Okunma

Açıklama geldi: RTÜK YouTube’u denetlemeyecek!


02 Mart 2018 Cuma 21:35
Açıklama geldi: RTÜK YouTube’u denetlemeyecek!

Torba yasayla birlikte RTÜK‘e internet yayınlarını denetleme yetkisi getirileceği bir süredir konuşuyordu. Torba yasanın onaylanması halinde internetteki yayınları denetleyebilecek olan RTÜK “Peki hangi mecra denetleyebilecek?” sorusunun cevabıysa RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy’dan geldi.

RTÜK hangi platformları denetleyecek?

Televizyon ve radyo kanallarını denetleme yetkisine sahip olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısının 73. maddesine göre artık internet yayınlarını da denetleyecek.

Büyük tartışmalara yol açan bu denetim şartının hangi platformları kapsadığı ise bugün RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy tarafından açıklığa kavuştu.

Yaptığı açıklamada “Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz.” diyen Ersoy, sözlerine “Yani internet ortamında yayıncılık faaliyeti yapanları denetleyeceğiz. Onların dışında YouTube, Twitter, Facebook ve benzeri, görsel içeriği paylaşan ve fakat yayıncı hüviyeti taşımayanlar için RTÜK’ün herhangi bir denetimi söz konusu değildir. İnternet ortamında ‘geleneksel mecralarda yapılan içeriği’ paylaşan, şimdilik ‘yayıncı’ denmeyen ama aslında internet ortamında yayıncılık yapan kuruluşları denetleyeceğiz.” ifadeleriyle devam etti.

Yaptığı açıklamada net bir şekilde belirtildiği üzere YouTube ve benzeri platformlarda herhangi bir denetim olmayacağını söyleyen Doç. Dr. Hamit Ersoy; “Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun böyle bir görevi üstlenmesi hem yasal hem de pratik açıdan mümkün değil. Yapılmak istenen düzenleme öncelikle sadece karasal, uydu ve kablo ortamında yapılan yayıncılığın internet ortamındaki uzantısı şeklinde. Yani internet ortamında yapılacak yayıncılıkla ilgilidir.” dedi.

Çocukların ve gençlerin artık televizyon yerine yayınları internetten izlediğini dolayısıyla çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi korumak adına böyle bir adımın atıldığını belirtti.

Halihazırda TBMM’ye sevk edilen torba yasanın onaylanması halinde internet yayıncılığının en başarılı örneklerinden olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren Netflix gibi yayınların bu duruma nasıl cevap vereceği merak konusu.

:: Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Açıklama geldi: RTÜK YouTube’u denetlemeyecek!”

 1. ILGIN Kanat dedi ki:

  Lafta ince var, dikkat ederseniz “yayıncılık hüviyeti taşımayan” diyor. Atıyorum Pefe Paydal I denetler, ama normal kullanıcıyı denetleme gibi birşey çıkıyor bundan

 2. Ekremonic dedi ki:

  Buda demektir ki Netflix üyeliğim sona erecek!

 3. Utku dedi ki:

  İnsanlar sansürsüz net izleyebilmek için veriyor zaten tonlarca parayı bu servislere. Saçma sapan işler yemin ediyorum.

 4. Klmn dedi ki:

  Yok efendim YouTube da rahat içerik izleyemeyeceğiz, yok diktatör iş başında. Boşuna yorum yaptınız. Zaten milletimiz okumadan hüküm vermeyi pek sever. Gelmedi mi? Gelmeli. En azından sansür modu gelsin. Porno film mi izliyoruz dizi mi belli değil. Bu sebeple hiçbir diziyi izleyemem.

  1. Ahmet Sinan Toydaş dedi ki:

   Bi yürü git kardeşim ya… İzlemeye mükellef misin de yorum yapıyorsun ? Dizinin başında sana yaş grubunu gösteriyor. İstersen kilitleme hakkın da var. Ben kendi kararımı verebilecek kadar beyine ve zekaya sahibim. Bence sen de kendini sorgula… Olumsuz düşünüyorsan başkasının senin yerine karar verme talebine devam et.

 5. BARIŞ BİNER dedi ki:

  Sansür geliyor…

 6. Oğuz dedi ki:

  Ne anlamı kaldı ki o zamn bence youtubeyi denetlemeleri lazım hatta kapatılsa daha iyi olur sacma salak seyler, pislik , lanet hep oradan akıyor bide eline kamera alıp yOtobur olan ot beyinliler var neslimizin nereye gittiği belli asıl savası içerden kazanmış adamlar haberimiz yok …

 7. Edebiyatı Gariban dedi ki:

  Twitch hangi kategoriye giriyor bu durumda denetlenmeyecek mi ?

 8. Hasan dedi ki:

  Iyi oldu kapatsinlar

 9. Ismaıl Yıldırım dedi ki:

  Paramı veriyorum sırf sansürsüz dizi izlemek için üstüne bir de sansür yiyeceğiz demek anlaşılan o ki bu yasa kabul görür netflix te ses çıkarmazsa anında üyelik iptal demektir gerçi zaten netflix çeviri kısmında yeteri kadar asab bozuyor daha da tadı kaçmaz umarim

 10. veera dedi ki:

  netflix vs hepsi tr’den çekilirler

 11. Jeıe dedi ki:

  Onca para veriyoruz hale bak

 12. seyhmusarkan dedi ki:

  Netflix’teki dizi ve filmler mozaik ve bip’ten geçilmez üyelikler iptal edilir netflix türkiye’den çıkar puhu tv de dükkanı kapatır blutv de Yeni K.Kore ye merhaba deyiniz çünkü yakında yasaklar ülkesi olacağız

 13. Garez Darktonk Song dedi ki:

  palavra interneti Kuzey Kore yada İran gibi sansürlemeye çalışacaklar…

" Açıklama geldi: RTÜK YouTube’u denetlemeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Açıklama geldi: RTÜK YouTube’u denetlemeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Açıklama geldi: RTÜK YouTube’u denetlemeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "