Okunma

RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek?


06 Şubat 2018 Salı 15:00
RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek?

Torba yasayla birlikte RTÜK‘e internet yayınlarını denetleme yetkisi getiriliyor. Peki bu değişiklik hayatımızda neleri değiştirecek?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, ülkemizde karasal, uydu ve kablo üzerinden yayın yapan televizyon ve radyo kanallarını denetleme yetkisine sahip. 

Kanallar, yayın yapabilmek için öncelikle RTÜK’ten lisans almak zorundalar. Lisans alan kanalar, tüm içeriklerini RTÜK tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde üretmek zorunda.

İnternetten yayın için RTÜK lisansı alınacak

Maliye Bakanlığı tarafından yeni yasa tasarı meclise sunuldu. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz yasa tasarısının 73. maddesinde internet yayınları için getirilen denetimin şartları bulunuyor. 

İnternet denetimi tüm yayıncılar için zorunlu olacak

Televizyon ve radyo yayınlarının internet üzerinden yapılmaya başlaması nedeniyle vergi kaçırıldığını düşünen Maliye Bakanlığı, vergi düzenlemelerini içeren kanun tasarısına internet yayıncılarını da ekledi. 

Yasa tasarısının kabul edilip Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonraki 6 ay içerisinde BTK ve RTÜK internet yayıncıları için özel bir yönetmelik hazırlayacak. 

Yönetmeliğin hazırlanmasından sonraki 6 aylık dönemde ise bütün yayın kuruluşları ‘yayın iletişim yetki belgesi‘ almak zorunda.

Netflix’e küfür denetimi

Youtube ve Twitch gibi platformları hedeflemeyen yasa tasarısı daha çok Netflix, Puhu TV ve BluTV gibi platformları hedefliyor. Youtube üzerinden ve kendi internet sitesi üzerinden yayın yapan bağımsız internet televizyonları ise yasanın merkezinde yer alıyor. 

Netflix gibi kuruluşlar ‘yayın iletişim yetki belgesi‘ aldıktan sonra yayınlarına RTÜK erişim yetkisi verecek ve RTÜK tarafından belirlenen kurallara göre içeriklerinde değişiklik yapmak zorunda olacak. 

Dizilerin sansürsüz halleri olmayacak

İşler Güçler, Behçat Ç. ve Çukur gibi pek çok dizinin sansürsüz versiyonları Youtube ve Puhu TV gibi platformlara yükleniyor. Eğer yasa tasarısı bu haliyle kabul edilir ve yönetmeliğe istisnalar eklenmezse, dizilerin sansürsüz halleri de yayınlanamayacak.

Televizyondaki sansürü istemeyen kullanıcı kitlesi, internette de aradığını bulamayacak.

Türkçe içerik ya da dil desteği önemli değil

Yayın platformları Türkçe dil desteği bulunmasa ve Türkçe içerik sunulmasa bile yetki belgesi almak zorunda. 

Maddenin 3. fıkrası sadece yurt dışındaki yayıncı kuruluşlara ayrılmış. 

3. fıkraya göre yayın kuruluşlarının lisans alma zorunluluğu tek şart ‘Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınları‘.

Yayın platformlarının Türkçe içeriğe veya dil desteğine sahip olup olmaması, muafiyet konusunda belirleyici bir unsur değil. Türkiye’deki kullanıcılara yönelik ticari iletişim yayınları yapmaları denetim için yeterli olacak. 

 Televizyon gibi internet yayınları

Küfürlerin bipleneceği, bazı sahnelerin RTÜK yüzünden yayınlanamayacağı bir internet yayıncılığı, yeni yasayla birlikte hayatımıza girecek.

Youtube’a etkisi merak ediliyor

youtube pedofili

Düzenlemeye göre yayın platformları izin belgesi almak zorunda. Yayın platformlarındaki yayıncıların izin belgesi almalarını zorunlu tutan bir durum ise söz konusu değil. 

Youtube’da küfürlü videolar yayınlayan Türk yayıncıların düzenlemeden nasıl etkileneceği bilinmiyor. 

Yönetmelikle birlikte detay kazanacak olan yasa, belki de Youtube Türkiye’de milyonlarca videonun yasaklı durumuna düşmesine neden olacak. 

Bakandan ‘sansür değil, sınırlama’ açıklaması

Bakan Arslan, katıldığı Güvenli İnternet Günü 2018 Etkinlikleri’nin ardından şunları söyledi:

“Gerçek hayatta her ne suç ise sanal hayatta da aynı şeyler suç. ‘Suç işleme özgürlüm var’ deme şansımız yok. Özgürlüğümüz nereye kadardır? Başkalarının özgürlük alanına müdahale ettiğimiz sınıra kadardır. Özgürlükler sınırsız değil.

Bugün televizyonlarda sansür mü var? Her program yayınlanabiliyor. Herkes, hakkaniyet ölçülerinde değer yargıları ölçüsünde yayınları yapılıyor. Hiç bir şekilde hiçbirinin bir yayını engellenmiyor. Nereye kadar? Bir yanlış yayın, ülkenin milli güvenliğine, bekasına, insanlarımızın değer yargılarına zarar verecek bir yayın yapılıyorsa o zaman müdahale ediliyor.”

Tepki büyük

Yasa tasarısının yayınlanmasıyla birlikte büyük tepkiler yükselmeye başladı. Kullanıcıların en büyük tepkisi ise televizyon ile internetin aynı kefeye konması. 

7’den 70’e herkesin izlediği televizyonda bütün kanallar alt alta sıralanıyor. Bir çocuk rahatlıkla diğer kanala geçip yaşına uygun olmayan içeriği izleyebiliyor. Ancak, internette böyle bir durum söz konusu değil. İstenilen içeriğin özel olarak aranması gerekiyor. 

Çukur dizisini izlemek isteyen kullanıcılar, ilk önce sansürlü versiyon ile karşılaşıyor. Özel olarak sansürsüz versiyonu arayanlar ise ek uğraş ile istediklerine ulaşıyor.

Güvenli internet hizmeti ve sinema örneği

Güvenli internet hizmetiyle birlikte çocukların  bazı içeriklere ulaşması engellenebiliyor. Yetişkin bireyler ise istedikleri içeriğe ‘daha az’ sınırlamayla ulaşabiliyor. Yayın platformlarını denetim altına alıp sansürlemek yerine filtre getirilebilmesi, talep edilenler arasında yer alıyor.

Yayın platformları, güvenli internet hizmetinde olduğu gibi profil seçme imkanı sunarak içerik listeleyebilirler. Bu sayede de sansürsüz içerik isteyenler, sansürsüz içeriğe; istemeyenler ise sansürlü haline ulaşabilir.

Yaş sınırıyla girilen sinemalarda, sansürlerin televizyona göre çok daha az olması da konuyla alakalı verilen örnekler arasında.

::İnternete RTÜK denetimi getiren yasa hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek?”

 1. Enes Kopuz dedi ki:

  Bir çocuk diğer kanala rahatlıkla geçebiliyorsa internette sansürsüz halede geçebiliyor malesef herşeyi bulabiliyorlar

 2. Oğuz dedi ki:

  Reklamlarda 200 liraya orijinal IPhone gönderiyoruz diyorlar. Sonra da tuşlu markasız telefon gönderip milleti dolandırıyorlar. Bunlar için ceza kesilmiyor. Neymiş efendim adamın biri küfür etmiş. Büyük suç. Yakalayın.

 3. BerkeAksoy dedi ki:

  abi açıkcası ben küfürü okulda öğrendim pornografiği okulda öğrendim ha internete gelse ne olucak izlemek isteyen yine izleyecek bi şekilde denetlenmeyen bi platform bulunur youtube gibi denilen gibi filtre getirilebilir ama sansür ve kısıtlamama nedir ben netflixe o kadar para vericem adam sansürlü gözükücek küfürde biiiiip sesi girecek araya ya bu nedir ya yorumlarda bi arkadaşında dediği gibi bu iş iyice eskiden kitaplar elle yazılırken bunlar işsiz kalıyo matbaya karşı çıkıyolar yok bu batı işi kültürümüzü siliyolar diye bişey var bu iş iyice ona gidiyo yakında internet geçmişine felanda ayda 1 dennetleme gelir internet çocuk yerine döndü artaık videolarda aşşağıda zorunlu olarak haydi çocuklar uykuya felan yazıcak herhalde bu nedir ya ama birçok kişi internet kullanıyor oylar değişecektir illa dünyanın en saçma kuralı bence neyse ne diyeyim gg.

 4. Olmamıs dedi ki:

  Ben Netflix’e küfürlü dizi izlemek için para veriyorum! İzlemek istemeyen RTÜK denetiminde TV izleyebilir zaten bedava.

 5. Ali dedi ki:

  İçinde domuz yağı kullanılıyor diye nasıl Matbaa’yı yüzyıl sonra kullandık , bununda ondan geri kalır hiçbir yanı yok. Geleceği göremiyorsunuz bari bugünü görün. Vergi için kişisel görüşler için nasılda herşey alet ediliyor. Böyle saçma sapan kararlarla gerileme dönemine halen devam 🙁

 6. mehmet dedi ki:

  Celladına aşık olmuşsa bir millet
  İster ezan, ister çan dinlet
  İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
  Müstehaktır ona her türlü zillet!

 7. sko dedi ki:

  Yalnız o değer yargısı kişiden kişiye farklılaştığı gibi, o kişi değer yargılarını özgürlükle ifade edemiyor ise bir başkasının değer yargısına uymuyor diye…

  neyse ya boşverin.

 8. sko dedi ki:

  Robota ego kasıp gerekeni yapılsın diyen Bakan değil mi bu…

 9. Geleceğimiz Çocuklar dedi ki:

  Twitch denilen canlı yayın uygulamasını bir açın izleyin, küfürsüz yayın yapan bir elin parmağını geçmez ve elinde telefon olan herkes bunu çok rahat izliyor. Youtube, Twitch vb yayın platformları geleceğimiz olan gençlerimize kötü örnek olacak tüm yayınları yapabiliyor buna birisi dur demeli. Burası muz cumhuriyeti değil ülkemin içinde yayın yapabiliyorsan RTÜK tarafından denetlenmek zorundasın.

  1. Zeynel Ali Küçükekiz dedi ki:

   sende 10 yaşındaki çocuga telefon verme

  2. ByC dedi ki:

   Küfür eğitimi ne olacak?

 10. MehmetK dedi ki:

  tamam dilediğin gibi vergi hükmü koyabilirsin ama internette yayın yapan kuruluşları sansürlemek nedir? ne demektir? ben netflix’i sadece dizileri vs için almadım ayrıca sansürsüz diye aldım ve bu sebepten seyrediyorum. ne olacak? çıplaklık ve küfürler sansüre mi takılacak? valla bu yasa geçerse oy moy alamazlar! bunu bilsinler!

 11. Plavkaya dedi ki:

  Kesinlikle uygulamaya katılıyorum; nette özellikle genç neslin bozulmas için herşey mevcut. Zaten bilindiği gibi; Türk toplumunun gelenek ve görenek yapısını bozmak için uğraşıyorlar..

  1. SHFTDLT dedi ki:

   Hahah, kafalar pırıl pırıl ya. 🙂

 12. Yorum Yapan Adam dedi ki:

  Herkes hak ettiği şekilde yönetilir…

 13. denetçi dedi ki:

  insanlara neyi neden izlememeleri gerektiğini öğretmektense ceza verince bu işi çözebileceğini zanneden özürlü beyinliler cezanın davranışı bastırmaktan başka hiçbir işe yaramadığını bilmiyorlar. ne anlatıyosunuz abi?

 14. Sezer dedi ki:

  Normal hayatta kimse küfür etmiyor sanki salaklar

 15. Ahmet dedi ki:

  Bundan sonraki aşama kuzey kore, iran. Bu hükümet yasaklara ayırdığı zamanı başka hangi konuya ayırıyor acaba…

 16. berkkan dedi ki:

  adı üstünde Radyo ve Televizyon üst kurulu yani internet dizilerine sansürsüz yayınlamasında herhangi bir yaptırımı olmaması gerekiyor saçmalık tam vergilendirme vb şeyler olabilir ancak internet yayınlarına rtük karışamaz .

 17. Neyden Vergi Alsak Acaba? dedi ki:

  Kaynak yaratmak için yeni vergi arayışlarından çıkan sonuçtur. Bari vergi koyarken araya sansürü de sıkıştıralım verginin bir anlamı olsun demişler. Bu karar sonrası Netfilx Türkiye’den çekilebilir. Bu da BluTV ve Puhu TV’ye yarar ki sanırım istenen de bu 😀

  Vergi alabilecekleri şeyler konusunda devlet harıl harıl çalışıyor. Daha nelere vergi gelecek ileri zamanlarda göreceğiz. Tek korkum vatandaşlık vergisini geri getirmeleri ki düşünüyorlar nasıl yapsak diye 😀

  1. Zeynel Ali Küçükekiz dedi ki:

   yaptılar zaten yılda 2 defa olmak üzere sgk lı çalışanlardan 100 Tl kesiyorlar 2017 itibari ile başladı

 18. Garez Darktonk Song dedi ki:

  RTÜK yönetimi dünyadan bi haber yaşıyor internete sansür uygulamaya çalışıyorlar…

 19. Vehbi dedi ki:

  Süper oldu özellikle netflix şuan küfür eşcinsellik cinsellik uyuşturucu bağımlılığı ve vahşetten başka bir şey yayınlamıyor.

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

   izleme o zaman cahil-sheep… yobaz tiki…

  2. gerebba dedi ki:

   Netflix dediğiniz zaten ücretli yayın yapan bi şirket. Senin para ödeyip izlediğin cinsellik, eşcinsellik yayınları senin tercihin. Para ödemeden zaten izleyemezsin.

  3. Ahmet Sinan Toydaş dedi ki:

   Sen de oturup bir güzel izliyorsun…

  4. Ömer dedi ki:

   izlememeyi denedin mi?

 20. wiaduke dedi ki:

  Sansür değil sınırlama, zam değil fiyat güncellemesi, Türk milleti değil 72 buçuk millet ,aksini iddia eden varsa yerli ve milli değildir.

  1. SDN Ziyaretçi dedi ki:

   Ne kadar doğru demişsin, maalesef durumumuz bu.

 21. Güzel yarınlar dedi ki:

  Yeni Tükeiyeye Hoş Geldiniz

" RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "