Okunma

Root Varsa Android Pay Yok!


31 Ocak 2016 Pazar 21:00
Root Varsa Android Pay Yok!

Geçtiğimiz aylarda Android kullanıcılarının yakından takip ettiği XDA Geliştirici Forumu‘ndan duyurduğu yenilik ile root dünyasını tamamen değiştiren Chainfire, ilk darbesini Google’dan yedi.

Bilindiği üzere Android kullanıcıları sistemlerini daha özgürce kontrol etmek için telefonlarına Root yetkisi kazandırmayı tercih edebiliyorlar.

Geleneksel Root yöntemlerinin hepsinde ortak bir nokta var. Hepsi sistem dosyalarını değiştirerek root erişimini sağlıyorlar. 

Sistem dosyalarının değişime uğruyor olması Over The Air (OTA) güncelleştirmelerinin cihaza ulaşmasını, ulaşsa bile yüklenmesini imkansız hale getiriyordu. 

16-01/31/nexus2cee_screenshot_20150910-160804.png

Bu duruma bir dur demek isteyen Chainfire yeni geliştirdiği root yöntemi ile sistem dosyalarını değiştirmeden root erişimi sağlayabiliyordu.

Ayrıca bu yöntem ile birlikte bazı uygulamaların, Root erişimine sahip olan cihazlar için koyduğu engel de ortadan kalkıyordu.

Bu uygulamaların arasında tabi ki Android Pay de var. Bu yeni sistem Google‘ın hoşuna gitmemiş olacak ki yeni nesil root sistemini tespit etmek için kolları sıvamış durumda.

Görünen o ki kısa bir süre içerisinde yeni nesil yöntemle root yapılmış bir cihazınız varsa bile Android Pay‘i kullanamayacaksınız.

:: Android Pay’i kullanabilmek için root erişimine veda eder misiniz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Root Varsa Android Pay Yok!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Root için en mantıklı zaman zaten garantinin bittiği saniyeden sonrası o zamana kadar root yapmamak lazım zaten türkiyeyede gelmez android pay

 2. SDN Okuru dedi ki:

  samsung ya da lg pay gibi olmadıktan sonra işe yaramaz zaten türkiyede. türkiyeye gelirse tabi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İstemez Android pay. Para bu çek ver al.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kimisi de saf androidler niye root yapıyor demiş. Sen bir flash belleği tak bakalım okuyacak mı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Android, İos in özelliklerini kendi sistemine getirmeye çalıştıkça o meşhur özgürlük kavramından doğal olarak ödün vermeye başladı. Yani İos başından beri haklı olduğunu ortaya koydu. Asıl problem android özgür diye ne olduğu belirsiz bir işletim sistemine ruhunu verenlerde. Google bile sizin kadar fanatik değil. İleride android çok stabil bir sistem olursa o gün androidin, İos e nekadar çok benzediğini göreceksiniz. Maalesef bu böyle.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  cihaza crackli apk dosyaları yüklemediğiniz sürece herhangi bir sıkıntı olmuyor. o yüzden korkulacak bir durum yok. androidi rootsuz kullanıyorsan, ios yada diğer osları kullanın…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bankacılık işlemini telefondan yapanlar,sakın root yapmasınlar,ortalık,dolandırıcı kaynıyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bence çok normal. Özellikle Saf Android için Root gereksiz. Android zaten en sade ve temiz haliyle sunuluyor ve cihazda Google uygulamalarından başka hiçbir şey yok. Nexus'a Root gitmez o yüzden. Root Samsung gibi her yeri gereksiz yazılımla doldurulmuş cihazlara yapılır.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Google Root'u desteklese "Google güvenliğe önem vermiyor" derler, Root'a karşı olsa bu sefer "Google özgürlük karşıtı" diyorlar. Siz her türlü eleştireceksiniz zaten. Öyle de olsa böyle de olsa eleştiri yapacaksınız.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde rootu kullanırız Android pay ortada kalsın…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  bizim ülkeye hiç bi zaman gelmeyeceği için sıkıntı yok

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Çok lazımdı. Android'e güvenerek alısveriş yapan adamın aklından şüphe ederim.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bence adamlar haklı.
  Herhangi bir bilgi çaldırma durumunda, ciddi sıkıntılar meydana gelir. (iOS kullanıcısı)

 14. SDN Okuru dedi ki:

  iyi bir düşünce fakat bu seçimi kullanıcıya bırakmak gerek. root yaparsan ve bilgilerin çalınırsa sorumlu olmam diyebilirdi.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel haber orjinal durarken çakmaları istemiyoruz root isteyen kendi işletim sistemini yapsınDiyen arkadaş torbacının numarasını bekliyorum..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  root yasal bi işlem değil. bazı firmalarda cihazlar kendiliğinden rootlu geliyor gidin ondan alın. bknz: Xiaomi mi4

 17. SDN Okuru dedi ki:

  özgür diye android kullanıyoz. Kodlarıda vermede ios gibi olsunlanet olası pislik.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Özgürlükten çok güvenlik meselesi olduğu için bu yola başvurulmuş gibi. Google a bu konuda kızasım gelmiyor hiç.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Bilgileriniz çalındığında hani özgürlüktü android, sistemine güvenmiyor gibi soruları bakayım söyleyebilecekmisiniz. Root yaparsiniz bilgileriniz çalıninca da suçu androide atarsınız. Arkadaş adamlar keyfi mi root lu cihazlarda bu özelliği iptal etmiş. Jailbreakli iphonelarda çoğu banka uygulaması zaten çalışmıyor. Yorum yapmak için yorum yapan çok

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Madem sistemine güvenmiyorsun o zaman koymayacaksın. Android ani özgürdü pehhh

 21. SDN Okuru dedi ki:

  bence çok doğru ve yerinde olmuş…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Sistemine güvenmiyorsa pay koymayacaksın

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Olması gereken zaten o

 24. SDN Okuru dedi ki:

  çok güzel haber orjinal durarken çakmaları istemiyoruz root isteyen kendi işletim sistemini yapsın

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Hani Android özgür bir sistemdi ..

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Sözde özgür. Peeeeh.

" Root Varsa Android Pay Yok! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Root Varsa Android Pay Yok! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Root Varsa Android Pay Yok! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "