Okunma

Sabitte Kan Kaybı Sürüyor


08 Mart 2012 Perşembe 12:30
Sabitte Kan Kaybı Sürüyor

Bir zamanlar sahip olmak için araya hatırlı tanıdıkların sokulduğu ev ve iş telefonları eski günlerini arıyor. Gelişen teknoloji, internetin hızlanması ve cep telefonlarının yaygınlaşıp telefon görüşmelerinin ucuzlaması sabit telefonların pabucunu dama attı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) açıkladığı Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri Raporu’na göre 2011 yılında Türkiye’deki sabit telefon abone sayısı 15.21 milyona geriledi. Bir önceki yıl 16.21 milyon olan rakam 2009 yılında 16.53 milyondu.

Abone sayılarındaki düşüşe rağmen konuşma miktarları ters orantılı olarak arttı. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde 5.14 milyar dakika olan sabit telefondaki konuşma süresi 2011 yılının son çeyreğinde 5.33 milyara çıktı. Bunun en önemli sebeplerinden biri ise Türk Telekom’un akşam 7’den sabah 7’ye ücretsiz konuşma imkanı sunması.

Öte yandan sabit hatlarda Aylık Kullanım Miktarı da artış gösterdi. Buna göre 2011 yılının son çeyreğinde abone başına Aylık Kullanım Miktarı 198.3 dakika oldu. Bir önceki dönemde bu rakam 190.4 idi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 206.2 dakikaydı.

Sabitte abone düşüşü sürerken konuşma miktarlarının artması yaılan kampanyaların etkisini gösterdiği anlamına geliyor. Ancak görüşmelerin özellikle cep telefonlarına kayması beraberinde sabit hatlara olan ilginin de azalmasını getirdiği bir gerçek.

BTK‘nın üç ayda bir yayınladığı raporları görmek için buraya tıklayın. 

:: Evinizde sabit telefon kullanıyor musunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Sabitte Kan Kaybı Sürüyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ariza konusunda hicbiri telekom gibi degil ama 1hafta 10 gun internetim telefonum olcak diye ***** mudahaleyi zamaninda yapiyor yine unutmayin gelen gideni daima aratir.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Şu anda bile başka bir yerden sınırsız internet hizmeti alabilsem hemen oraya geçerim bildiğiniz üzere ttnet 1mb hızında bile stabil değil ve fiber den fazla ödüyorum.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Dahada düşsün milleti soyuyor cep telefonları daha cazip ah birde şu adsl olmasa bende kapatacağım .

 4. REDFOKS dedi ki:

  Şu mobil internetin fiyatları biraz daha düşerse asıl kan kaybını o zaman gör sen

 5. antiateist dedi ki:

  adamların abone sayısı düşüyor,karlıllıkları artıyor!!

 6. lord87 dedi ki:

  internet için sabit telefon zorunluluğu kalkmaz, fiber döşüyorlar ama Türk telekom ceo su sabit hat zorunluluğu olacak diyordu. Adamlar altın yumurtlayan tavuğu keserlermi. Ama o altın yumurtlayan tavukda eline geçen ilk fırsatta onlardan kaçmasını iyi bilir.

 7. hakan1987 dedi ki:

  ınternet ve telefon ayrıldıgı taktırde en az 3 mılyon abone kaybedecegı kesın telekomun bakalım btk 2013 de dahada bastıracak gıbı duruyor

 8. baaydin dedi ki:

  türkiyede kullanmadığın şeyin parasını ödemek adettendir.

 9. HRNKC dedi ki:

  Sade doping de yalın adsl in isim değişmiş hali mi ? Bilen var mı ? Yok yere her ay 20-25 lira ödemekten bıktım artık…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Çok Mükemmel bir sonuç yıllardır vatandaşı sömürdü ben telefonumu kapattım sebebi sabit ücret hiç bir hizmet almadan aylık 11-12 TL sabit ücret ödüyordum şimdi kapattım ö***** Telekomdan aradılar aylık 19 Tl ye 200 dakika verelim vs. ben zaten 21 TL ye 500 dakika her yöne görüşüyorum dedim bu sefer kıvırdı***** de görüşmeyide GSM hattımdan yapıyorum Türk Telekomın yarı fiyatına

 11. neguvon dedi ki:

  Şu firmalar fiber interneti hayata geçirsınler bakalım nasil üçbuçuk atacaklar daha iyi günlerın türk telekom az kaldı çok .

 12. SDN Okuru dedi ki:

  telekom tekel olduğuna ve yaptıkları hırsızlıklara göz yumulduğuna dua etsin. Bu rakamların binde birini bile hak etmiyorlar!

 13. SDN Okuru dedi ki:

  SABİT TELEFON ALIP TÜRK TELEKOM GİBİ BİR ŞİRKETTEN KAZIK YEMEK AKIL KÂRI DEĞİL……………

 14. karizmaxi dedi ki:

  İleride internet mobil platforma geçtiğinde görürüm ben onları bakalım böyle artizlik yapabilecek mi TTnet müşteri hizmetleri

 15. Max2Life dedi ki:

  Şu ADSL için sabit telefon gerekliliği olmazsa çooktan aboneliğimi kapatırdım bende. Şimdi diyeceksiniz yalın internet var varda bi o kadarda ekliyorlar üzerine. Nasılsa alıştık kulanmadığımız halde para vermeye. Ayrıca o açıkladıkları rakamları benim gibi sırf internet için sabit telefon bağlatanlar için 2 ye bölsünler.

 16. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  T.Telekom, abonelerinin sabit ücret nedeniyle ahını aldı ve yavaş yaaş çıkıyor vede çıkacak. T.Telekom satılmadan önce sabit ücret vardı ama içerisinde 100 dakika bedava vardı.
  T.Telekom eski müşterilerini mum ile arayacak.
  Aylık kullanım miktarının artması, akşam 7 sabah 7 bedava konuşmadan dolayıdır. Yoksa normal saatlerde artış fazla değildir. Yani mecbur kalırsak, 444’lü numaraları aramak zorunda kaldığımız gibi.

 17. fatihcamli dedi ki:

  konus konusma 20 tl para ödüyorsun 60 tl de interner alsana 80TL git internetini cepten kullan + konusmanı yap daha karlısın düzmantık ayda 80 tl yükle saten operatorle sana 1 ay sınırsız konusma heryone + internet veriri 1gb veya üstü böyle giderse telekoma elveda diyecez ))

 18. SDN Okuru dedi ki:

  kullanmadığım telefona ayda 18 lira ödüyorum.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  AYLIK 25 tl abonelik parası keserlerse bole olur sadece telsız telefon tahutunden dolayı aboneyız

 20. SDN Okuru dedi ki:

  aynen yalın internet ucuzlasa 3milyon daha düşer mesela ben 1-15 lira fazladan veriyorum 🙁 😀

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Çok sevindirici bir haber..İnternet yüzünden kullanıyoruz yoksa bir dakika bile tutmam…

 22. SDN Okuru dedi ki:

  yalın internet ucuzlasa 3 milyon daha düşer 🙂

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Türk Telekom aylık aboman ücretlerini kesmediği sürece sabit hat kullanıcılarının siniri artıyor, Ve ne zamanki internet bağımsız ve/veya daha iyi hizöetler gelir o zaman telekom kan kaybetmeyi bırakın damarlarını bile çekip alıcak insanlar. Bir uçak ne kadar yükselirse o kadar küçülür ve o yüksetlikten düşenin canı bayağı yanar…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Zamanında Tel el olan türktelekom’un batmamasının tek sebebi İnternet alt yapısında hala tek olmasıdır ve önümüzdeki yıllarda diğer firmalar da alt yapısını büyütür,3G Rekabet e girebilir yada Türk telekom dışında fiber e yatırım yapan firmalar olursa o zaman Türk telekomuın işi kötü.

  Çünkü ilerleyen yıllarda, Türk telekom ve başka bir firma fiber hizmet verse ben türktelekom yerine gider kesinlikle diğer firmadan hizmet alırım.

  ve birçok insan da benim gibi düşünüyordun bu günün hesabını sormak için..

 25. SDN Okuru dedi ki:

  iş yerleri hariç, kim ne yapsın sabit telefonu….

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Sabit telefonların kaçının internet için olduğunuda araştırsınlar 😀

 27. DeepLune dedi ki:

  nede olsa Türk Telekom

" Sabitte Kan Kaybı Sürüyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sabitte Kan Kaybı Sürüyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sabitte Kan Kaybı Sürüyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "