: HES kodumuzu bastık!
  8. 8 Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme! Uygun fiyatlı kulaklık Philips TAH4205 inceleme!
  9. 9 Uygun fiyatlı Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme! Uygun fiyatlı Lydsto R1 Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  10. 10 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı