RTÜK Başkan Yardımcısı’ndan ilginç TikTok paylaşımı


12 Aralık 2020 Cumartesi 19:00
RTÜK Başkan Yardımcısı’ndan ilginç TikTok paylaşımı

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu, Twitter üzerinden yaptığı flood ile sosyal medyanın gündemine oturdu. Floodda kullanılan ‘TikTok kullanmayanların oranı yüzde 7′ ifadesi, tartışma yarattı. Ancak İbrahim Uslu bu oranın Türkiye istatistiği olmadığını açıkladı. İşte Türkiye’de TikTok kullanıcı sayısı:

İbrahim Uslu’dan TikTok kullanıcı sayısı

İbrahim Uslu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Pandemi döneminde çocukların sosyal medyadan korunmasına ilişkin doktora tezi ile alakalı bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Uslu bu doktora tezinde Türkiye ve İngiltere özelinde çocukların sosyal medya kullanımına odaklanmış.

Paylaşılan bu veriler Birleşik Krallık’ın RTÜK’ü denebilecek Office of Communication (Ofcom)‘un araştırmasına dayanıyor. Bu paylaşımda, araştırmaya katılan gençlerin yüzde 7’sinin TikTok kullanmadığı verisi dikkat çekti. Bu veriler aslında sadece araştırmaya katılan İngiliz çocuklarının TikTok kullanım oranını ortaya koyuyor. Araştırmada 9 ve 16 yaş aralığında bulunan İngiliz çocukları hedef alınmış.

rtük başkan yardımcı ibrahim uslu, tiktok kullanıcı sayısı, tiktok yüzde 7

Bu verinin sosyal medya ve haber sitelerinde sadece yüzde 7 TikTok kullanmıyor şeklinde paylaşılması sonrası, İbrahim Uslu tekrar bir açıklama yaptı. Twitter üzerinden yapılan bu paylaşımda Uslu, bu oranının Türkiye’ye ait olmadığını açıkladı. RTÜK Başkan Yardımcısı, Türkiye’de bulunan TikTok kullanıcı sayısını ise Statista sitesinin verilerine dayanarak 32.7 milyon olarak açıkladı.

RTÜK Başkan Yardımcısı, sosyal medya yaptığı paylaşımın bu şekilde yanlış algılanmasına ise sitem etti. Twitter üzerinde yaptığı açıklamada:

“Bu arada doktora çalışmamızda çocukların medyanın olumsuz etkilerinden korunmasına yönelik düzenlemeleri odağımıza alsak da yetişkinlerin de bu konuda ciddi sorunlu bir alanda yer aldıklarını (özellikle kullanıma dair) vurgulamak isterim.” ifadelerini kullandı.

Yine Statista verilerine göre göre Türkiye’nin 2026 yılında 49.3 milyon TikTok kullanıcı sayısı gibi bir rakama ulaşması bekleniyor. Peki siz ne düşünüyorsunuz, sizce Türkiye TikTok kullanıcı sayısı gerçekten de fazla mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Abone ol
Bildir
guest
9 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

32 milyon bomboş insanımız var, eminim bunlar sadece 5-6 saatini Tiktok da harcıyor; diğer uygulamaları saymıyorum; bunlara sorsan senelik kaç kitap okudun, 0 derler. Geleceğimiz koskoca bir 0.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

cocuk gelecektir, bugün 10-20 yaşları arsında olanların önüne ne koyarsanız onu alır ve 20 yıl sonrasında ise, önüne konulana inanır ve vazgeçmez. bugün çin google,youtube,facebook, batı kaynaklı interneti kullanmıyor cünkü bugün kü çocuk 20 yıl batıya hizmet etsin istemez. her bilgiyi baskasının sunucusuna aktaranlar veya dijitale aktaranlar sorum şu; 30-40 yıl sonra kitap ve defterin olmadığını varsayarsak bugün kü anlayış ile nasıl yapılır ve bilgilendirici dijital veriler silinse veya biliçli şekilde kaldırılsa ne olur ?

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Bir ben kalmışım

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Olabilir ama bu uygulamanın 2026 yı görmesi ihtimal değil

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Yararlı içeriklerden ziyade gereksiz ve bi o kadar zararlı içerikler varken kesinlikle uygulamaya bi el atılmalı diye düşünüyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Türk yapımı olsaydı öve öve bitiremezlerdi

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

tictoc karı kızın fizik gosterme ve dolandırma yeri kadını objeye donuşturduler şimdide istanbul sozleşmesi imzalansın diye baskı yapıyorlar aklı sıra hesap çok başka ama anlayana

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Hıç tiktok izlediniz mi ki boş yorum yapiyorsunuz

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

tiktok nedir abi.

" RTÜK Başkan Yardımcısı’ndan ilginç TikTok paylaşımı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK Başkan Yardımcısı’ndan ilginç TikTok paylaşımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK Başkan Yardımcısı’ndan ilginç TikTok paylaşımı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)