RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek?


06 Şubat 2018 Salı 15:00
RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek?

Torba yasayla birlikte RTÜK‘e internet yayınlarını denetleme yetkisi getiriliyor. Peki bu değişiklik hayatımızda neleri değiştirecek?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, ülkemizde karasal, uydu ve kablo üzerinden yayın yapan televizyon ve radyo kanallarını denetleme yetkisine sahip. 

Kanallar, yayın yapabilmek için öncelikle RTÜK’ten lisans almak zorundalar. Lisans alan kanalar, tüm içeriklerini RTÜK tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde üretmek zorunda.

İnternetten yayın için RTÜK lisansı alınacak

Maliye Bakanlığı tarafından yeni yasa tasarı meclise sunuldu. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz yasa tasarısının 73. maddesinde internet yayınları için getirilen denetimin şartları bulunuyor. 

İnternet denetimi tüm yayıncılar için zorunlu olacak

Televizyon ve radyo yayınlarının internet üzerinden yapılmaya başlaması nedeniyle vergi kaçırıldığını düşünen Maliye Bakanlığı, vergi düzenlemelerini içeren kanun tasarısına internet yayıncılarını da ekledi. 

Yasa tasarısının kabul edilip Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonraki 6 ay içerisinde BTK ve RTÜK internet yayıncıları için özel bir yönetmelik hazırlayacak. 

Yönetmeliğin hazırlanmasından sonraki 6 aylık dönemde ise bütün yayın kuruluşları ‘yayın iletişim yetki belgesi‘ almak zorunda.

Netflix’e küfür denetimi

Youtube ve Twitch gibi platformları hedeflemeyen yasa tasarısı daha çok Netflix, Puhu TV ve BluTV gibi platformları hedefliyor. Youtube üzerinden ve kendi internet sitesi üzerinden yayın yapan bağımsız internet televizyonları ise yasanın merkezinde yer alıyor. 

Netflix gibi kuruluşlar ‘yayın iletişim yetki belgesi‘ aldıktan sonra yayınlarına RTÜK erişim yetkisi verecek ve RTÜK tarafından belirlenen kurallara göre içeriklerinde değişiklik yapmak zorunda olacak. 

Dizilerin sansürsüz halleri olmayacak

İşler Güçler, Behçat Ç. ve Çukur gibi pek çok dizinin sansürsüz versiyonları Youtube ve Puhu TV gibi platformlara yükleniyor. Eğer yasa tasarısı bu haliyle kabul edilir ve yönetmeliğe istisnalar eklenmezse, dizilerin sansürsüz halleri de yayınlanamayacak.

Televizyondaki sansürü istemeyen kullanıcı kitlesi, internette de aradığını bulamayacak.

Türkçe içerik ya da dil desteği önemli değil

Yayın platformları Türkçe dil desteği bulunmasa ve Türkçe içerik sunulmasa bile yetki belgesi almak zorunda. 

Maddenin 3. fıkrası sadece yurt dışındaki yayıncı kuruluşlara ayrılmış. 

3. fıkraya göre yayın kuruluşlarının lisans alma zorunluluğu tek şart ‘Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınları‘.

Yayın platformlarının Türkçe içeriğe veya dil desteğine sahip olup olmaması, muafiyet konusunda belirleyici bir unsur değil. Türkiye’deki kullanıcılara yönelik ticari iletişim yayınları yapmaları denetim için yeterli olacak. 

 Televizyon gibi internet yayınları

Küfürlerin bipleneceği, bazı sahnelerin RTÜK yüzünden yayınlanamayacağı bir internet yayıncılığı, yeni yasayla birlikte hayatımıza girecek.

Youtube’a etkisi merak ediliyor

youtube pedofili

Düzenlemeye göre yayın platformları izin belgesi almak zorunda. Yayın platformlarındaki yayıncıların izin belgesi almalarını zorunlu tutan bir durum ise söz konusu değil. 

Youtube’da küfürlü videolar yayınlayan Türk yayıncıların düzenlemeden nasıl etkileneceği bilinmiyor. 

Yönetmelikle birlikte detay kazanacak olan yasa, belki de Youtube Türkiye’de milyonlarca videonun yasaklı durumuna düşmesine neden olacak. 

Bakandan ‘sansür değil, sınırlama’ açıklaması

Bakan Arslan, katıldığı Güvenli İnternet Günü 2018 Etkinlikleri’nin ardından şunları söyledi:

“Gerçek hayatta her ne suç ise sanal hayatta da aynı şeyler suç. ‘Suç işleme özgürlüm var’ deme şansımız yok. Özgürlüğümüz nereye kadardır? Başkalarının özgürlük alanına müdahale ettiğimiz sınıra kadardır. Özgürlükler sınırsız değil.

Bugün televizyonlarda sansür mü var? Her program yayınlanabiliyor. Herkes, hakkaniyet ölçülerinde değer yargıları ölçüsünde yayınları yapılıyor. Hiç bir şekilde hiçbirinin bir yayını engellenmiyor. Nereye kadar? Bir yanlış yayın, ülkenin milli güvenliğine, bekasına, insanlarımızın değer yargılarına zarar verecek bir yayın yapılıyorsa o zaman müdahale ediliyor.”

Tepki büyük

Yasa tasarısının yayınlanmasıyla birlikte büyük tepkiler yükselmeye başladı. Kullanıcıların en büyük tepkisi ise televizyon ile internetin aynı kefeye konması. 

7’den 70’e herkesin izlediği televizyonda bütün kanallar alt alta sıralanıyor. Bir çocuk rahatlıkla diğer kanala geçip yaşına uygun olmayan içeriği izleyebiliyor. Ancak, internette böyle bir durum söz konusu değil. İstenilen içeriğin özel olarak aranması gerekiyor. 

Çukur dizisini izlemek isteyen kullanıcılar, ilk önce sansürlü versiyon ile karşılaşıyor. Özel olarak sansürsüz versiyonu arayanlar ise ek uğraş ile istediklerine ulaşıyor.

Güvenli internet hizmeti ve sinema örneği

Güvenli internet hizmetiyle birlikte çocukların  bazı içeriklere ulaşması engellenebiliyor. Yetişkin bireyler ise istedikleri içeriğe ‘daha az’ sınırlamayla ulaşabiliyor. Yayın platformlarını denetim altına alıp sansürlemek yerine filtre getirilebilmesi, talep edilenler arasında yer alıyor.

Yayın platformları, güvenli internet hizmetinde olduğu gibi profil seçme imkanı sunarak içerik listeleyebilirler. Bu sayede de sansürsüz içerik isteyenler, sansürsüz içeriğe; istemeyenler ise sansürlü haline ulaşabilir.

Yaş sınırıyla girilen sinemalarda, sansürlerin televizyona göre çok daha az olması da konuyla alakalı verilen örnekler arasında.

::İnternete RTÜK denetimi getiren yasa hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
30 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
wiaduke
wiaduke
2 yıl önce

Sansür değil sınırlama, zam değil fiyat güncellemesi, Türk milleti değil 72 buçuk millet ,aksini iddia eden varsa yerli ve milli değildir.

SDN Ziyaretçi
2 yıl önce
Yanıtla  wiaduke

Ne kadar doğru demişsin, maalesef durumumuz bu.

Güzel yarınlar
Güzel yarınlar
2 yıl önce

Yeni Tükeiyeye Hoş Geldiniz

Vehbi
Vehbi
2 yıl önce

Süper oldu özellikle netflix şuan küfür eşcinsellik cinsellik uyuşturucu bağımlılığı ve vahşetten başka bir şey yayınlamıyor.

Garez Darktonk Song
Garez Darktonk Song
2 yıl önce
Yanıtla  Vehbi

izleme o zaman cahil-sheep… yobaz tiki…

gerebba
gerebba
2 yıl önce
Yanıtla  Vehbi

Netflix dediğiniz zaten ücretli yayın yapan bi şirket. Senin para ödeyip izlediğin cinsellik, eşcinsellik yayınları senin tercihin. Para ödemeden zaten izleyemezsin.

Ahmet Sinan Toydaş
2 yıl önce
Yanıtla  Vehbi

Sen de oturup bir güzel izliyorsun…

Ömer
Ömer
2 yıl önce
Yanıtla  Vehbi

izlememeyi denedin mi?

Garez Darktonk Song
Garez Darktonk Song
2 yıl önce

RTÜK yönetimi dünyadan bi haber yaşıyor internete sansür uygulamaya çalışıyorlar…

Neyden Vergi Alsak Acaba?
Neyden Vergi Alsak Acaba?
2 yıl önce

Kaynak yaratmak için yeni vergi arayışlarından çıkan sonuçtur. Bari vergi koyarken araya sansürü de sıkıştıralım verginin bir anlamı olsun demişler. Bu karar sonrası Netfilx Türkiye’den çekilebilir. Bu da BluTV ve Puhu TV’ye yarar ki sanırım istenen de bu 😀

Vergi alabilecekleri şeyler konusunda devlet harıl harıl çalışıyor. Daha nelere vergi gelecek ileri zamanlarda göreceğiz. Tek korkum vatandaşlık vergisini geri getirmeleri ki düşünüyorlar nasıl yapsak diye 😀

Zeynel Ali Küçükekiz
Zeynel Ali Küçükekiz
2 yıl önce

yaptılar zaten yılda 2 defa olmak üzere sgk lı çalışanlardan 100 Tl kesiyorlar 2017 itibari ile başladı

berkkan
berkkan
2 yıl önce

adı üstünde Radyo ve Televizyon üst kurulu yani internet dizilerine sansürsüz yayınlamasında herhangi bir yaptırımı olmaması gerekiyor saçmalık tam vergilendirme vb şeyler olabilir ancak internet yayınlarına rtük karışamaz .

Ahmet
Ahmet
2 yıl önce

Bundan sonraki aşama kuzey kore, iran. Bu hükümet yasaklara ayırdığı zamanı başka hangi konuya ayırıyor acaba…

Sezer
Sezer
2 yıl önce

Normal hayatta kimse küfür etmiyor sanki salaklar

denetçi
denetçi
2 yıl önce

insanlara neyi neden izlememeleri gerektiğini öğretmektense ceza verince bu işi çözebileceğini zanneden özürlü beyinliler cezanın davranışı bastırmaktan başka hiçbir işe yaramadığını bilmiyorlar. ne anlatıyosunuz abi?

Yorum Yapan Adam
Yorum Yapan Adam
2 yıl önce

Herkes hak ettiği şekilde yönetilir…

Plavkaya
Plavkaya
2 yıl önce

Kesinlikle uygulamaya katılıyorum; nette özellikle genç neslin bozulmas için herşey mevcut. Zaten bilindiği gibi; Türk toplumunun gelenek ve görenek yapısını bozmak için uğraşıyorlar..

SHFTDLT
SHFTDLT
2 yıl önce
Yanıtla  Plavkaya

Hahah, kafalar pırıl pırıl ya. 🙂

MehmetK
MehmetK
2 yıl önce

tamam dilediğin gibi vergi hükmü koyabilirsin ama internette yayın yapan kuruluşları sansürlemek nedir? ne demektir? ben netflix’i sadece dizileri vs için almadım ayrıca sansürsüz diye aldım ve bu sebepten seyrediyorum. ne olacak? çıplaklık ve küfürler sansüre mi takılacak? valla bu yasa geçerse oy moy alamazlar! bunu bilsinler!

Geleceğimiz Çocuklar
Geleceğimiz Çocuklar
2 yıl önce

Twitch denilen canlı yayın uygulamasını bir açın izleyin, küfürsüz yayın yapan bir elin parmağını geçmez ve elinde telefon olan herkes bunu çok rahat izliyor. Youtube, Twitch vb yayın platformları geleceğimiz olan gençlerimize kötü örnek olacak tüm yayınları yapabiliyor buna birisi dur demeli. Burası muz cumhuriyeti değil ülkemin içinde yayın yapabiliyorsan RTÜK tarafından denetlenmek zorundasın.

Zeynel Ali Küçükekiz
Zeynel Ali Küçükekiz
2 yıl önce

sende 10 yaşındaki çocuga telefon verme

ByC
ByC
2 yıl önce

Küfür eğitimi ne olacak?

sko
sko
2 yıl önce

Robota ego kasıp gerekeni yapılsın diyen Bakan değil mi bu…

sko
sko
2 yıl önce

Yalnız o değer yargısı kişiden kişiye farklılaştığı gibi, o kişi değer yargılarını özgürlükle ifade edemiyor ise bir başkasının değer yargısına uymuyor diye…

neyse ya boşverin.

mehmet
mehmet
2 yıl önce

Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstehaktır ona her türlü zillet!

Ali
Ali
2 yıl önce

İçinde domuz yağı kullanılıyor diye nasıl Matbaa’yı yüzyıl sonra kullandık , bununda ondan geri kalır hiçbir yanı yok. Geleceği göremiyorsunuz bari bugünü görün. Vergi için kişisel görüşler için nasılda herşey alet ediliyor. Böyle saçma sapan kararlarla gerileme dönemine halen devam 🙁

Olmamıs
Olmamıs
2 yıl önce

Ben Netflix’e küfürlü dizi izlemek için para veriyorum! İzlemek istemeyen RTÜK denetiminde TV izleyebilir zaten bedava.

BerkeAksoy
BerkeAksoy
2 yıl önce

abi açıkcası ben küfürü okulda öğrendim pornografiği okulda öğrendim ha internete gelse ne olucak izlemek isteyen yine izleyecek bi şekilde denetlenmeyen bi platform bulunur youtube gibi denilen gibi filtre getirilebilir ama sansür ve kısıtlamama nedir ben netflixe o kadar para vericem adam sansürlü gözükücek küfürde biiiiip sesi girecek araya ya bu nedir ya yorumlarda bi arkadaşında dediği gibi bu iş iyice eskiden kitaplar elle yazılırken bunlar işsiz kalıyo matbaya karşı çıkıyolar yok bu batı işi kültürümüzü siliyolar diye bişey var bu iş iyice ona gidiyo yakında internet geçmişine felanda ayda 1 dennetleme gelir internet çocuk yerine döndü artaık videolarda aşşağıda zorunlu olarak haydi çocuklar uykuya felan yazıcak herhalde bu nedir ya ama birçok kişi internet kullanıyor oylar değişecektir illa dünyanın en saçma kuralı bence neyse ne diyeyim gg.

Oğuz
Oğuz
2 yıl önce

Reklamlarda 200 liraya orijinal IPhone gönderiyoruz diyorlar. Sonra da tuşlu markasız telefon gönderip milleti dolandırıyorlar. Bunlar için ceza kesilmiyor. Neymiş efendim adamın biri küfür etmiş. Büyük suç. Yakalayın.

Enes Kopuz
Enes Kopuz
2 yıl önce

Bir çocuk diğer kanala rahatlıkla geçebiliyorsa internette sansürsüz halede geçebiliyor malesef herşeyi bulabiliyorlar

" RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda RTÜK’ün internet denetimi neleri değiştirecek? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  2. 2 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor
  3. 3 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  4. 4 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  5. 5 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  7. 7 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  8. 8 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  10. 10 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi