Okunma

Rus hacker grubu ABD elçiliklerinin peşinde!


22 Nisan 2019 Pazartesi 17:45
Rus hacker grubu ABD elçiliklerinin peşinde!

Check Point adlı bir araştırma şirketinden çıkan bilgilere göre Rus hacker grubu geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığı’nın belgeleri gibiymiş gönderdikleri kötü amaçlı e-postalar aracılığıyla ABD elçiliğine saldırdılar.

Rus hacker grubu bilgisayarları kontrol altına aldı!

Hackerlar diğerlerinin yanı sıra Nepal, Guyana, Kenya, İtalya, Liberya, Bermuda ve Lübnan‘daki ABD elçiliklerini hedef aldı. Genelde yetkililere gönderdikleri Microsoft Excel görünümlü dosya, hedef kişiler tarafından açılınca bilgisayar hacker’ların kontrolü altına geçiyor. Hacker’lar ise daha sonra bilgisayarları TeamViewer üzerinden kontrol edebiliyor.

Basın açıklamasında “Hedeflediği ülkelerin listesine bakarak bu kampanyanın arkasında jeopolitik nedenlerin olup olmadığını söylemek zor.” deniliyor

Bilgisayar korsanları, saldırıları dikkatlice planladır, kurbanların çıkarlarına göre uyarlanmış belgeler kullanarak belirli devlet görevlilerini hedeflediler. Ayrıca Check Point, bu Rus hackerların hedefi olan benzer birkaç başka saldırı da tespit etti.

Bu durumun arkasında herhangi bir devlet olduğu düşünülmüyor. En azından şimdilik ortaya çıkan bilgiler, böyle gösteriyor.
yazarMert Can Orhan

Küçüklüğünden beri teknolojiye ilgi duyan Mert Can, teknoloji odaklı haber ve dosya yazılarını insanlara aktarmak için ShiftDelete.Net'te!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Rus hacker grubu ABD elçiliklerinin peşinde! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rus hacker grubu ABD elçiliklerinin peşinde! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rus hacker grubu ABD elçiliklerinin peşinde! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "