Okunma

Ruslar Uzayı Temizleyecek


26 Kasım 2010 Cuma 20:50
Ruslar Uzayı Temizleyecek

Uydular dünya üzerindeki iletişim için hayati öneme sahipler. Ancak uydu kullanımı arttıkça Dünya yörüngesindeki uydu çöplüğü giderek artıyor. (Dünyanın En Büyük Uydusu Yörüngede)

Bu durum giderek tehlikeli bir hal almaya başladı. Yeni gönderilen uyduların kullanımı, uzay istasyonlarında çalışanların güvenliği açısından tehlike oluşturan eski uydular zaman zaman Dünya‘ya da düşüp zarar verebiliyor.

Tahminlere göre yörüngede irili ufaklı 600 bin adet parça bulunuyor. Bunların sadece 19 bini takip edilebiliyor.

 

Dünya yörüngesi tam bir uydu çöplüğüne dönmüş durumda

 

Temizleme Çalışmaları

Rusya merkezli uzay araçları kuruluğu Energia yörüngede başıboş dolaşan eski uyduları temizleyecek bir araç üzerinde çalıştığını açıkladı.

Atıl durumda olan 600 adet uyduyu yakalayacak olan araç bunları yörüngenin dışına gönderecek.

Yörünge dışına atılan uyduların okyanus üzerine düşmesi ya da atmosfere girişte yanarak yok olması hedefleniyor.

2020 yılına kadar testlerinin tamamlanması ve fırlatılması planlanan aracın maliyetinin 2 milyar $’ı bulması bekleniyor.

 

:: Yörüngedeki bu çöplük ileride çok daha büyük sorunlara neden olur mu?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ruslar Uzayı Temizleyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ruslar Uzayı Temizleyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ruslar Uzayı Temizleyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "