Okunma

macOS Sierra ile Flash’a Büyük Darbe!


15 Haziran 2016 Çarşamba 12:00
macOS Sierra ile Flash’a Büyük Darbe!

Adobe tarafından geliştirilen ve yıllardır kullanılmasıyla internetin temel taşı haline gelen Flash, sürekli güvenlik açıkları ve performans sorunlarıyla gündeme gelmesi nedeniyle yeni teknolojilerin karşısında duramayarak kendi sonunu getirdi.

Google ve Facebook’un Flash’a veda ederek HTML 5’e geçiş yapmasının ardından bir diğer adım Apple’dan geldi. WWDC 16 etkinliğinde yeni işletim sistemi macOS Sierra’yı duyuran firma, internet tarayıcısı Safari üzerinde sessiz bir değişikliğe gitti.

Safari’de Adobe Flash Devre Dışı Olarak Geliyor!

macOS Sierra ile birlikte gelen Safari 10’da HTML5 içeriklere odaklanmak isteyen Apple, Adobe Flash, Java ve Silverlight gibi eklentileri varsayılan olarak devredışı bırakmış durumda.

16-06/15/webpluginssafari10-800x546.jpg

Safari ile birlikte her zaman daha modern teknolojileri kullanmayı hedefleyerek daha güvenli ve hızlı bir deneyin sunmak istediklerini belirten Apple yazılım geliştiricilerinden Ricky Mondello, Flash’ın artık rakipleri karşısında oldukça eskidiğini ve bu nedenle ilk tercihlerinin HTML5 olduğunu ifade etti.

Tabi Apple kullanıcıları bu konuda zorlamıyor, zira HTML 5 kullanılmayan bir sitede kullanıcılar uyarılarak sitenin Adobe Flash’a ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

:: Sizce Adobe Flash’a halen ihtiyaç duyuluyor mu?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “macOS Sierra ile Flash’a Büyük Darbe!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne sierrası taa yosemite veya mavericks te kaldırmışlardı

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten artik flash kalmadi ki iyi olmus. Adamlar html5 de di ve oldu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Flash hala yaşıyor mu?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Oldukça yerinde ve doğru bir karar. Yakın bir zamanda Flash'a yönelik desteğin tamamen kesilmesi temennisiyle.

" macOS Sierra ile Flash’a Büyük Darbe! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere macOS Sierra ile Flash’a Büyük Darbe! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda macOS Sierra ile Flash’a Büyük Darbe! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "