Sabit Disklerde Son Durum Nedir?


21 Mayıs 2012 Pazartesi 06:10
Sabit Disklerde Son Durum Nedir?

Sabit disk ve veri depolama alanındaki lider markalardan biri olan Western Digital‘in, dünya genelinde 100.000‘den fazla çalışanı bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Hitachi‘yi satın almasının ardından büyük ses getiren değişimle birlikte firma, dünyanın ilk adaptöre ihtiyaç duymadan çalışabilen 2 TB‘lık taşınabilir diski gibi yeni ürünlerle gövde gösterisi yapıyor.

Özel Röportajı izleyin

Western Digital Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard E. Rutledge ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajda, sabit diskler ve veri depolamanın geleceğini masaya yatırdık.

2011: sabit disk üreticileri için kara yıl

Veri depolama sektörünün belki de tarihindeki en kötü yıl olarak kayda geçen 2011‘de, Tayland‘da gerçekleşen sel felaketi, aralarında Western Digital‘in de olduğu çoğu markayı negatif etkiledi. 14.172 fabrika bu doğal afetten dolayı zarar gördü ve 993.944 işçi çalışamadı.

Western Digital, bu felaketten etkilenen en büyük firmalardan biri oldu. En büyük rakip Seagate, şans eseri bu felaketten zarar görmedi ve rakibi karşısında altın değerinde avantaj elde etti.

Tüm bunlara rağmen Western Digital, bu felaketten hızlı çıkmasını bildi. Firmada COO (Operasyonlardan Sorumlu Yönetici) olarak görev yapan Tim Leyden‘in söylediklerine göre; büyük zarar gören fabrika, sadece 46 gün sonra yeniden sabit disk üretimini başlatmayı başardı. 26 Nisan 2012’de ise sel öncesine dönüldü ve yaralar da tamamen sarılmış oldu.

Hitachi’yi aldı, 1 numara oldu!

Western Digital‘i dünyanın en büyük sabit disk üreticisi haline getiren operasyon, Hitachi‘nin satın alınması oldu. Bu satın almayla beraber ürün çeşitliliği, teknoloji kaynağı, yetişmiş insan gücünü bünyesine dâhil eden Western Digital, sadece hacim değil aynı zamanda stratejik olarak da önemli bir güç elde etti.


IDC’nin verilerine göre 2011 yılına ait pazar verileri

Bu birleşme ile beraber hem son kullanıcı hem de kurumsal ürünler konusunda yeniliklerin Western Digital markası altında kısa sürede sunulması bekleniyor.

Ürün gamı içerisinde harici depolama alanları, ağ ürünleri, ev eğlence sistemleri, dahili depolama birimleri ve SSD’lerin yanı sıra mobil cihazlar için uygulamalar bulunuyor.

Satın alınan Hitachi‘nin ürün gamı da oldukça ilginç. Bu yelpaze içerisinde arabalar için üretilen bile sabit disk var.

Türkiye’deki tüketiciler başta olmak üzere Western Digital‘den en büyük beklenti SSD ailesinde oldu. Bu satın almayla beraber tüketicilere yönelik rekabet gücü yüksek SSD‘ler de artık doğrudan Western Digital ürün gamına eklendi.

Disk üreticilerinin yeni hedefleri

Sosyal medyanın hızla yayılması, mobil ve geniş bant internetin daha fazla kişiye ulaşmasıyla beraber çılgın bir şekilde artan içerik üretme konusunda Western Digital’in vizyonu, kişilerin dijital içeriklerini oluşturması, yönetmesi ve deneyimler elde etmesine olanak sağlamak.

Western Digital Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard E. Rutledge‘ın verdiği bilgilere göre firmanın odaklandığı alanlar arasında mobil cihazlar ve uygulamalar, ultrabook ve tablet gibi ürünler, bulut çözümleri var.

Yaptırılan araştırmalardan elde edilen bilgilere göre 2012’de 767 Exabytes olarak üretilen dijital verinin 2015’te 1.630 Exabytes‘a çıkması olması bekleniyor. Firma, bu bilgileri saklayacak olan depolama birimleri alanında en iyi olmak için çalışmalarına devam ediyor.

Yılda 3.5 milyar cihaz üretildiğini belirten Richard E. Rutledge, bu ürünleri kuşaklara ve kullanım alanlarına göre ayırıyor ve ortaya ilginç bir tablo çıkıyor.

Doğduğunda dokunmatik ekranları kullanabilen X nesli, doğduktan sonra dizüstü bilgisayar ile tanışan Y nesli, doğduğunda sadece TV ekranı bulunan Z nesli. Firma, bu üç nesil için üretilen tüm cihazlardaki veri depolama çözümleri için gerekli planları yapmış durumda.

Windows 8’i Western Digital de bekliyor

Sektörde bir de Microsoft etkisinden bahsetmek gerekiyor. Öyle ki, Windows 8‘in bu alana önemli bir yön vereceği düşünülüyor. ARM işlemcilerle daha geniş yelpazedeki cihazlarda çalışacak olan Windows 8, firmanın gelecek yıl en önemli gündem maddelerinden biri.


Western Digital Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard E. Rutledge

Şu ana kadar daha çok bireysel ihtiyaçlar için sunulan depolama birimlerinden bahsetmiş olsak da, büyük verilerin saklanacağı yerler de Western Digital için doğrudan hedef noktası.

Öyle ki, her hafta yeni bir servis duyuran internet devleri Google, Facebook, Microsoft‘un data center’ları ve bulut bilişim altyapıları için en iyi çözüm üreten marka olmak için çalışılıyor.

Gelecekte bizi neler bekliyor?

Veri depolama alanında sunulacak yeniliklerin neler olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Konuyu belki de en iyi açıklayacak kişilerden biri olan Western Digital Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard E. Rutledge‘dan aldığımız bilgilere göre 2013 için 10-15 mm kalınlığında depolama birimleri öngörülürken bu durum ilerleyen yıllarda 5 mm‘den daha ince birimlere dönüşecek.

İlerleyen günlerde Western Digital‘in hem tüketiciler hem de kurumlar için ürettiği depolama birimlerini detaylı incelemelerle paylaşmaya devam edeceğiz.

:: Sabit disklerde gelinen nokta sizi memnun ediyor mu?
Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Sabit Disklerde Son Durum Nedir?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung iyiydi ama o da seagate oldu. seagate de çok güven vermiyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  para iadesi alan arkadaş hata etmiş, birebir değişim hakkınızda vardı onu kullansaymışsınız keşke; ayrıca çok ses yapması ve çabuk bozulması olayına katılamayacağım. keza, ses nicel bir kavramdır her hdd bunu yapar. wd seslide seagete sessiz diyen birinin en yakın kulak doktoruna gitmesinde fayda var

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Western Digital 2 tane harddisk aldık biri kendime biri arkadaşa.ikiside aynı şekilde bozuldu..Para iadesi yaptı***** tayland sel muhabbeti nedeniyle mağdur olduk..biz selden önce 120 TL ye aldığımız Harddskleri selden sonra bozulunca servise gönderdik bize direk değişmek yerine parasını iade ettiler..120 TL olarak Halbuki harddiskler 280 tl ye fırlamıştı.gelde o paraya harddisk al..distribütörleri tarafından kesinlikle haksızlığa uğradık.. çok ses yapması ve çabuk bozulmasıda cabasıydı.artık yanından bile geçmiyoruz o markanın.. Seagete aldım kafam rahat..Samsungu satın alan seagete yeni teknolojileri artık haberlerde sık sık okuruz..şuan kullanıyorum sessiz ve sağlam o hissi veriyor..zaten..

" Sabit Disklerde Son Durum Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sabit Disklerde Son Durum Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sabit Disklerde Son Durum Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!