Okunma

Rusların Teknolojiye 4 Katkısı


12 Şubat 2014 Çarşamba 05:00
Rusların Teknolojiye 4 Katkısı

Dünya gündemi Soçi Kış Olimpiyatları ile meşgul olurken, Rusya Soğuk Savaş döneminden bu yana ilk defa bu kadar çok göz önünde olmanın (üstelik bu kez kelimenin olumlu anlamıyla) gururunu yaşıyor olsa gerek. Elbette kökeni yüzyıllara uzanan bir milletin bilimden sanata, edebiyattan teknolojiye kadar pek çok alanda önemli isimler yetiştirmesi ve insanlığı –iyi ya da kötü amaçlara hizmet eden- yeniliklerle tanıştırması gayet doğal. İşte bunlardan bazıları:

Sputnik

2014 yılındayız ve halen atmosferi aşıp, yörüngeye çıkmak sıradan bir iş değil. En basitinden, halen beş çayını ekzosferde (atmosferin en dış katmanı) içemiyoruz. Oysa Ruslar, Soğuk Savaş’ın tam ortasında, 1957 yılında Sputnik adlı bir uydu geliştirmeyi ve bunu uzaya kadar fırlatmayı başardı.

Bugün dünyanın yörüngesinde yüzlerce uydu konumlanmış bulunuyor ve sesli ve görsel iletişimimizin büyük çoğunluğu bu teknoloji harikaları sayesinde gerçekleşiyor. Her ne kadar o dönemde tek yapabildiği bir “bip” sinyali alıp göndermek olsa da, Sputnik uydusu aynı zamanda kablolardan kurtuluşumuzu sembolize ediyor.

Tetris

Rusya’nın teknoloji anlayışının temelinde basitlik ve sadelik yatıyorsa, bunun en büyük göstergesi Tetris oyunudur. Henüz ilkokula bile başlamamış bir çocuğun anlayabileceği basitlikte, ancak iyi oynamak için ortalamanın üzerinde bir zekaya ihtiyaç duyan bu oyun, 1984 yılında Alexey Pajitnov tarafından geliştirildi.

Asıl başarıyı ise ilk Nintendo Game Boy için 1989 yılında piyasaya sürüldüğünde yakaladı. Bugün basit sistemi sayesinde her türlü platformda kolayca bulup oynayabileceğiniz Tetris’in bir dönem çocukları için ifade edilemeyecek kadar özel bir yere sahip olması da ayrı bir başlık konusudur.

Chatroulette

Rusların ruleti ne kadar sevdiğini bilmeyen yoktur (Rus Ruleti?). Ancak Rus kod geliştirici Andrey Ternovsky tarafından geliştirilen Chatroulette adlı online hizmette işlerin pek de yolunda gittiği söylenemez. En az Rus Ruleti kadar tehlikeli olan bu serviste kullanıcılar, diğer görüntülü sohbet araçlarında olduğu gibi bir kişi listesine sahip olmuyor.

Aksine, karşınıza gelecek olan kişi o sırada servise bağlı bulunanlar arasından tamamen rasgele seçiliyor ve söz konusu hizmet dünyadaki her türlü insanın erişebildiği bir yapıda olunca her sohbet mutlu sonla bitmiyor. Şu kadarını söyleyelim; bu varyasyonlar arasında Chatroulette servisini giysileri olmaksızın kullanmayı seven, her yaş grubundan insan mevcut.

AK47

Adı Rus mucidi ile özdeşleşen AK47, nam-ı diğer “Kalaşnikof”, yarım asırdan uzun süredir dünyanın dört bir yanındaki illegal faaliyetlerin (ve video oyunlarının) vazgeçilmezi halini aldı. Call of Duty serisinden tutun da, 1960’larda geçen FPS’lere kadar hepsi AK47’nin zamana dayanıklı mekanizmasından faydalandı.

Türkiye’de daha çok mucidi Mihail Kalaşnikof’un soyadı ile bilinen AK47, parçaları arasındaki boşluklar sayesinde her türlü hava koşuluna dayanıyor. İnsan hayatına kasteden yanı dışında AK47 de tıpkı Tetris gibi basit, sade ve yıllara meydan okuyor. Elbette Rusya’nın bu silah ile insanlığa katkı sağladığını söylemek güç. Ancak inovasyon açısından bakıldığında, AK47’nin inovasyonda Rus yaklaşımını temsil ettiğini söylemek mümkün.

:: Sizce Rusya’dan çıkan en önemli yenilik nedir?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

31 yorum - “Rusların Teknolojiye 4 Katkısı”

 1. ProRat` dedi ki:

  Ruslar tamamen ker.

  Örneğin: Porno sektörü Ruslar’da gelişmiş.

 2. metinali dedi ki:

  *****

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ
  12.02.2014 19:07
  Turklerin icatlari diye siraladigin icatlarin hicbiri turklere ait degil ki arkadas. 1-2 tanesi BELKI haric. ben turkiyede yasadim. turklerin kendinden bildigi 100lerce insan aslinda turk degil 🙂
  asıl Türk olmayan sensin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  yandex ve natasha

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Votkada ruslara ait adamlar su yerine votka içiyorlar sabah kahvaltısında bile nasıl bir mide varsa( konuyla alakalı değil ama aklıma geldi yazdım)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Akil yolundan sapip milliyetcilige kayanlardan rahatsiziz, ve dikkat edersen sen gelmeden boyle tartismalar ve rahatsizliklar yoktu,

 7. -Hewal- dedi ki:

  Ancak Hep geçmiş ile övünüp su an su çağda hiçbirşey üretmeden laf ta kendimizi yüceltelim başka hiçbir şey yapmalım zaten gerekte yok

 8. Ahbârî dedi ki:
 9. SDN Okuru dedi ki:

  nginx gibi über bir http server de bu listeye dahil edilmeliydi.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Turklerin icatlari diye siraladigin icatlarin hicbiri turklere ait degil ki arkadas. 1-2 tanesi BELKI haric.
  ben turkiyede yasadim. turklerin kendinden bildigi 100lerce insan aslinda turk degil 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  TÜRK Adından rahatsız Olan Birileri var Sanırım.. Buna Sadece Gülerim…

 12. Rüstembey dedi ki:

  El-Marifat matbaayı Avrupalılardan 300 sene önce bulmuştur..biz"altıyüz sene"sonra kullanmaya başladık..olur böyle "araz"lar……

 13. aloisnebel dedi ki:

  Chatroulette’e giren kaldı mı ki

 14. rohirrim dedi ki:

  korsan yazılımlar ve virüsler…

 15. Aretios dedi ki:
  Alıntı Berkin Bozdoğan Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Selamlar,

  Siteye gelen yorumlardan birisi de şu, bunu da tartışalım:

  haklı adam

 16. kpln04 dedi ki:

  chatroulette

 17. aloisnebel dedi ki:

  Geçen kalaşnikofun mucidi ölmüştü… Ha bu arada molotof da Ruslara ait

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Onların %90 ı Türk bile değil . Sallamis durmuş kopyala yapıştır yapınca Türk mü değil mi baksan iyi olur

 19. Ahbârî dedi ki:
  Alıntı Berkin Bozdoğan Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Selamlar,

  Siteye gelen yorumlardan birisi de şu, bunu da tartışalım:

  nesini, nasıl tartışalım

 20. Berkin Bozdoğan dedi ki:

  Selamlar,

  Siteye gelen yorumlardan birisi de şu, bunu da tartışalım:

  Rusları haber yapacağınıza Türklerin İcatları ve teknolojiye katkıları diye bi haber yapsaydınız olmazmıydı; 1. Akşemseddin: Pasteur ‘dan 400 sene önce mikrobu bulmuştur 2. Ali Kuşçu: Büyük astronomi bilgini. İlk defa ayın şekillerini anlatan kitabı yazmıştır. 3. Ebul-Vefa: Trigonometri’de tanjant,cotanjant,sekant,kosekant ‘ı bulan büyük alimdir. 4.Biruni: İlk defa dünyanın döndüğünü ispat etmiştir. 5. Ebu Kamil Şü’ca: Avrupaya matematiği öğretmiştir. 6. Ebu Ma’şer: Med-Cezir (Gel-Git) olayını ilk o bulmuştur. 7. Battani: Dünyanın en büyük kaşifidir. Trigonometrinin kaşifidir. 8. Cabir Bin Hayyan: Atom bombası fikrinin babası ve kimya biliminin atası büyük alim. 9. Cezeri: 8 asır önce otomatik sistemin kurucusu ve bilgisayarın babasıdır. 10. Demiri: Avrupalılardan 400 sene önce zooloji ansiklopedisini yazmıştır. 11. Farabi: Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklamıştır.Sesin fiziki izahını ilk defa o yapmıştır. 12. Gıyasüddin Cemşid: Matematikte ondalık kesir sistemini ilk o bulmuştur. 13. İbn Cessar: Cüzzamın sebebini ve tedavisini 900 sene önce açıklamıştır. 14. İbn Hatip: Vebanın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklamıştır. 15. İbn Firnas: Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştirdi. 16. İbn Karaka: 900 sene önce harika bir torna tezgahı yapmıştır. 17. İbni Türk: Cebirin temelini atan bilginlerdendir. 18. İdrisi: Yedi asır önce bugünkü ne çok benzeyen dünya haritası çizmiştir. 19. İbni Sina: Eserleri Avrupa üniversitesinde 600 sene ders kitabı olarak okutmuştur. Tıbbın babasıdır. AVRUPA ya göre adı AVICENNA’dır. 20. Kadızade Rumi: yaşadığı asrın en büyük matematik ve astronomi bilginidir. Fizik kurallarını astronomiye uyarlamıştır. 21. Kambur Vesim: verem mikrobunu R.Koch’tan 150 sene önce keşfetmiştir. 22. İbnün-Nefis: avrupalılardan üç asır önce küçük kan dolaşımını keşfetmiştir. 23. Piri Reis: 400 sene önce bugünküne en yakın dünya haritasını çizmiştir. 22.Ömer Hayyam: Cebiri oluşturandır. İlk defa o bulmuştur. İLK KATARAKT AMELİHATINI AMMAR (X1.YÜZYIL) GERÇEKLEŞTİRMiŞTİR İLK ATOM BOMBASI FİKRİ CABİR BİN HAYYAN’A( 721-805) AİTTİR ALİ BİN ABBAS ( Ö. 994 ) 1000SENEÖNCE KANSER AMELİATI YAPMIŞTIR İBN-İ YUNUS ( Ö.1009 ) GALİLE’DEN ÖNCE SARKACI BULMUŞTUR

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Soyalizim

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 12.02.2014 08:56
  ONLARIN ÇOĞU TÜRK BİLE DEĞİL
  VE HEPSİ DİKKAT EDERSEN GÜNÜMÜZ DE DEĞİL

 23. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 12.02.2014 08:56 baya bi sallamış.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Rusları haber yapacağınıza Türklerin İcatları ve teknolojiye katkıları diye bi haber yapsaydınız olmazmıydı;

  1. Akşemseddin: Pasteur ‘dan 400 sene önce mikrobu bulmuştur

  2. Ali Kuşçu: Büyük astronomi bilgini. İlk defa ayın şekillerini anlatan
  kitabı yazmıştır.

  3. Ebul-Vefa: Trigonometri’de tanjant,cotanjant,sekant,kosekant ‘ı bulan
  büyük alimdir.

  4.Biruni: İlk defa dünyanın döndüğünü ispat etmiştir.

  5. Ebu Kamil Şü’ca: Avrupaya matematiği öğretmiştir.

  6. Ebu Ma’şer: Med-Cezir (Gel-Git) olayını ilk o bulmuştur.

  7. Battani: Dünyanın en büyük kaşifidir. Trigonometrinin kaşifidir.

  8. Cabir Bin Hayyan: Atom bombası fikrinin babası ve kimya biliminin atası
  büyük alim.

  9. Cezeri: 8 asır önce otomatik sistemin kurucusu ve bilgisayarın
  babasıdır.

  10. Demiri: Avrupalılardan 400 sene önce zooloji ansiklopedisini
  yazmıştır.

  11. Farabi: Ses olayını ilk defa fiziki yönden açıklamıştır.Sesin fiziki
  izahını ilk defa o yapmıştır.

  12. Gıyasüddin Cemşid: Matematikte ondalık kesir sistemini ilk o
  bulmuştur.

  13. İbn Cessar: Cüzzamın sebebini ve tedavisini 900 sene önce
  açıklamıştır.

  14. İbn Hatip: Vebanın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ilmi yoldan
  açıklamıştır.

  15. İbn Firnas: Wright kardeşlerden bin sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı
  gerçekleştirdi.

  16. İbn Karaka: 900 sene önce harika bir torna tezgahı yapmıştır.

  17. İbni Türk: Cebirin temelini atan bilginlerdendir.

  18. İdrisi: Yedi asır önce bugünkü ne çok benzeyen dünya haritası
  çizmiştir.

  19. İbni Sina: Eserleri Avrupa üniversitesinde 600 sene ders kitabı olarak
  okutmuştur. Tıbbın babasıdır. AVRUPA ya göre adı AVICENNA’dır.

  20. Kadızade Rumi: yaşadığı asrın en büyük matematik ve astronomi
  bilginidir. Fizik kurallarını astronomiye uyarlamıştır.

  21. Kambur Vesim: verem mikrobunu R.Koch’tan 150 sene önce keşfetmiştir.

  22. İbnün-Nefis: avrupalılardan üç asır önce küçük kan dolaşımını
  keşfetmiştir.

  23. Piri Reis: 400 sene önce bugünküne en yakın dünya haritasını
  çizmiştir.

  22.Ömer Hayyam: Cebiri oluşturandır. İlk defa o bulmuştur.

  İLK KATARAKT AMELİHATINI AMMAR (***** GERÇEKLEŞTİRMiŞTİR

  İLK ATOM BOMBASI FİKRİ CABİR BİN HAYYAN’A( 721-805) AİTTİR

  ALİ BİN ABBAS ( Ö. 994 ) 1000SENEÖNCE KANSER AMELİATI YAPMIŞTIR

  İBN-İ YUNUS ( Ö.1009 ) GALİLE’DEN ÖNCE SARKACI BULMUŞTUR

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Sosyalizm…..

 26. -Hewal- dedi ki:

  Tetris ruslarınmıydı yav bakın bunu yeni öğrendim.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Lada arabaları

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Patruşka

 29. SDN Okuru dedi ki:

  mir istasyonu

 30. SDN Okuru dedi ki:

  AK47 yazın biraz kötü olmuş..

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex, Soyuz

" Rusların Teknolojiye 4 Katkısı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rusların Teknolojiye 4 Katkısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rusların Teknolojiye 4 Katkısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "