Okunma

Ruslar, Seçimi Cep’ten Yapabilecek


13 Nisan 2009 Pazartesi 05:55
Ruslar, Seçimi Cep’ten Yapabilecek

Vladimir Churov, cep telefonu ile oy kullanacak kişiler için belli başlı teknolojik altyapılarının desteklenmesinin şart olduğunu söyledi. Örneğin cep telefonu Java uygulamalarını çalıştırabilmeli. Kişiler önce seçim komisyonuna cep telefonlarını bildirmeliler. Seçim günü ise bu cep telefonlarına bir Java uygulaması gönderilecek. Bu uygulamada adayınızı seçip yollayacaksınız. Bu yapıldığında uygulama kitlenecek ve her bir kişi bir tane de oy kullanılmış olacak.

 

 Bazı denemeler yapılmıyor değil. Örneğin Avusturya’da üniversite öğrencilerini temsil eden adayalar bu oylama ile seçilecek.

Batı Avrupa bu olaya oldukça şüpheli ve dikkatli yaklaşıyor. Seçimlerdeki güvenlik açıkları ve manipülasyon insanları fazlasıyla düşündürüyor. Ama bundan kimse de vazgeçemiyor. Çünkü böyle bir sistemde kişilerin gizliliği biraz şeffaflaşacak. Fakat buna karşın oy kullanacak kişilerin sayısı çok fazla artacak ki, bu şu an için daha önemli olarak görülüyor.

:: Türkiye, cep telefonundan seçim oylamasına hazır mı?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ruslar, Seçimi Cep’ten Yapabilecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ruslar, Seçimi Cep’ten Yapabilecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ruslar, Seçimi Cep’ten Yapabilecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "